Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN 10 SİHİRLİ CÜMLE

 YAZARI TAKİP ET X
Ramazan Şimşek’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Anne baba ile kurulan iletişimin neredeyse tümü bilinçaltı kütüphanenizin bir yerinde saklıdır. Öyle cümleleri vardır ki onlar hep ön raftadır, kulağınızda küpe, zihninizde bir yankıdır. Bir ilişkiye başlarken, bir işe girerken ya da bir sıkıntı ile karşılaştığınızda içinizden kendiliğinden çıkan ses çoğu zaman anne ya da babanıza aittir. Atacağınız adımı olumlu ya da olumsuz etkiler bu sözler.

Peki, çocuğunuzun mutlu olmasında etkili olan sözler nelerdir?

1. İYİ Kİ VARSIN…

sevgi

İnsanın özünde var olma mücadelesi yatar. Bu öz insanı hayata bağlar. Hayatta kalmanın biyolojik bir boyutu olduğu gibi psikolojik bir boyutu da vardır. Çocuk anne ve babası tarafından ruhsal olarak, duygusal olarak kabul gördüğünde bu boyut anlam kazanır. Kabul görmeyi en iyi anlatan ifadelerden biri de bu cümledir.

2. BİR DERDİN OLURSA BİL Kİ YANINDAYIZ…

 baba 

Avrupalılar için bu söz 18 yaşından sonra pek kullanılmaz. Ama kültürümüzde çok önemli ve gerçek bir yeri vardır. Okul bittikten sonra iş hayatına atılan çocuğa destek olunur, evlenenin eşyaları alınır, düğünü yapılır. Bunlar yetmez, torunlara da itina ile bakılır. Anne babalar her zaman çocuklarının yanında olurlar. Bunu bilen çocuklar kendilerini duygusal olarak hep güçlü hissederler.

3. SENDEN ÖNEMLİ Mİ?...

  aile  

 

Düşük not alınca üzülen çocuğa, yanlışlıkla bir eşyaya zarar verince korkan çocuğa söylenir. Maddi şeylerin çocuktan önemli olmadığını en güzel anlatan cümlelerden biridir. Çocuğun psikolojisini çok olumlu etkiler, terapi gibidir…

4. SENİNLE YAŞAMAK ÇOK EĞLENCELİ…

 anne 

Mutlu hissetmek konusunda çocukların ilk kriteri gülmektir. Gülmek onlara göre mutluluktur. Yaşamı eğlenceli hale getirmek, ortak esprilerinizin olması çok etkilidir. Onların espri anlayışlarını fark edin ve kullanın. Çocuklar gülme konusunda biz yetişkinlerden çok daha iyidirler. Yetişkinler günde ortalama 4-5 kez gülerken, çocuklar 400 civarında gülerler.

5. SANA GÜVENİYORUM…

 baba

Bir çocuğun anne ve babasından duymak istediği en güzel cümlelerden biridir. Birçok davranışımızla bu duygu ve düşüncenizi anlatabilirsiniz ama en etkilisi bunu ifade etmektir.

6. GÜLMEK SANA YAKIŞIYOR…

 anne 

Gülmenin ayıp karşılandığı, mutlu olmanın yadırgandığı toplumlarda çocuklar mutlu olamaz. Çocuklar doyasıya gülerse mutlu hissederler. Çocuklar tüm duyguları yaşarlar ama bu cümle mutlu olunan anı pekiştirmesi bakımından oldukça etkilidir.

7. CANIN SAĞ OLSUN…

 anne 

Başarısızlıklar karşısında yıkılıp kalmamak, tekrar ayağa kalkıp mücadele etmek için kullandığımız kültürümüzün en güzel sözlerinden biridir ve İngilizce karşılığı yoktur.

8. SENİN ANNEN/BABAN OLMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU…

 aile 

Bir çocuğu mutlu eden en güzel cümlelerden biri de budur. Anne ve babasının onun varlığından mutlu olduğunu bilmesi çocuğu da çok mutlu eder.

9. SAHİP OLDUKLARINA ŞÜKRET…

 anne 

Mutlu olmak sahip olunan şeylerin kıymetini bilmekle yakından ilişkilidir. Elindekilerle yetinmesini bilen, elindekinin kıymetini bilen çocuk mutlu olur.

10. KURBAN OLURUM SENİ VERENE…

 anne 

Anadolu’da sevginin en yoğun dile getirildiği cümledir. Onu verdiği için Allah’a teşekkür etmenin yoludur. Çocuğun değerli olduğunu çok yoğun hissettirir.

Yayın tarihi: 21.06.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

son zamanlarda okuduğum en güzel yazı... özellikle de kurban olurum seni verene... ayy çok hoşuma gitti. söylüyordum ikizlerime ama acaba doğrumu diye düşünüyordum?

22.06.2017 14:31:00 Pınar Boz