Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAŞINIZ KAÇ OLURSA OLSUN EŞİNİZLE BİRLİKTE YATIN!

 YAZARI TAKİP ET X
Obengül Ejder’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Mutlu Aile Mutlu Çocuklar Aile ve Evlilik Terapisti, Psikoterapist Dr.
 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Anneannemin uzun yastıkları vardı eskiden, yeni evlenecek kızların ilk çeyizlerinden biriydi. Hatta düğünü tebrik etmeye giden kişiler “Allah bir yastıkta kocatsın” diye dua ederlerdi. Tek kişilik yastıklara ise “Küstüm Yastığı” denilirdi. “Küsenler yastıklarını ayırsın ama asla yataklarını ayırmasın” derdi anneannem.

Evliliğin temel kurallarından biridir, birlikte yatmak. Çiftlerin hem duygusal hem de bedensel olarak birbirlerine yakın olabilmelerinin yoludur.

Seanslarımda birçok çiftin aile öyküsünü alırken, ya kendi anne ve babalarının ya da şu anki evliliklerinde çiftlerin sıkça yatak ayırdıklarını, hatta uzun yıllar çocuklarıyla birlikte yattıklarını öğreniyorum.

Bazı çiftlerin ise kendi ailelerinde boşanma ya da ölüm gibi nedenlerden dolayı birlikte yaşayan ebeveynleri olmadığı için, zihinlerinde birlikte yatağı paylaşan anne ve baba modelleri ne yazık ki yok. Kendi çocukluklarında özlemini duydukları anneye, babaya sarılarak uyumak, birlikte yatmak arzularını şu anda çocuklarıyla gidermeye çalışıyorlar. Ancak bu durum kısa vadede masum görünse de uzun vadede hem çifte hem de çocuklara zarar verecek bir süreçtir.

Unutmayınız ki çocuklarınız kadın-erkek olmayı, anne-baba olmayı, karı-koca olmayı sizden öğreniyorlar. Sizin evlilik modeliniz, onların ileride kuracakları yuvalarının temelini oluşturacaktır.

YAŞINIZ KAÇ OLURSA OLSUN EŞİNİZLE BİRLİKTE YATIN

 • Yatak odanızı günlük yaşam alanınız haline getirmeyin,
 • Uyku zamanınızı birbirinize denk getirin, “Sen git, ben sonra gelirim” diyerek eşinizi yatağa tek göndermeyin,
 • Yatak odanızın mahremiyetini koruyun,
 • Yatağınızda tablet, notebook, cep telefonu gibi elektronik cihazlar bulundurmayın,
 • İnternette sörf yapmayın, facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini yatağınızla paylaşmayın,
 • Günün problemlerini yatak odanızda konuşmayın,
 • Horluyor, çok dönüyor gibi bahaneler ile yatağınızı ayırmak yerine, sağlık problemlerinizi çözün,
 •  Çok mecbur kalmadığınız sürece yatağınızı eve gelen misafirlerinize vermeyin,
 • Yatak odanızda tartışmayın, kavga etmeyin,
 • Tartışmalardan sonra yastığınızı alıp başka odaya gitmeyin,
 • Özellikle kavga ettikten sonra gidip çocuklarınızla yatmayın,
 • Çocuklarınızı, cinsel birliktelikten kaçmak için kalkan olarak kullanmayın,
 • Sürekli bir şekilde çocuklarınızı aranızda yatırmayın. (Özellikle çalışan anne ve babalar çocukları ile az zaman geçirdikleri için eve geldiklerinde özlemlerini birlikte uyuyarak gidermeye çalışıyorlar. Bu durum çocuklarınızın hem öz güveninin gelişimi açısından, hem de kendi odalarının da bir mahremiyet alanı olduğunu öğrenmeleri açısından sağlıklı değildir.

Bu nedenle çocuklarınızı kendi yataklarında masal okuyarak, ya da sohbet ederek uyutun, daha sonra yanından ayrılın. (Çocuğunuzun yanında uyuyup kalmamaya dikkat edin.)

Yayın tarihi: 18.08.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

bu tip önerilerin eskimis kaliplar oldugunu düsünüyorum. ninemiz zamanindaki evlilikler bambaska kafadaydi ve o nesilden mutlu olan kimseyi de görmedim.insanlar nasil isterse öyle yatsin.esler aslinda her türlü iliski söz konusu anne cocuk, arkadas vs. her alanda birbirine acik, samimi oldugu sürece, iletisim kurabildigi sürece gerisi keyiflerine kalmistir.iyi bir uyku da cok önemli ayrica.

İstediği zaman yatağımıza gider yatar. Ben de kanepede uyuklayabilirim. Bana kızdığı zaman çocukların yanına gidebilir veya başka odada yatabilir. Nasıl olsa siniri geçince gönlünü alırım onun. Bir yaşa kadar çocuklar aramızda uyuyabilir. Çocukların önünde sevişecek halimiz yok zaten! Kısaca evimde herkes keyfine baksın!..

18.08.2017 13:03:51 Gürhan Salihlili
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER