Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÖNCELİKLE TÜRK YAZARLARIN KİTAPLARINI OKUTUN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocuğunuz 10-12 hatta 13 yaşındaysa bir sorun bakalım “somya” nedir biliyor mu? Ya da sedir, divanı sorgulayın, bakalım cevabını alacak mısınız? Biz 40’lı yaşlardakiler bu kelimelerin anlamını biliyor olabiliriz ama inanın onlara bu kelimeler yabancı.

“Nereden çıktı bunlar?” diye merak ettiniz biliyorum. Efendim biz geçtiğimiz günlerde ergen irisi ile birlikte bir Türkçe öğretmeni ile sohbet ediyorduk. Malum bizimkini sınav stres şimdiden sardı. Ama açık açık söyleyeyim olayla benim yakından uzaktan ilgim yok. Yani onun üzerinde herhangi bir baskı oluşturmuş değilim. Kendisi ufaktan ufağa gelecek yıl gireceği sınava hazırlanıyor. Hazırlanıyor derken hırs bastı bizimkini. Etrafta bulduğu test kitaplarını deviriyor, soruları çözmeye çalışıyor. İçten içe mutluyum mutlu olmasına ama kaygısı da artıyor. Gerçi uzmanlar kaygı iyidir diyor ama fazlası zarar diye de uyarıyor. Bizimkinin en fazla takıldığı konuların başında Türkçe soruları geliyor. Annesi gazeteci, işi yazıyla ilgili ama terzi söküğünü dikemez misali çok fazla etkili olamıyorum herhalde. Kelime hazinesi iyi, dil bilgisi fena değil, gel gelelim atasözleri ve deyimler konusunda pek de başarılı değil. İşte bu konuda ne yapabiliriz diye düşünürken ve biraz da eski SBS sorularını karıştırırken karşımıza yukarıda saydığım, bizim aşina olduğumuz ama çocukların baktığında hiçbir şey anlamadığı “somya, divan, sedir” gibi kelimeler çıkmış. Biz de bu engelleri aşmak, bizim gibi onların da Türkçe’ye hakim olmasını sağlamak için ne yapabiliriz araştırmasına giriştik doğal olarak.

Bulduğumuz ilk Türkçe öğretmeni de karşılaşır karşılaşmaz bizimkine işte bu kelimelerin anlamını, ardından bazı atasözleri ve deyimleri sorunca artık bu konuda bir adım atmak gerektiğine karar verdik.

Sakın çok kitap okuyor nasılsa diye düşünmeyin. Bizimki de iyi okuyor, hele de sürükleyici bir konu ise elinden bırakmaz. Bu iyi ama yetersiz. Çünkü, ergen irisi genelde de yabancı yazarların kitaplarını okurdu. Oysa bütün bu araştırmalardan anladık ki, mutlaka ve mutlaka Türk yazarların kitaplarını okuması gerekiyor. Çünkü atasözleri, deyimler ve yukarıda sözünü ettiğim kelimeler ancak ve ancak bu kitaplarda yer alıyor. Tabii bunları okurken de altını çizip, anlamını bilmediğini sorması ve de iyice anlaması şart. Zaten Türkçe öğretmenlerinin de önerisi bu yönde. Ayrıca tek tür değil, birkaç tür kitap okuması lazım. Yani bilimsel, deneme, hikaye, roman, macera vs. Yabancı da okusun ama yerli kitapları iyice anlayarak bitirsin. Altını çizsin, kenarına notlar alsın, soru işaretleri koysun. Bırakın kitabı bir defter gibi kullansın. Göreceksiniz çok işe yarayacak. Tabii kitap sonrası sizinle konuyu tartışıp, üzerinde konuşması kaymaklı ekmek kadayıfı olur. Biz uygulamaya başladık bile. Size kolay gelsin.

Yayın tarihi: 17.04.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Sn.Nuran ÇAKMAKÇI merhaba. Değindiğiniz eğitim konuları öyle derin ki...Geçenki yazınızda klâsik öğretmeni tanıtmıştınız. Son YGS sınavında kimi yarışmacılar, Türkçe sorularından başlamış. Paragraflar uzun. Sona geldiğinde başı unutmuş. Okuma alışkanlığı da yok. Bildiğiniz gibi yetenek soruları, bilindik kavramlardan oluşturulur. Somya, nalın, açıortay kavramlarına dayalı soru, bunların bilindiği var sayılarak düzenlenir. Çocukla iyi arkadaş olursak, atasözlerini de dramatize ederek kavratırız.

17.04.2012 16:50:19 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /

Nuran hanim merhaba , benim kizim bu sene 1. sinifta simdiden cok kitap okumaya basladi. ama omer seyfettin gibi yazarlarin kitaplari agir geldi. bizde bu nedenle daha cok yabanci kitaplara gectik maalesef. sizin tavsiye edeceginiz kitaplar var midir ? tskler..