Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

İSİM MEVZU

 YAZARI TAKİP ET X
Nuray Kentli Caner’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bebek bekleyen herkesin gündeminde olan bir konu bu isim seçme mevzusu.

Bazıları daha 17 yaşındayken ileride doğacak çocuğuna ne isim vermek istediğini bilir, bazısı ailesini dinler, ya da o sıralar popüler olan isimlere yönelir.

Biz eşimle bu kategorileri girmiyoruz; 2 ay sonra aramıza katılacak olan bebeğimize hala “Ziggy” diye sesleniyor ve bir türlü isim beğenemiyoruz. Çünkü ismi sevmek yetmiyor; anlamı, kökeni, kulağa gelişi, "Bebekken sevimli olur mu? Büyüyünce ciddiye alınır mı?" gibi sorunsallar var.

En çarpıcı olanı da bulduğumuz bazı isimlerin toplumda farklı algılanma olasılığı ve bunun için tedirginlik duymak.

Bu tedirginlik içimde Türkiye’nin genel atmosferinde her zaman az çok var olmuş ve politize “özgürlükler” kavramına dokundu. Özellikle son zamanlarda çevremizde duyduğumuz hikayeler, farklı hayatlara olan tahammülsüzlük, ya da isim-köken her neyse öznel bir takım nedenlerden insanları tanımadan damgalama maalesef aşamadığımız konular.

“Çocuğun hayatını zorlaştırmayalım, ömür boyu açıklama yapmak zorunda kalmasın” gibi aramızda geçen sohbetlerin beni rahatsız ettiğini fark ettim. Bu tür endişeler olmadan özgürce çocuğuma isim koyabilmem gerek diye düşündüm ve sizlerin fikirlerini merak ettim.

Dünyaya getirdiğiniz insanın ömür boyu taşıyacağı kimliğin en önemli parçalarından biri isim ise ve hayatını etkileyecekse uzun uzun düşünmek mantıklı geliyor ama ben sanırım bütün bu ikilemler arasında “İlham” gelmesini son ana kadar bekleyeceğim.

Bu arada önerilere de her zaman açığım, isim sözlüklerine girmemiş cevherler bir yerlerde olabilir diye umuyorum. Benim gibi kararsızlar için paylaşmaya ne dersiniz?

Yayın tarihi: 05.08.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

çocuğum olsun derler,olur olduktan sonra benim dediğim olsun derler,çocuğa isim koyma kavgası yıllardır var,ben kızıma ELVAN ismini vermek taraftarıydım,eşim ise özlem ismi, beğendi fakat ailelerimiz gelince iş değişti.eşim annesine çok bağlı oda annesinin benim adımı hiç koyan evladım yok herhalde tek erkek oğlum var anneyi çok sever benim adımı koyar demiş.hemen eşim kızımın adını AYŞEGÜLNUR olsun demiş.nüfs.memr.uzunisim ve soy ism demiş eşimde AYŞEGÜL koydu.ama önemli olan sağlıklı olması

08.08.2011 12:10:44 Hatice TÜRKYILMAZ

Aileler işin içine girince daha da zor tahmin edebiliyorum ama ben sizde çıkan sonucu çok sevdim. "Ayşegül" ismini duyunca gözümün önünde gözleri ışıl ışıl, neşeli bir kız çocuğu beliriyor ve çok haklısınız önemli olan sağlıklı olması. Darısı başımıza diyorum... sevgiler

09.08.2011 09:20:27 Nuray Kentli Caner

Size Katiliyorum Nuray Hanim, Ozgurce isim vermek lazim, ben naçizane Özgür ismini öneriyorum size, sevgiyle kalın.

05.08.2011 13:50:21 Kunter Kurtogullari

Teşekkürler Kunter Bey, babalardan da yorum almak keyifli. "Ozgur" neden olmasın?

05.08.2011 17:49:38 Nuray Kentli Caner

3 ay sonra doğacak bebeğimize sizin gibi isim bulmakta zorlanıyoruz.son anda ilham geleceğine çok emin şekilde bekliyorum bakalım :))

07.08.2011 05:33:59 yasemin kaya

Sizin ki kız mı erkek mi? Önerileri paylaşabiliriz. sevgiler

09.08.2011 09:21:10 Nuray Kentli Caner
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER