Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

YA SPOR, YA EĞİTİM

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Zaman zaman sizinle paylaşıyorum. Bizim genç irisi oğlumuz spora pek meraklı. Hoşuma gitmiyor değil. Ama şu SBS kaygısı başladıkça diğer anneler gibi beni de alıyor bir kaygı. Ya spora dalar da, derslerini ihmal ederse!

Bu yıl 7’inci sınıfta. Artık bir karar vermem gerekiyor. Daha önce anlattığım gibi geçmişte de seviyordu, ama bu yıl basketbol onun hayatının büyük kısmını kaplıyor. Bugüne kadar satranç, yüzme, masa tenisi sporlarını iyi derecede yaptı. Şimdi onlara devam ediyor ama basketbola daha ağırlık veriyor. Önümüzdeki sene doğrusu artık biraz derslere yönelmesi ve basketboldan biraz uzaklaşması için haince planlar yapıyordum. Ama Naz’ı görünce vazgeçtim. 

Naz Aydemir, gururumuz milli takım voleybolcularından. Çok başarılı bir oyuncu. Ama aynı zamanda başarılı bir öğrenci. Geçtiğimiz günlerde onunla bir araya geldik. Yaklaşık bir saatlik sohbet sonunda ondan ayrılırken oğlumu spordan uzaklaştırmayı düşündüğüm için biraz utandım doğrusu. Çünkü, Naz’ın dediği gibi spor aslında eğitimle tercih yapılacak bir unsur değil, tam tersi eğitimle yürütülmesi gereken en önemli şey. Kendisinde olduğu gibi her çocuğu disipline eden, özellikle tek çocuklarda sorumluluk verdiren çok önemli bir dal.

Başarılı Öğrencilik ve Sporculuk Yaşamı

Naz, ilköğretimden itibaren hem başarılı bir sporcu, hem de başarılı bir öğrencilik hayatı yaşamış. Şimdi ise İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden başarılı bir şekilde mezun olmuş. Ama durun, daha bitirmemiş. Şimdi yüksek lisansta gözü. Tüm hazırlıkları tamam.

Nedense ülkemizde öğrenciler ya spor, ya eğitim, ya da ya sanat, ya eğitim tercihi yapmak zorunda bırakılır ya. O böyle bir tercih yapmamış, yapmadığı gibi hayatı boyunca eğitimden hep destek almış.

Kararlıyım, oğlum hafta sonları ve hatta hafta içi antrenmanlara gidecek, derslerini de o disiplin içinde devam edecek. 

Yayın tarihi: 02.08.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

benim kızımda 1,5 senedir profesyonel olarak buz pateni yapıyor ve keman calıyor.bu sene ilkokul olacak insallah.herkes zor olacak diyor ama nasil baslarsa oyle gider bu nedenle hepsini planlayip programlayip devam edecegiz.sonra nasilsa o kendi kendini planlayacak.ama galiba bu egitim sisteminin problemi ya spor ya sınav diye cocuklari ikilemde bırakıyoruz.

Sayın Nuran hanım günaydın. Çok önemli bir konuyu işlemişsiniz. Yatılı okudum. Spor da yaptım, derslerimi de. Nasılsa sporu spor olarak algılamış, rekabet hırsına kapılmamışım. Çünkü yengi hazzı (bir makalemde yengi orgazmı demiştim) insanı sürükler. Kimi arkadaşlarımın rüyalarına girermiş maç. Öğretmenim hayatta olduğu için övünebilirim; ben derslerimle de maç yaptım. Çocuklar, sporu sağlık için gerekli bir eğlence kabul etmeli, yapmalı. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

02.08.2011 12:57:40 Nadir Şener Hatunoğlu
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER