Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ALIŞVERİŞİ ABARTIYOR MUSUNUZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Alışverişten geldikten sonra alışverişi abarttığınızı hissettiğiniz olabilir. Alışverişe çıkarken almayı planladıklarınızla birlikte bütçenizi zorlayarak ihtiyacınız olmayan şeyleri de almış olabilirsiniz. Bu durum bazen abartıya kaçabilir. Ancak bunu sık sık yapıyor, alışverişten öngördüğünüzün ötesinde alışveriş yapıp, planlamadığınız kadar para harcayarak dönüyorsanız bu alışveriş hastalığının bir belirtisi olabilir.

alışveriş

YAVAŞ YAVAŞ GELEN ALIŞVERİŞ HASTALIĞI

Alışveriş her insanın kendi ekonomik sınırları içinde, kimi zaman ihtiyaçtan kimi zaman ise kendini iyi hissetmek için başvurduğu bir davranıştır.

Normal koşullarda alışverişe çok abartmadan gideriz ama kimi zaman bu aşırı uçlara varabilir. Kitap almaya çıktığınızda kazak alıyorsanız, yanına iki ayakkabı ve gömlekte ekleniyor, en son beğendiğiniz bir pardesüyü de alışveriş sepetine atıyorsanız bu durum yavaş yavaş alışveriş hastalığına gidiyor demektir.

“Bunu her zaman yapıyorum” derseniz bu alışveriş hastalığının ta kendisidir. Sorun ekonominizi tehdit ettiğinde, kredi kartlarının limitini doldurduğunuzda, eşinizle bunları gereksiz aldığınız yönünde tartışmaya başladığınızda yavaş yavaş kendini gösterir. Bazen de hemen çıkmaz 50-60 milyar liralık kredi kartı borçları kapımıza dayandığı zaman gerçekle karşı karşıya kalırız.

ayakkabı

İKİ ÇİFT AYAKKABI İLE BAŞLADI

Bir danışanım 120 milyar lira açılmış, bunu aylarca saklaya saklaya artık daha çok gizleyemez olmuş ve eşi ile boşanma aşamasına gelmişti. Aylar boyu çılgınca alışveriş etmiş ve saklamış. Gelen kredi ekstrelerini göz ardı etmiş ama dağ gibi bir borçla karşı karşıya gelince eşi “Bunları öderim ama bir şartla, gidip tedavi olacaksın” dediğinden tedavi için başvurmuştu. Anlattıkları çok masumaneydi. “İki çift ayakkabı ile başladı” diyordu. Bunlar arttı arttı, dolaba sığmaz olunca yatak altına istiflemeye başladım. Ama borçların bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiştim.

alışveriş

ÖZELLİKLE SIKINTILI ZAMANLARDA DAHA ÇOK ALIŞVERİŞ YAPILIYOR

Alışveriş hastalığı böyle bir şey. Zaman zaman, özellikle sıkıntılı dönemlerimizde içimizde büyük bir alışveriş isteği duyar, koşullarımızı düşünmeden alışveriş eder sonra pişman oluruz. Bu bir kere iki kere oluyorsa sorun değil ama süregelen biçimde olursa alışveriş hastalığının belirtisi sayılabilir.

 alışveriş 

ALIŞVERİŞE GİDERKEN LİSTE YAPILMALI

Bu durumda yapılması gereken iş borçlar büyümeden önlem almaktır. İlk alınması gereken önlem alışverişe çıkarken kredi kartlarını evde bırakmak, mümkünse kesip ortadan kaldırmak, alışverişe liste ile gitmek ve onun dışına çıkmamak, alacaklarımız için gerekli paranın ötesinde yanımıza nakit para almamak ve gerektiği zaman bize engel olacak bir yakınımızla, mümkünse eşimizle birlikte alışverişe gitmektir. Bütün bunlara rağmen içimizdeki canavara engel olamıyor, alışveriş hastalığından kurtulamıyorsak o zaman bir terapi almak ve ihtiyaç halinde kısa dönem ilaç kullanmak için psikiyatriste ve psikoloğa başvurmak gerekir.
 

Yayın tarihi: 19.10.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.