Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

‘HAYDİ HAVUZA’ DEMEDEN ÖNCE BİRKAÇ TAVSİYE!

 YAZARI TAKİP ET X
Pemra Uğural’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yaz aylarını dört gözle bekleyen çocukların en büyük eğlencesi şüphesiz havuz ve su parkı atraksiyonlarıdır. En uzağa atlama yarışı yapan büyük çocuklar, ilk kez suyla buluşacak olan bebekler, dibe dalmayı öğrendikleri andan itibaren suyun altında daha fazla vakit geçiren miniklerin nasıl bir mavi eğlence dünyasında yüzdüklerinin farkında mısınız?

En çok rastlanan yaz kazalarının havuzbaşında yaşandığını biliyor muydunuz? Gerek evinizin, gerek sıklıkla gittiğiniz havuzların bakımını ve çocukların hareketli dünyasında güvenliğini nasıl sağlayacağınızı merak ediyorsanız işte yapılması gerekenlerle ilgili kısa bilgiler:

Hepimizin bildiği gibi klor, havuz suyuna içerisinde üreyebilecek bakterileri öldürmesi için konmaktadır. Bu görevi başarıyla yerine getiren klor, vücuttaki ter ve güneş koruma kremleri ile birleştiği zaman tam tersi negatif bir etki yaratmakta. Havuz girişlerine konan ‘Havuza girmeden önce duş alınız’ uyarısını sadece su pislenmesin diye yazdıklarını düşünürüz, ancak daha çok kanserojen hale gelen bu bileşimden vüdudumuzu korumak için dikkate alınması gereken bir uyarıdır.

 

Suya konan klor miktarı ikinci önemli noktadır. Havuza koyulacak klor miktarı suyun PH seviyesi ile ilgilidir. Suyun PH seviyesi normalden yüksek ise, temizlenme süresi de daha uzun zaman alır. Havuz suyunun ideal PH seviyesi 7.4 olmalıdır. 7.0 civarındaki PH seviyesi asitlenme yapacağından, havuz içerisindeki ışıklandırma vb elektrikli cihazları bozarken, 7.8 gibi yüksek PH seviyesi, cildi tahriş eder, deri soyulmalarına neden olur. Ölçümü gerçekleştirmek son derece basit. Cep telefonlarından biraz daha büyük ebatta satılan ‘Havuz Suyu Analiz Aleti’ değişik özellikler ve markalarla tüm havuz malzemeleri satan mağazalarda bulunmakta. Bu aletin, sıkça havuza giren çocuklarımızın sağlığı için evlerimizin bir köşesinde yer alması gerektiğini düşünüyorum. PH seviyesi 7.4 civarında olan bir havuzun klor miktarı 1PPM-3PPM ( ideal 2PPM) olmalıdır. Klor ile ilgili unutulmaması gereken bir konu da, klorun güneş ve havuz suyu ısısı ile yayılıyor olması. Suyu soğuk veya kapalı olan havuzlarda klor etkisini daha yavaş gösterir, dolayısıyla bekleme süresi daha fazla olmalıdır.

İlaçlama kadar, havuzun dibine çöken pislik ve böceklerden, duvarlara yapışan kir ve saçlardan arınmak da önemlidir. Temizliğinden kendinizin sorumlu olduğu, evinizin önündeki havuzunuz için sizi zahmete sokmayacak, saatlerinizi başında ayakta durarak geçirme zahmetinden kurtaracak akıllı robotlardan bahsetmek istiyorum.

Nitro Wall Climber Robotic Cleaner bu türün en ekonomik örneklerinden. İster 1 saatlik hızlı temizlik yapabiliyor, isterseniz 3 saatlik detaylı temizlik. Filtre torbası diğer markalara göre iki kat daha büyük. Her türlü havuzda kullanılabilir. Havuzun tabanından başlayıp belli bir rotada ilerlerken, sensörleri sayesinde havuzun duvarlarına tırmanarak tüm kiri emiyor. Temizlik bitince yüzeye çıkan alet, çok hafif; kaldırıp alabiliyorsunuz.

Henüz yüzmeyi bilmeyen veya kendi başına su yüzeyine çıkamayan bebeklerle havuzlu evde yaşamak veya havuzu olan yazlığa gitmek, günler içinde eziyete dönüşebiliyor. Emekleyerek havuz kenarına gelip, her geri aldığınızda jet hızıyla aynı noktaya tekrar ulaşmayı başaran bebeklerin suya düşmeleri için birkaç saniye gözünüzü üzerinden çekmiş olmanız yeterli. Hem bebeğinizin hem sizin yaz aylarını huzurlu ve rahat br tatil geçirmesi için iki koruma yöntemi tavsiye etmek istiyorum.

Birincisi, havuz kullanımı bittikten sonra üzerine kaplanan yumuşak file koruma. Kolay ve kısa zamanda monte edilen bu file, bebeğiniz üzerine çıksa bile bir tehlike teşkil etmez. Havuzun üzerinde emniyetli bir şekilde emekliyor olma hissiyle keyiflenen bebeklerin özgürce dolaşmalarını sağlayan ekonomik bir yol. İkinci alternatif ise havuzun şekline ve zevkinize göre etrafına döşenecek olan cam veya demir çitler. Kilitli açılma/kapanma sistemi sayesinde bebeğiniz siz yanında olmadan suya ulaşamayacaktır.

Yayın tarihi: 31.07.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.