Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ZORBALAR VE MAĞDURLAR

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocuğunuz eve tedirgin gelirse, biraz da fiziksel olarak bazı değişiklikler varsa aman dikkat! Sizinle paylaşmak istemese de başına pek de hoş olmayan şeyler gelmiş olabilir. Devlet okulunda da olsa, özel okul da da eğitim görse fark etmez. İlköğretimde olması da bir şeyi değiştirmez. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın başına geldi. Zaman zaman oğlu eve kimi zaman elini sararak, kimi zaman da ufak tefek yara berelerle geliyor. Her sorduğunda aldığı cevap aynı:

“Düştüm”, “Top oynarken ayağım kaydı”, “Okulun koridorunda ya da merdiveninde kaydım” vs. Arkadaşım bir gün dayanamıyor. Servisle okulundan eve gidip gelen oğluna sürpriz yapıyor. Okulun önüne gidiyor. Biraz da erken gidip öğretmenleriyle konuşmak istiyor. Ancak, ne görsün. Yan okulun öğrencileri toplanıp okulun bahçesine doğru geliyorlar. Arkadaşım kenarda bekliyor. Okulun güvenlik görevlisinin ya da okul yöneticilerinin bu duruma nasıl müdahale edeceğini merak ediyor. Sonuç hiç de tahmin ettiğiniz gibi değil. Tek başına güvenlik görevlisi 20 çocuğa müdahale edemiyor, bu çocuklar servis alanına girip diğer okulun öğrencilerini bir güzel tartaklıyorlar sonra da oradan ayrılıyorlar.

Arkadaşım çocuğunu daha erken aldığı için kendini şanslı hissediyor. Diğer öğrenciler dağıldıktan sonra okul yetkililerini arıyor, ancak kimsenin umrunda değil. Daha acısı daha önce düştüğünü, kaydığını söyleyen çocuğu bu durumu birkaç kez daha yaşadıklarını belirtiyor ve tabii annesinden de bunun aralarında sır olmasını, diğer arkadaşlarının anneleriyle paylaşmaması sözünü alıyor. Çünkü, aralarında bu sırrı açığa çıkarana akranlarının pek de hoş bakmayacaklarından emin.

Anne ne yapacağını şaşırıyor, çocuğuna verdiği söze sadık kalıyor ama içi içini yiyor. Sadece bana şunu söylüyor: “Bugüne kadar hiç aklıma böyle bir şey gelmemişti. Üst üste birkaç kez bu durumla karşılaştım, ancak arkadaşlarıyla ufak tefek tartışmalar sandım. Durum bir facia imiş”

Duruma nereden bakarsanız bakın bir felaket. Daha ilkokul sıralarında komşu okulun kapısına dayanın 13 yaşındaki öğrencilere mi yanarsın, duyarsız okul yönetimine mi? Bütün bunlara seyirci kalan öğretmenlere mi?

Bu yaşta okul kapısına sopayla dayanan, lisede neler yapmaz? Zorbalığı daha küçük yaşta öğrenen ve uygulayan bu çocuklara seyirci kalan zihniyet eğitimi cicili bicili binalarda verse ne işe yarar ki!

Siz siz olun okulların SBS başarılarına, havuzlarına, şahane binalarına bakacağınıza önce güvenliğini araştırın. Çocuklarınızın can güvenliğini sağlayamayan okullardan uzak durun ve böyle bir şey yaşamışsanız da çocuğunuza söz vermek yerine gerekli yerlere başvurarak hakkınızı arayın. Aksi halde hem zorba çocuklara, hem de mağdur olanlara büyük kötülük yapmış olursunuz.

Yayın tarihi: 29.05.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Sn.Nuran ÇAKMAKÇI merhaba. Askerlikte topçunun olmazsa olmazı,'barut'tur. Eğitim kurumunun olmazsa olmazı da güvenliktir. Güvenliği güzel vurgulamışsınız.Mafya yöntemidir: Karşı taraf ayaktan zımbalar; fakat kendi tabancasından çıkan kurşun yaralamış diye deklere edilir. Şikâyet kesinlikle erkekliğin şanına (!) yakışmaz. Bu zaafiyet ifadesidir. Kimse de şikâyet etmez. Geçenki makalede korkuyu yıkım olarak tanımlamıştım. Çocuklarımız çeteleşmesin. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı

29.05.2012 15:40:49 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı

ilkokula yeni başlayacak kızım var okul araştırmamız devam ediyor şimdi okuduklarımla resmen dehşete düştüm çalışan anne babalar olraka çocuğumuzu bi boşluğa bırakıyormuşum hissi beni çok rahatsız ediyodu şimdi resmen kanım dondu devlet okulu yada özel okul hiç fark etmez şimdi neye göre bu güvenliği sağlıcaz herzaman yanında olamıcaz çocuğumuzun bu tarz olayları kimse oluyor diye anlatmaz Nuran Hanım uyarılarınızı herzaman dikkata alıyorum bu konudada alıcam

29.05.2012 11:38:29 emel bektas(nilayın annesi)