Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SÜPER ANNE

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Oğlum dünyaya geldikten sonra iş ve ev, annelik ve eşlik arasında sıkışıp kalırken bir yandan da mükemmel olmaya çalıştım. İlk yıllarda bakıcıya teslim edip, işe geldiğimde saat başı kontrol edip, yemeğini yiyip yemediğini, ne kadar uyuduğunu kontrol ederken, sonraki yıllarda meyve saatleri, uyku saatleri konusunda kontrol manyağı olduğum adeta. Oğlumun ilk diş çıkardığını bakıcısından öğrenip,ilk adımlarına tanıklık edememek her ne kadar suçluluk yaratsa da bir yandan da aşırı sorumluluk üstlenerek akşamlarımı tamamen ona ayırıyordum. Büyüdükten sonra da durum pek değişmedi. Hala kocaman bir ergen irisi sağlıklı beslendi mi, herhangi bir şeyden etkilendi mi gibi soruları kendime sormaktan alıkoyamıyorum.

O zaman da şimdi de tek amacım iyi anne olmak, hata yapmamaktı. Oğlumu büyütürken temel taşlardan birinde eksik nokta bırakmamaktı. Çünkü, dünya onun etrafında dönüyordu, hala da öyle. İşte benim bu hissettiklerimi meğer başka anneler de yaşıyormuş. Davranış Bilimleri Enstitüsü uzmanları hislerime tercüman olmuş. Bakın kendinizi bulacak mısınız?

Suçluluk duygusu ve hatalı ödül sistemi:

Anne her ne kadar elinden geldiğince çocuğu ile ilgilenmeye, ona vakit ayırmaya çalışsa da çocuğunu evde bir bakıcı ya da bir aile büyüğü ile bırakmak zorunda kalınca kendini yetersiz hissetmeye başlayacaktır. Bu yetersizlik hissi beraberinde “suçluluk duygusunu” da getirecektir ki, bu duygu ile anneler her akşam eve ellerinde bir oyuncakla geleceklerdir. Vicdanını rahatlatmak, kendini daha iyi hissetmek ve suçluluk duygusunu az da olsa azaltabilmek için sürekli hediye almak zamanla anne için de çocuk için de bir rutine dönüşecektir. Anne hediyeyi bir rüşvet olarak gördüğü takdirde, çocuklar için bu durum bir alışkanlığa dönüşecek ve hediye konusunda sürekli bir beklenti içinde olacaklardır. Annenin gelmesini dört gözle beklemeye başlayacaktır ki bu ona karşı olan özlemden değil, sırf hediyeyi bir an önce almak için sabırsızlanmaktan ibarettir.

Aşırı sorumluluk üstlenmek:

Annenin yaşadığı önemli sorunlardan biri ise aşırı sorumluluk almasıdır. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak anneyi yoran bu durum çocuğuna yeterince zaman ayıramama kaygısını da beraberinde getirir. Anneler iş yüklerini çevrelerindeki kişilerden özellikle babalardan destek alarak biraz hafifletebilirler. Hayatlarında öncelik verecekleri işleri sıraya koyup organize edebilirler. Önemli olan annenin çocuğu ile geçirdiği sürenin uzun olması değil, kaliteli olmasıdır.

Her şeyin mükemmel olması gerektiği inancı:

Annelerimizin en sıkı sıkıya sarıldığı olgu mükemmeliyettir. Her şeyin mükemmel olması gerektiği inancınızdan vazgeçin. “Bunlara da yetişmeliyim” “Şunları da yapmalıyım” vb. cümleleri, yani ‘-meli –malı’ları hayatınızdan çıkarın. “İyi” ve “yeterli” bir anne olduğunuza inanın.

“Çocuğum mutlu mu?” kaygısı:

Çocuğunuzla aranızda sağlıklı, sevgi ve güvene dayalı bir ilişki kurulmuş ise etkili bir iletişim kurabiliyor, karşılıklı olarak birbirinizi dinliyor ve duygularınızı açıkça ifade edebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Siz mutluysanız, onun da mutlu olmaması ve yaşamınızdan olumsuz yönde etkilenmesi için hiçbir sebep yoktur.

Çocuğa “Hayır” diyememek:

Çocuklar duygularını anlamlandırmayı ve ifade etmeyi ebeveynlerinden öğreniyor. Bu nedenle onlarla bol bol konuşmak, doğru ve yanlışı anlatmak büyük önem taşıyor. Çocuğunuza sınır koyup gerektiğinde ‘hayır’ deyin. Bazen çalışan anne olarak hissettiğiniz suçluluk duygusundan dolayı sınır koymakta zorlanabilirsiniz fakat bunun çocuğunuza daha fazla zarar vereceğini unutmayın.

“Yeteri kadar iyi bir anne miyim?” endişesi:

Çocuk yetiştirmek ile ilgili çoğu kaynak ve araştırma ‘yeteri kadar iyi anne’ kavramının altını çiziyor. Bu kavrama göre bir anne olarak sorumluluk duygusuna sahip olmanız ve çocuğunuz için elinizden geleni yapmaya çalışmanız çok önemlidir. Böylelikle gereken sorumlulukları yerine getirirken stres yaşamazsınız, doğal bir akış halinde, huzurlu bir şekilde çocuğunuzla ilgilenirsiniz.
Diğer annelerle kendini kıyaslamak: Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının. Başkalarının daha çok para kazanmasının, süper bir ev kadını veya çok anlayışlı bir anne olmasının sizin hayatınızda hiçbir değişiklik yapmayacağını unutmayın. Sizin yapabildiğiniz onca şeyin de çevrenizdekilerin hayatını nasıl kolaylaştırdığını fark edin.

Çocuğuma zaman ayıramıyorum endişesi:

Çocuklarınızla, eve geldiğinizde ödev kontrolü haricinde bilgisayar, televizyon veya telefon olmadan ortalama yarım saat kaliteli zaman geçirin. Bu zaman içinde sizin de hoşunuza gidecek oyunlar üretin veya değişik malzemelerden sanat faaliyetleri yapın, evdeki artık malzemelerden kendi oyuncaklarınızı oluşturun. Böylece hem çocuğunuzla özel zaman geçirmiş hem de günün sıradan gidişatından bir mola çalmış olursunuz.

Annenin eşiyle iş bölümü yapması:

Yapılan araştırmalar çalışan veya ev hanımı kadınların eşleri ile iş bölümü yaptıklarında yani erkek ev işleri ve çocuk bakımı ile ilgili sorumluluk aldığında, evlilik tatmininin çok daha fazla olduğu ortaya koyuyor. Böylece karı – koca arasındaki ilişkinin kalitesi yükseliyor.
 

Yayın tarihi: 18.02.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Güzel bir yazı.Sorun oluşmasını engelleyici etkenler yerine sorunları hafifletmeye yönelik açıklamalar.Söylemlerde gizli olarak vicdan rahatlatma terapisi var.Sorunları önlemenin veya görüldüğü anda engellemenin yolu anlama ve anlatma becerilerine sıfır hata düzeyinde işlerlik kazandırmaktır.Saygılarımla

19.02.2014 17:50:43 sebahattin dilaver

Babalar annelere yardımcı oldukça ilişkilerin daha da güzelleştiği bir gerçek.Örneğin bazı akşamlar çocukları eşimin yatırması,benim için en tatlı sözlerden,en sevdiğim çiçeklerden daha değerli,anlamlı.Hayatı paylaştığımızın en tatlı göstergesi... Sevgilerimle

18.02.2014 14:49:34 elif demirbaş