Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİZ HİÇ ÇOCUĞUNUZDAN ÖZÜR DİLEDİNİZ Mİ?

 YAZARI TAKİP ET X
Saadet Algan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Ben çocuklarımdan çok kez özür dilediğimi farkettim. “Geç kaldığım için özür dilerim.” “ İstediği kalemi almayı unuttuğum için özür dilerim” ve daha niceleri..

Annemin ben büyürken, benden özür dilediğini hiç hatırlamıyorum, bunu garipsediğimi de.. Çünkü anneler özür dilemezdi sanırım...

Bizler iki arada kalmış nesillerin anneleriyiz. Gözleriyle komut veren annelerimiz ve özür dilediğimiz çocuklarımız arasında sıkışmış kalmış vaziyetteyiz.

Bilinçli ebeveyn olmak yolunda katettiğimiz yolun haklı gururuyla, okuduğumuz kitapların, katıldığımız seminerlerin ve dinlediğimiz tüm psikolojik açılımların etkisiyle, kelimeleri bile seçerek konuştuğumuz çocukların bizler gibi travmatik çocukluk anıları ile dolu olmasın istiyoruz.

Anne-babalarından korkmasınlar, iletişim kurmaktan, konuşmaktan, anlatmaktan çekinmesinler ki çözüm sürecinde yan yana olalım istiyoruz.

Bizler bu bilinçle büyümedik çünkü itiraf edin.

Şimdi kendi çocuklarımdan, açıklama yaparak özür diliyor olmak benim açımdan bir iletişim ve çözüm yolu. Çünkü benden anneleri olduğum için çekinmeleri ya da parmak sallayan, "Bayan Doğru" olmak gibi bir çabam yok.

Mutlu bireyler olmaları için öncelikle iletişim kurmak gerektiğine inananlardanım. Ufacık kırgınlıkların bile konuşulmadığı sürece insanın ruhunda ne büyük hezeyanlara sebep olabileceğini çok iyi biliyorum.

Bu yüzden özür dilemekten asla çekinmiyorum.

Peki ya siz? Çocuğunuzdan özür diler misiniz?

Yayın tarihi: 27.03.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.