Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VELİLER EL ELE VERİN ÇOCUKLARINIZI YARIŞTIRMAYIN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım heyecanla beni aradı. Kızı ilköğretim 2’nci sınıfta. Okul öncesini de gittiği okulun anaokulunda tamamladı. Bugüne kadar hep öğretmenlerden kızıyla ilgili övgü dolu sözler duymuş, her görüşmeden mutlulukla ayrılmıştı. Ama, bu kez yıkılmıştı. Öğretmeni, “Alın bu çocuğu test yaptırın. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ” tanısı koymuştu.

Annesi, kardeşi ve çocuğun bakıcısının “Bu çocuk hiperaktif olamaz” sözleri biraz onu teselli etmiş, bir süre sonra da uzman arayışına girmişti. İyi bir araştırmanın ardından bir pedagogun kapısını çalmış. Durumu anlatmış. Birkaç seans sonrası kendisi ve çocukla görüşmenin ardından tanı konulmuş.

Çocuk hiperaktif değil, sadece yoğun ders programından sıkılmış durumda.

Arkadaşım o okula çocuğunu yazdırmak için çok uğraştı. Aidatlarını ödemek için de bir hayli strese giriyor. Bu iddialı okula verme gerekçesi de gelecekte iyi bir liseyi kazanma ihtimaliydi.

Ama şu anda hırslı bir öğretmenin elinde çocuk eğitimden soğumuş durumda. Yani sınav kazandırayım derken çocuğa bilgi yükleyen öğretmen daha doğrusu sistem 8 yaşındaki çocuğu öğrenme hazzından, mutluluğundan mahrum bırakmıştı.

Bütün bunları konuşurken birkaç saat sonra bir eğitimci ile buluştum. Özel bir okulda genel müdürlük yapıyor.

Onun da şikayeti her gelen velinin ilk sorduğu sorunun okulun sınav skoru. Fena halde canı sıkkındı. Okulların SBS başarısından ziyade çocuğu nasıl yetiştirmesi gerektiği ve ona verdiği şeyleri daha fazla önemsiyordu. Tam da arkadaşımın yaşadığı bu durumun üstüne bu tuz biber olmuştu. O da sistemi uymadığı için okulunun pek gözde olmadığından yakındı.

Bir tarafta yarışa girmeyen okullar velilerin listesinden eleniyor, bir tarafta da yarışan okullardaki öğrenciler eğitimden soğuyor. Bunun doğrusunu aslında herkes biliyor bilmesine, ama sisteme uymakta ısrar ediyor.

Şöyle bir etrafınıza bakın. Eğitimci, veli, öğrenci herkes şikayetçi.

Öğretmen müfredatı yetiştirme telaşını bir kenara bırakıp, sınıfındaki başarı ya da başarısızlık nedeniyle yarıştırılmayacak. Veli de bilinçli tercih yapıp, çocuğunu bu yarışın içine bilerek sokmayacak. Öğrenci de yaşadığı stresi hem öğretmene, hem de aileye yansıtacak.

Sonuçta ya eğitimciler işbirliği yapıp sepetindeki çürük elmaları eleyecek, ya da veliler el ele verip çocuğu yarıştıran okullardan uzak duracak. Yani çocuk üzerinden hiç kimse rant sağlamayacak.

Önerim eğitimci ve veliler işbirliği yapıp her kesime çocuğunu yarıştırmaması için baskı uygulaması yönünde.

Ne dersiniz?

Yayın tarihi: 18.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

Saygı ile.. Öykü: Yakınım anlattı. Mühendis veli çocuğun yüksek puan alması için öylesine abanmış ki çocuk iyi bir yeri kazanmış; ama ne yazık ki delikanlı şimdi akıl hastanesinde yatıyor. Sınav kazanması için harcadığı paranın beş katını hastaneye vermiş; feda olsun diyor . Tek iyileşsin, hamal olsun diyormuş. Yarışalim; fakat dengeli ihtirasla. Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı.

18.05.2011 15:01:08 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /

Sayın Şener Bu örneği daha fazla aileye duyurmak gerekiyor ki, çocuklara yaşattıklarını görsünler

18.05.2011 16:47:47 Nuran Çakmakçı

yonunden bir eksiklik gormuyorum hatta spordaki basarisi onu diger arkadaslarinin yaninda daha ozguvenli bir cocuk yapti.tabi her anne baba cocugu cok iyi okullar kazansin ister ama benim cocugumun ruh sagligi benim icin herseyden onemli. onun icin okula severek gitsin arastirsin ogrensin eglensin paylassin istiyorum. sadece ders calisan ot gibi yasayan bir cocuk olsun istemiyorum. tskler bu guzel paylasim icin.

Esin Hanım, Maalesef bu sınav yarışında bazı aileler farkında olmadan istemeyerek ot gibi yaşayan çocuk yetiştiriyorlar.

18.05.2011 17:04:07 Nuran Çakmakçı
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER