Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SINAVLAR KALKAR MI?

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Sınavlar gerçeğini ayrıntılı diğer yazımda aktardıktan sonra şimdi sırada dershaneler gerçeğine el atalım.

Türkiye’de kayıtlı 4 bin civarında dershane var. 70 bin civarında personel ve öğretmen çalışıyor bu kurumlarda. Peki kapanınca bu kadar insan ne yapacak? Başbakan okullara dönüştürüleceğini söylese de birçoğunun fiziki mekanları buna asla uygun değil.

Kapatılmakta ısrar edilirse, dershanecilerin söylediği gibi merdiven altına iner, kayıt dışı ekonomi içine girer. Vergisiz, denetimsiz herkes özel ders verir. Şimdi bileziğini satarak buralara çocuğunu gönderenler tüm altınlarını satsa da özel derse para yetiştiremez.

Ayrıca sadece okul yerleştirmeleri için dershanelere gidilmiyor. Derslere takviye için de buraların kapıları çalınıyor. Aileler dershane adı verilen kurumlar dışında kurs ve etüdlere de çocuklarını gönderiyor. Ayrıca kitap, dergi ve testler için de bir hayli para harcıyorlar.

Gönül ister ki bütün okullar aynı düzeyde olsun, öğrenemeyen, öğrenmekte zorlanan çocuğa okul programlar, ek dersler yaparak konuyu aktarsın, iyice öğretsin.

Diplomalar sınıf atlama, farklı statü belgesi olmasın. Her öğrencinin seviyesine göre ders planlaması yapılsın.

Ama bütün bunlar hayal. Okullar arası dengesizlik olduğu sürece sınavlar da, dershaneler de olmaya devam edecek. Yer üstünde olmazsa yer altında büyüyecek.

Keşke bu sektörde dönen 1,5-2 milyar dolarlık pay okullar ve öğretmen kalitesine aktarılsa.

Keşke çocuklar yarıştırılmasa da sistem kendiliğinden bu kurumları yok etse...

Yayın tarihi: 28.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Sn.Nuran ÇAKMAKÇI merhaba. İnsanımızı ilgiendiren hayatî bir konuyu kaç kezdir özenle vurguluorsuuz. Gezegenlerin küçüklerinden olan dünya, saatte bir milyon km. hızla güneş çevresinde dönmekte. Kendi çevresinde de bin beş üz km ile.. Kozmos bunca güçlü. İnsanoğlunun maası da 'yarışma' ifritile yoğrulmuş. Değiştiremeiz. Ancak, yarış insanca olmalı. Senin lokantanı yıkarak benim lokantama müşteri çekmeyi değil de iyi hizmet üretmeyi yarış kuralı yapalım. *nadir Şener hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı

28.03.2012 14:01:08 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /