Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ZİGGY İLE BALAYI

 YAZARI TAKİP ET X
Nuray Kentli Caner’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

4,5 aylık hamileyken içimdeki garip kıpırtıyı hissettiğimde anneliğin ilk acemiliğiyle başka şeylere yormuştum ama artık saltoları ve tekme yumruk danslarıyla Ziggy bütün gün benimle olduğunu hissettiriyor.

Uyurken benimle uyuyup, gözümü açtığım anda “Ben de buradayım, ben de buradayım” diye kıpırdanmaya, hatta babasını da uyandırmaya çalışıyor.

Ne tür müzik sevecek diye merak ederken kendisini bir Flamenco Jazz bir de Alternative Punk konserine götürdük. Temiz müziğe çok düşkün olacağı kesin; küçücük boyutuyla kemanı inanılmaz konuşturan virtüöz teyzeden ve flamenco gitar sololardan çok etkilendi; bizimki Baby Mozart ile büyüyen klasik çocuklardan olmayacak sanırım. İleride Interpol ve Radiohead sevmezse babası bozulabilir ama aile içi demokrasi eminim işe yarayacak.

Ne zaman patlayacak diye beklediğim karnım gün geçtikçe büyüyor. Hafif acılar, kasılmalar, sıkışmalar günüme eşlik ediyor ama enerjim akşam kanepeye uzanana kadar tavan ve ben bundan çok mutluyum. Şu haliyle hamilelik çok keyifli; herkesten bir ilgi bir alaka, empati ve sempatinin dozu, sınırı yok. İçinde bir canlı taşımanın ödülü büyükmüş gerçekten.

Hastalık kısmını geride bırakıp hamileliğin tadını çıkardığım bugünlerde bir yandan da eşimle iki kişilik hayatımızı adapte etmeye çalışıyoruz.

Ev değiştiriyoruz, daha çok gelecek konuşuyoruz, hiç yapmadığımız kadar hesap kitap yapıyoruz; yani eni konu bazılarına göre geç de olsa yetişkin hayata geçiş yapmaya hazırlanıyoruz. Bizim Ziggy’e (zigot halinden beri ismi öyle kaldı) bugün ve yarın verebileceklerimizi düşündüğümde sevdiklerimizin ilgisi içimi rahatlatıyor.

Bizim bir kiloluk kıymanın şimdiden o kadar çok seveni var ki; hem de dünyanın dört bir yanında ve farklı dillerde.

Kendi kendime “işte" diyorum, "Oğlumuza bırakacağımız en büyük MİRAS bu!” Onu sevecek ve destek olacak bu çok değerli insanlar... Tanrı biliyor ki ben bugüne kadar yaşadığım birçok farklı ve keyifli tecrübeyi hep bu harika insanlar sayesinde yaşadım; paranın satın alamayacağı ve benim de maddi olarak ancak hayal edebileceğim anılar.

Amerikalıların bir lafı vardır çok severim “Bir çocuğu büyütmek için köy dolusu insan gerekir” diye; doğum yaklaştıkça çevreme bunu daha sık tekrarlayıp uyanık bir anne adayı olarak yardımları garantilemeye çalışıyorum.

Şaka bir yana bebeklerin evrenleri ne kadar geniş tutulursa bence o kadar sağlıklı büyüyorlar; algıları ve beyinleri sonsuzluğa açıkken herkesten alacakları o kadar farklı sevgi, ilgi ve bilgi var ki...

İçimdeki huzur, erkek bebeğin yaydığı testesterondan mı yoksa sevgiyle çevrilmiş olmanın sıcaklığından mı bilmiyorum ama fazla sorgulamayıp bozulmaması için dua ediyorum. 

Yayın tarihi: 12.07.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

nasıl olsa dedelerin istekleri evlatların kapsam alanı dışında kaldığından, bir öneride bulunmaya çekiniyorum. toruna hiç olmazsa doğumdan hemen sonra sünnet yapmayın. daha sonra hep beraber, eş-dost birlikde eğleniriz. daha güzel olmaz mı?

18.07.2011 23:46:41 oktay caner

pek de ucuz sayılmayacak hollywood filmlerinden birinde, ''bizim gezegenimizde çocukları herkes büyütür. sadece bir anne ve baba yoktur'' bunun bir çocuğa kazandıracağı deneyimleri hayal bile edemeyiz aslında. ne yazık ki çocuklarımızı da kendilerimiz gibi korkak ve her şeyden uzak yetiştiriyoruz. sevgili nuray bu anlamda çok deneyimli ve eminim tatlı ziggy o gezegendeki çocuklardan birisi olacak. sonsuz deneyimler ve sevgi dolu bi hayat!

18.07.2011 13:58:29 umut dorudemir

umutcum umarım bizim canavar da senin gibi yetenekli ve güler yüzlü olur. tanışmanız ümidiyle. sevgiler

4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER