Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SBS’YE HAZIRLANIRKEN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bizim ergen irisi daha önceleri de sözünü ettiğim üzere ilköğretim 7’inci sınıfta. Öğretim yılı açılırken babası ve ben oturup konuştuk. Hem basketbol, hem de satranç oynuyor. Bunların turnuvaları, antrenmanları, dersleri var. Yani derslerin dışında kalan zamanının büyük kısmını buna ayırması gerekiyor. Ama bir de hayatın gerçeği var. İyi bir liseye gitmenin yolu da şimdilik SBS’den geçiyor. Malum çalışmayı pek sevmiyor. İyi de bir öğrenci. Ama derse oturma ve soru çözme konusunda sıkıntı yaşıyor.

Biz de malum aile toplantılarının birinde bunu gündeme getirdik. Kararı onun almasını istedik. Ama sonuç ne olursa olsun ona destek vereceğimizin altını çizdik. Hangi konuda bize ihtiyaç duyarsa, eksiklik hissederse yanında olduğumuzu, onun kararına saygı duyacağımızı uygun bir dille anlattık. Samimiydik de. Çünkü ona kendisinin istemeden hiçbir yol haritası çizemeyeceğimizi daha önceki deneyimlerimizden biliyorduk. Yani kendi isterse ve kendi seçerse hareket edebiliyor, plan yapıyor ve çalışabiliyordu.

Bu yıl onun için zor bir dönemdi. SBS’ye hazırlanması için de çok daha yoğun çalışması gerekiyordu. Yani bir yandan basketbol, bir yandan satranç, bir yandan da onlarca soru çözmesi pek de gerçekçi değildi. Bütün bunlara rağmen isterse başarabilirdi. Ya sadece sporu tercih edip, sınavlar konusunda kendisini zorlamayabilir ya da sınava hazırlanabilirdi. Bu alternatifi de ona sunduk. Bir süre düşündü ve kararını bize açıkladı. Sınava hazırlanacak, ancak spordan da kopmayacaktı. Yani turnuvalara gidecek, okuldaki basketbol takımı ile yetinecek, satrançta etkinlik derslerine devam edecekti. Tam istediğimiz de buydu aslında.

SBS’ye özel olarak hazırlanmak için desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. İlköğretim 6’ıncı sınıfa kadar oğlumla birlikte çalışıyorduk. Yani o bana beyaz tahta önünde o gün okulda yaptıklarını tekrar ediyor, ben de bir öğrenci gibi onu dinliyor, zaman zaman soru soruyordum. Yani öğrenmenin en iyi yöntemi olan öğretirken öğrenme modelini uyguluyorduk. Doğrusu işe yarıyordu. Ancak, yaşı ilerleyip malum ergenlik dönemine girince bu yöntem ikimizi de mutlu etmedi. Bu durumda harekete geçtim. Öğretmen olan bir arkadaşımdan destek almaya başladık. Bizim ergen irisini havaya sokuyor, planlar yapıyorlardı.

Bana sürekli sorun çıkaran, bugüne kadar plan yapmayan, derse odaklamada sıkıntı yaşayan ergen irisi bambaşka biri oluverdi. Playstation’ı kaldırdı, facebook’u kapattı, telefonu sadece ihtiyacı olduğunda kullanmaya başladı. 2 aydır bu mucizenin keyfini yaşıyoruz. Değişmemesi için dua ediyoruz. Biliyoruz bu heyecan bir süre sonra sona erecek ama olsun ne kadar keyfini çıkarsak o kadar kardır.

Yayın tarihi: 27.12.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Sn Nuran ÇAKMAKÇI merhaba. Sizin gibi ben de zamanında çocuklarıma sadece yol haritası çizmekle yetindi; ama kontrolü aksatmadıydım. İncitici en ufak bir uyarıda bile bulunmadım. Biliyordum ki çocuğuın onuru bir kırıldı mı; lâçkalaşır, özgüveni yıpranır. Ayrıca; bir kuşkunuza tam kapasite katıldığımı söyleyemem; çocuk ilgisini aynı viteste sürdürebilir. Sağlıklı yıllara.. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

27.12.2011 18:07:09 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /