Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SINAVLAR KALKIYOR MU?

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yaklaşık 25 yıldır gazetecilik yapıyorum. Velilerin, biz gazetecilerin ama en çok öğrencilerin en sevdiği haber: “Sınavlar kalkıyor.”

Bugüne kadar onlarca Milli Eğitim Bakanı, hükümetin eğitim politikaları ve projeleriyle ilgili haber yaptım. Hemen her eğitim politikasında sınavların kalkması maddesi mutlaka bulunur. Bu hükümetin tüm bakanları da göreve geldiği andan itibaren sınavları kaldıracakları yönünde mesaj verdi. Ama Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıkta verdiği “Dershaneler de, sınavlar da kalkıyor” mesajı son nokta oldu.

Başbakan da dese ben sınavların kolay kolay kalkacağını hiç sanmıyorum. Geçmişte verilen sözler bu yüzden zaten tutulamadı. Nedenlerini birlikte inceleyelim:

1) Çocuklar okulla ilk tanışmada sınava giriyor. Anaokuluna bile çocuk alırken mülakat adıyla sınav yaparak yani seçerek, eleyerek kayıt yaptığımız bir ülkede sınav kalkmaz, kalkamaz. Adı sınav olmasa da başka bir şey konulsa da bildiğimiz, uyguladığımız sınavdır işte.

2) Liseye geçişte “gözde” okullara eleme yapmadan nasıl öğrenci alınacak? İsimlerine, doğdukları aylara, boylarına, kaşına gözüne göre mi seçim yapılacak? Galatasaray Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Robert Kolej hangi usullere göre öğrenci kabul edecek? Sınav yapmadan, eleme yapmadan bu mümkün mü? Hiçbirisi mümkün değil. Merkezi sınav olmasa da okullar tek tek eleme yapacak. Kimine göre bu mülakat, kimine göre sınavcık, kimine göre görüşme olacak.

3) Üniversite sayısı artırılırsa sınavın kalkacağını düşünenler fena yanılıyorlar. Sınav kalkmaz. Evet; Türk Dili Edebiyatı, İşletme, Sosyoloji vs. için sınav olmaz. Ama belli bölümlere ilgi azalmayacak. Tıp, mühendislik, hukuk gibi alanlar her daim gözdedir, gözde kalacaktır. Bu bölümlere giriş için mutlaka eleme yapılacak. Ya da günümüzde hangi bölümü olursa olsun pek kıymetli olan Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi üniversiteler neye göre öğrenci alacak? İlk başvurana göre mi? Bunun için de mutlaka adı ne olursa olsun bir eleme, seçme yapılacak.

4) Günümüze bakın. Bir öğrenci hayatı boyunca yüzlerce sınava giriyor. Mezun olduktan sonra bu kez iş bulmak için yine isteyerek, bilerek sınavlara başvuruyor. Mezunları alanlara yerleştirmek için sınavdan medet umuyoruz. Tıpta branşlaşma için TUS, öğretmenliğe almak için daha adil olsun diye KPSS’ye başvur muyur muyuz? Şimdi bunlardan nasıl vazgeçeceğiz?

Yayın tarihi: 27.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Saygı ile.. Sınav sorunu, yem torbası gibi algılanıyor. yirmi yıl önce de bir başbakan aynı şeyi söylemişti. Üniversiteye giriş sıavları kaldırıla-bilir; okullar hilesiz değerlendirme yapabikirse. Öğretmen okullarında biz bunu başardık. Muhtar amcayla tavla şakırdatan öğretmenin 'tarafsız' değerlendirme yapacağından emin olunamaz. Düz mantıkla denilir ki on iki yılın ortalaması alınarak, çocuğu tıp ya da mühendis fakültesine postalarsın. Her bıyıklıyı babamız sanmayalım. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU*

27.03.2012 18:13:47 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /

Kesınlıkle adı sınav olmasa da baska bır sekıl ıle her ısteyen , her unıversıteye gıremeyecek. Bunca Dersaneler sıstemı neden kuruldu ? Sımdı neden ve nasıl kaldıracaklar? Ben sacma buluyorum.

27.03.2012 17:33:54 Esra Karahan