Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÜNEŞ BATMADAN BEBEKLERİNİ AKŞAM UYKUSUNA YATIRANLAR KULÜBÜ

 YAZARI TAKİP ET X
Pınar Sibirsky’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yaz saati uygulamasına geçilmesi ve günlerin uzamasıyla birlikte, bebeklerin akşam erken yatmasını önerdiğimi bilen annelerin bana en sık sordukları sorulardan biri: ‘’Yazın hava çok geç kararıyor, daha güneş batmadan bebeğimi akşam uykusuna mı yatıracağım? ‘’ oluyor.

Bebek ve küçük çocuklarımızın kesintisiz ve uzun gece uykuları uyuyabilmeleri için iki önemli koşul vardır: Yatakta kendi kendine uykuya dalmak ve doğru zamanda yatağa gitmek…

Hangi yaşta aralığı akşam uykusuna hangi saatlerde yatmalı?

0-4 yaş arası bebek ve çocukların ihtiyaçları olan 10-12 saatlik gece uykusunu alabilmeleri için 18:30-20:30 arasında akşam uykusuna yatmaları idealdir.

0-2 yaş arasında akşam uykusuna yatış saati genellikle 18:30-19:30 civarında olmalıdır.

2-4 yaş arasında ise 20:00-20:30 civarında olmalıdır.

Bebeğinizin gündüz ve akşam uykusuna yatış saatlerine karar verirken, yaşını ve uykular arasında aşırı yorulmadan uyanık kalabildiği süreleri göz önüne almalısınız. Eğer gün içerisinde yeterince uyuduysa ve son gündüz uykusu saat 16:00-17:00 civarlarında bittiyse, akşam uykusuna 19:30-20:30 civarlarında yatabilir. Ancak o gün çok az ve kısa gündüz uykuları uyuduysa ve son gündüz uykusu da 14:00 – 15:00 gibi bittiyse, akşam uykusuna saat 18:30 gibi yatırarak gündüzün uyku açığını telafi etmek gerekir ki bebeğiniz 24 saat içerisinde ihtiyacı olan uyku miktarını tamamlayabilsin.

Bebeğinizin uyku ihtiyacı mevsime göre değişmez

Bebeğinizin uyku ihtiyacı mevsimlere göre değil yaşına göre değiştiğinden, yaz-kış fark etmez, bebeklerimizi akşam erken saatlerde yatırmaya devam etmemiz önemlidir. Yaz aylarında odalarında kalın güneş perdeleri kullanarak akşamüzeri yatış saatinde henüz batmamış olan güneşin etkisini azaltabilirsiniz. Hava kararmıyorsa, biz bir yolunu bulup odayı karartırız. İyi bir uyku yolunda hiçbir engel aşılmaz değildir :)

Sevgiler...

Yayın tarihi: 09.04.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

merhaba benim oglum 2 yasinda 10 gibi yatiyor 8de kalkiyor ama gece surekli uyaniyor emiyor tekrar uyuyor ben hic uykumu alamiyorum 8de yatirsam daha erken kalkar diye yatirmiyorum ne yapabilirm

09.04.2015 22:54:22 gamze yener