Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAŞARILI İNSANLARIN ALIŞKANLIKLARI

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Başarılı insanların yaşantılarına baktığımızda en büyük özelliklerinin hedefe kitlenmek ve yılmadan bu hedef doğrultusunda yürümeleri olduğunu görüyoruz. Yaşantılarını incelediğimizde hayatları sürekli başarı dolu olmasa da, başarısızlıklar onları yıldırmamakta, başarısızlıklarının nedenlerini araştırıp hataları düzelterek tekrar yola koyulmakta ve asla vazgeçmemektedirler. Bunu en basit anlamda bir araba yolcuğuluğu olarak tanımlarsak bir çok insan araba yolda bozulduğu zaman inip başka araba ile devam ederken onlar arabayı tamir edip çalışmayan kısımlarını düzelterek hedefe doğru daha güçlü gitmektedirler.

Boyner yayınlarından çok güzel bir kitap okudum. "Parlak fikirler nasıl doğar?" Parlak fikirler aslında kendi başına doğmuyor. Bizler bir konu da araştırmalar yapıyorsak önce bir bilgi birikimimiz oluyor daha sonra bu birikimin üzerine yeni bilgiler koyarak hareket alanımızı büyütüyoruz. Bu alanda çalıştığımızda artık bilgilere bu gözle bakıyoruz ve giderek gelişen bilgi havuzumuza yeni eklenen bilgiler kurduğumuz bağlantılarla daha da güçlenerek büyüyor ve yeni bilgiler için kaynak teşkil ediyor.

Bunun anlamı doymak bilmeyen bir çalışma arzusuna sahip olan insanların diğer insanlara göre belli bir konu üzerinde daha fazla yoğunlaşmasının onların yöneldikleri alanda daha başarılı olmalarını sağlaması.

Başarılı insanların bir diğer özelliği başka insanların fikirlerini alıp, beyin süzgecinden geçirip işine yarayanları kullanmaları. Bu konu ile ilgili çok sevdiğim bir söz vardır. “Akıllı insan başkalarının aklından faydalanan insandır“. Biz de akıllı insanların fikirlerinden faydalanıyorsak, her şeye itiraz etmeyip anlamaya çalışıyorsak o zaman bu bize başarılı fikirler olarak geri dönecektir.

Başarılı insanların bir diğer özelliği de hayata meraklı gözlerle bakmaları, görünenin arkasında görünmeyeni görmeye çalışmalarıdır. Bu özellik onları yeni alanlara götürmekte ve eldeki verilerden başka veriler çıkarmalarını sağlamaktadır. Bilim dünyası başka alanlardaki keşifleri kendi alanlarına taşıyan insanlarla doludur. Aynı durum tıp dünyasında da çok daha büyük oranda yaşanmaktadır. Örneğin kalp ilacı olarak denenen bir ilacın deneklerde ereksiyon sağlamasından ve sürdürmesinden yararlanarak ereksiyon ilacı olarak piyasaya sürülebilmesi gibi. Aynı şekilde bir başka buluşta, ilk başta eczacı pemberton tarafından baş ağrısına iyi gelecek bir ilaç olarak tasarlanan coca cola'nın dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden birisi haline gelmesi sürecidir.

Bütün bunlar başarılı insanların alışkanlıklarının çok az bir kısmıdır, ileriki günlerde başarılı insanların diğer alışkanlıklarını da ele alacağım.  

Yayın tarihi: 08.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (8)

Sayin Yurdakul, Yayinevimizden cikan kitabimizla ilgili guzel degerlendirmeniz icin cok tesekkur ederim.Diger guzel projelerimizi de paylasmak icin bana email adresinizi iletebilirseniz cok sevinirim. Saygilarimla. Gulsen Heper Boyner Yayinlari Direktoru

09.03.2012 13:35:41 Gulsen Heper

gülsen hanım kitaplarınızı gerçekten çok beğeniyorum her biri yaşantımda ufuk açıyor gelecek günlerde gene diğer kitaplarınızla ilgili paylaşmak isterim. ben teşekkür ederim

13.03.2012 06:33:39 sabri yurdakul

Sabri bey, su anda yayina hazirlamakta oldugumuz ve sizin cok ilginizi cekecegini dusundugum The Power of Habits -Aliskanliklarin Gucu adli kitabimiz konusunda sizi simdiden bilgilendirmis olayim.Kitap hazir olur olmaz bilgisini sizinle paylasirim.Iyi gunler dilegiyle Saygilar

29.03.2012 22:16:15 Gulsen Heper

Genelde kendisinin değil başkalarının başarılı gördüğü insandır. Başarılı insan kendini başarılı görse başarılı olamaz.

duygu hanım haklısınız başarı bir yolculuktur bence var olunan nokta değil bu yüzden kişinin kendini gördüğü yerde çok önemli değil kanımca başkasının onu gördüğü yerde . ama bu konuda düşüncelerinizi açarsanız faydalanmak isterim

13.03.2012 06:35:40 sabri yurdakul
8 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER