Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUK GÖZÜYLE ’ANNE’

 YAZARI TAKİP ET X
Özlen Çopuroğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Hep annelik anlatılır ya, anne olmanın zorlukları, koşulları, bütün halleri...

Her bir şeyi...

Hep ‘anne gözüyle’ bakarız ya hani her şeye...

Bence anneliğin en güzel hali çocuklarımızın gözünden olan hali...

Şu sıralar 8 haftalık oğlumla tek iletişimimiz ten teması, kokumuz, sesimiz ama en çok da gözümüzün tam içine baktığımız dakikalar süren gözgöze hallerimiz...

İşte tam o sırada aklıma düştü "Çocuk gözüyle anne" diye.

Çocuklarımız anneleri için neler düşünüyor diye tersten gidecek olursak, vardığımız nokta nasıl bir anne olduğumuza geliyor.

    

Anne kimliğimizle düşündüğümüzde, aslında hayata duruşumuzdan, yaptığımız her şeye, attığımız her adıma kadar, çocuğumuzun annesi olarak sıfatlanıyoruz.

Öyle geçirgen ki üstelik bu haller, bir şekilde bir yerlerden yansıyor.

Lohusalık dönemine veda ederken, 9 yaşındaki lokum kızımla, ailemizin junior’ı oğlum arasındaki duygulanışımda sadece şunu düşündüm: Hayata bambaşka bir yerden baktığımı fark ettim artık bu doğumla...

İçinde kin varsa, nefret varsa, kıskançlık varsa, hasetlik varsa, yalan, riya varsa sen böyle bir anne oluyorsun. Çocukların da işte böyle bir anneye sahip oluyor.

Ama içinde sevgi, şefkat, huzur, neşe, keyif, adalet, sükunet varsa çocuklarının annesi bu oluyor.

Yani sorumluluklar, sadece yedirip içirip giydirip, onları yetiştirmek, okul seçmek, dünyayı gezdirmek, maddi manevi gelecek hazırlamak için çalışmakla, banka hesaplarını doldurmayı amaçlamakla olmuyor.

Olaylar karşısında takındığınız tutumla kötülüklerle örnek olmamaktan geçiyor, hayattaki duruşunuzdan geçiyor.

Her olaydaki tavrımızı, duruşumuzu, iletişimimizi zehir gibi gözlemleyen çocuklarımızında ‘anneleri olarak’ kendi payımıza düşeni alıyoruz böylece.

Ne verirsek onu alıyoruz günün sonunda, gerisi hikaye...

Özlen ben,

Artık çevrede rastladığı davranış bozlukluklarına aldırmayan, yorum bile yapmayan, gerek de duymayan, Lara’sına ve Ali’sine sokulup mışıl mışıl uyuyan, her güne güzel başlayan, haaa bir de en derinden bolca nefes alan...

İki nefesle hayata başka bakan...

Annesi hayatta olmayan, ama iki çocuğunun annesi Özlen...

Hepinizin Anneler Günü'nü kutlarım, çocuklarımızın içine sadece iyilik tohumları ekebilen anneler olmayı dileyerek...

Yayın tarihi: 12.05.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Sn. Özlen ÇOPUROĞLU merhaba. Her gününüz kutlu olsun.Mevcudu kalmayan kitabımdan alıntı: "Mutluluğun ikiz doğurduğu yer,/ Ana kucağıdır ana kucağı./ Güven ordusunun oturduğu yer,// Ana kucağıdır ana kucağı./*Özgürlük bayrağı orda çekilir;/ Korkunun gözüne biber ekilir./Tatlı duyguların gerindiği yer,/Ana kucağıdır anakucağı./Sevgi çeşmesini coşturur sesi,/Buz dağlarını yıkar nefesi./İnsanoğlunun arındığı yer,/ Ana kucağıdır ana kucağı.* Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

13.05.2012 15:11:31 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı

Gene çok güzel... (Artık çevrede rastladığı davranış bozlukluklarına aldırmayan, yorum bile yapmayan, gerek de duymayan, Lara’sına ve Ali’sine sokulup mışıl mışıl uyuyan, her güne güzel başlayan, haaa bir de en derinden bolca nefes alan... Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.