Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EMZİRMEK Mİ EMZİRMEMEK Mİ?

 YAZARI TAKİP ET X
Nuray Kentli Caner’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Emzirme haftası tam da Deniz ve benim kişisel gündemimize denk geldi ve hem bu haftanın önemini vurgulamak hem de kendi tecrübemi paylaşmak için konuya değinmek istedim.

Tıp dünyasının anne sütüne verdiği önem malum: ilk 6 ay sadece anne sütü, 24 aya kadar ek gıda takviyesiyle birlikte devam önerilmekte. İnsan hayatında 0-3 yaş çok kritik. Bu sürede fiziksel ve duygusal deneyimlerimiz ergenlik dönemi gibi hayatımıza yön veren bir özellik taşıyor. Psikolojik bağlanmadan tutun birçok konuda sıkıntıların oral döneme dönük teorileri var.

Emzirmenin bebeğe fiziksel faydalarının yanında anneye ve anne-bebek ilişkisine olan katkısı da saymakla bitmiyor. Özellikle benim gibi ileri yaşta doğum yapan anneler için rahim ağzı ve meme kanserinden korunmak için de önemli. Uçak yolculuklarında, arabada, kriz anlarındaki hayat kurtarıcı etkisi tartışılmaz. Bir de çalışan bir anne olarak eve dönüşteki sadece ikinize ait o kavuşma seremonisi; bıraktığımızda en çok bunu özleyeceğim...

Ben anne sütü ve emzirme konusunda iyi tecrübe yaşayan şanslı annelerdenim. Bu pazar 24 ayını tamamlayacak oğlumu halen emziriyorum. Şanslıyım çünkü birçok anne, sütünün kesilmesi, bebeğin emme konusundaki isteksizliği gibi nedenlerden ne kadar istese de emziremiyor. Bizim Deniz ilk gün itibariyle çok hevesliydi, hatta artık bu durumun beni bir hayli yıprattığını söylesem yalan olmaz. Anne için çok keyifli ve mucizevi bir durum olmakla birlikte ciddi bir özveri emzirme olayı; zaman, sabır, uykusuzluk ve tabii en sonunda 24 ay boyunca en büyük keyfi olan bu alışkanlığından bebeğini vazgeçirme meselesi.

Yaz boyunca beni, eşimi ve anneannemizi kara kara düşündüren “sütten kesme” zamanı geldi çattı. Yaz sonu, tatil sonu, ameliyat sonu, doğum günü sonrası gibi öteleme nedenlerinin hepsinin sonuna geldik. Önümüzdeki hafta bizi zorlu bir süreç bekliyor; konuştuğum, danıştığım tüm tecrübeli anneler kararlı olmaktan bahsediyor, farklı bıraktırma yöntemleri, öneriler var. Ben de kendime ve aslında Deniz’e göre bir yöntem belirledim ve onu deneyeceğim. Hepimiz bir maratona ya da savaşa hazırlanır gibi hazırlanıyoruz, Deniz’i sütten kesme destek hattı...

Bu arada yaşayacaklarımı paylaşacağım sizlerle, önerileriniz olursa çok sevinirim. Bayram tatilinde bebek Deniz’in adanmış annesinden 2 yaşında çocuk sahibi, daha özgürleşmiş bir kadına dönüşme, hatta bir geceliğine eşimle kaçamak yapma hayallerim var; bakalım gelecek günler neler gösterecek?

Emziren annelerin her yerde ve koşulda emzirmelerini destekleyen bir topluma dönüşmemizi diliyor, özellikle kadınlara “ne emzireni ne de emzirmeyeni eleştirmeyin” diyorum.

Yayın tarihi: 02.10.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Hiç korkulduğu gibi olmuyor. bende 24 hafta dolmasına 3 hafta kala kestim. Çalışan bir anneyim. işten gelir gelmez anne nene diye sarılıyordu. çok zor olur diye çok korktum. ama biber ezmesi beni kurtardı. arada bir yanaşıyor ama acı dediğim zaman geri duruyor. ve tek başımaydım çok kolay oldu. Sadece birazcık agresifleşiyor o kadar.

04.10.2013 08:24:13 meltem arslan

Teşekkürler Meltem Hanım, bu yöntemi uzun zaman reddettim ama ben de yolunuzdan gitmeyi planlıyorum; jinekoloğum bile bunu önerdi. İkna yöntemi işe yaramıyor, bu şekilde en azından siz esirgemiş olmuyorsunuz, o vazgeçiyor. umarım sizin gibi sorunsuz bitirme şansım olur. sevgiler

04.10.2013 14:23:28 nuray kentli

Tebrikler! Ben 19. ayda annem,babam,teyzem, büyük kuzenimin de olduğu bir izin sürecinde bu işi başarıyla tamamlamıştım. Ekip son derece başarılı bir iş çıkarmıştı. Destek ekip tamamsa tek yapacak olduğunuz şey kesin karar vermek. Şimdiden kolaylıklar diliyorum. Tahmininizden daha kolay ve sancısız olacak.

03.10.2013 16:58:03 deniz öztürk

Çok teşekkürler Deniz Hanım, bu pozitif düşüncelere çok ihtiyacım var. Ben de ekip olayına inanıyorum; bu süreçte bizimkini oyalayacak maksimum sayıda insan gerekiyor. Biz de dayılar, anneanne, babaanne bakalım nasıl bir iş çıkaracak? Sevgilerimle

03.10.2013 17:32:04 nuray kentli
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER