Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KARDEŞ KISKANÇLIĞI BAŞLI BAŞINA BİR MESELEYMİŞ

 YAZARI TAKİP ET X
Saadet Algan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

18 ay arayla ikinci bebeğimi beklerken, sanırım aklımda olan tek şey, bu yorgun bedenle 2 bebeğe nasıl yetişeceğim ve ilk bebeğime haksızlık ettiğime dair garip vicdan azabımdı.

Hiç düşünmediğim, her akıl edip “şimdi kardeşler arası kıskançlık da olur?” sorusuna cevabım; “Halledilir bir şekilde!” olmuştu çünkü önceliğim bu değildi.

Fiziksel ihtiyaçları, bana olan gereksinimleri ve onlara ne kadar yetebileceğim konusunda o kadar endişeli ve kaygılıydım ki, tek sorun kardeş kıskançlığı olsundu.

Fakat zamanla gördüm ki; fiziksel olarak, o annelere has güç ile her şeyin üstesinden geliniyormuş, emzirme, uykusuzluk, hastalıklar ve diğer tüm fiziksel anlamda zorlanacağınız aşamalar, yok olup gidiyorken, kardeş kıskançlığı başlı başına bir meseleymiş.

İkinci çocuğum yürümeye başlayıp, ailede ilgi çeken sevimli bir birey olduğunda, sanırım başlayan kardeş kıskançlığı ile yüzleşmem son 6 senedir şiddetle devam ediyor olsa da, başlardaki kadar zorlanmıyorum artık!

Başlarda, en çok ağlayan, kardeş kavgasına vesile olan veya en çok şikayet edebi dinlerken bir gün okuduğum bir yazı ile bu konuya bakış açım değişti, rahatladım ve kendimce istikrarlı gidebileceğim bir rota çizdim.

Belki şimdi, benim yazımı okuyan başka bir anneye destek olur, yol gösterir benim yazımda.

Kardeş kıskançlığında, sonuç olarak ortaya çıkan kardeş kavgalarında, en çok ağlayanı sakinleştirmeye çalışırken aslında neyi kaçırmışım biliyor musunuz? Adaletli olmayı...

Şimdi kimin ne kadar çok ağladığı veya kimin ne kadar çok söyleneceğinden çok, boy hizalarında onları dinleyip, kim haklıysa ona hak verip, diğer çocuğumu uzlaşmaya yönlendiriyorum.

Bu her zamanda kolay olmuyor tabii, bazen cidden yorgunluktan pes edecek gibi olsam da, adalet duygusunu onlara da aşılamak adına, kimin haklı olduğunu veya şartlarını her ikisinede hatırlatıyorum.

Sözün özü; ben de kardeşlerimle bu kavgalardan çok ettim ama en çok onları seviyorum diyerek, şunu anlatmaya çalışıyorum çocuklarıma da, kavga ediyorsanız bile sevginiz eksilmesin.

Yayın tarihi: 17.12.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.