Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OKULLARDA OBEZİTEYE KARŞI SAVAŞ

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yaşasın, kantinlerde asitli içecek ve cips yasaklandı. Süt, ayran, taze meyve suyu ve meyve okul kantinlerinde olacak. Keşke, bu uygulama daha fazla yaygınlaşsa.

Oğluma yıllarca asitli içecek vermemek için çaba harcadım. Biraz büyüyünce çevresindeki arkadaşları içmeye başlayınca merak arttı. İlk zamanlar suyla karışıkla verdim. Tadı tahmin edeceğiniz gibi bir felaketti. Zaten sevmedi de. Ben de amacıma ulaştım. O da bu merakını giderdikten sonra bir süre istemedi. Ama, yaşı biraz büyüyünce arkadaşlarıyla buluşunca herkes masaya bir adet asitli içecek isteyince bizimkinin eski merakı depreşti. Onlardan geri kalmamak için ilk zamanlar yüzünü buruşturarak içmeye başladı.

Bir ara arkadaşımla beraber oturup ona bunun zararlarını anlatan deneyler yaptık. Aldık bir ekmeğin üstüne, etin üstüne dökerek onun vücudunda yapacağı hasarı anlatmaya çalıştık. İnandı, ya da inanmış gibi gözüktü, ama yine bildiğini okudu. Akran baskısına yenik düştü. Biz de daha fazla mücadele etmedik. Her ne kadar eve bu tür içecekler almadıysak da dışarı çıktığımızda, hafta sonu bir yerlere gittiğimizde siparişler arasında yerini aldı.

Okulu bu konuda hassastı, bu tür şeylere pek izin vermiyordu. Ama, arkadaşlarından duyduğu ve onların rağbet gösterdiği şeyi alışkanlık haline getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son genelgesini duyunca çok sevindim. Bu genelgeye göre öğrencilere sağlıklı beslenme bilinci aşılanacak, olabildiğince doğal besinler sevdirilecek.

Eğitim kurumlarının kantin, çay ocakları ve büfeleri obeziteye karşı savaş açacak. Kızartma, cips satılmayacak. Hamburger verilmeyecek.

Yoğurt, ayran, meyve baş köşelerde yerini alacak.

Umarım bütün bunlara uyulur. Sıkı denetim yapılır. Kimse çocuklarımızın geleceği ile oynamaz. Bu tür ürünler satanların gözünün yaşına bakılmaz.

İşin diğer sevindirici yanı da Sağlık Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak “Beslenme Dostu Okul” projesini başlatması. Biz anneler de ne yapıp, edip bu projeye destek vermeliyiz. Sağlıklı nesiller için bunu mutlaka ve mutlaka yapmalıyız.
 

Yayın tarihi: 26.07.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

bence de super olmus yasaklanmasi cocuklarimizi simdilik koruyoruz ama okula baslayinca durum hic boyle olmuyor. merak , arkadas herseyin oncesinde geliyor ve iciyorlar biz annelerde maalesef birsey yapamiyoruz.obezite icin bence onemli bir noktada ailelerin cocuklarini mutlaka ama mutlaka bir spora yonlendirmesi..

Sayın Nuran Çakmakçı günaydın. Bu güzel yazınız, beni yıllar öncesine götürdü. Otobüs yolculuklarında mola veridiğinde, hemen büfeye yanaşır ayran sorardım. Kimi zaman bulamaz hüzünlenirdim. Nedeni, az kâr bırakması imiş. Ama benim insanımın -az da olsa- kazanmasını önemsemişimdir hep. İnsanım varlıklı olursa üretim artar diye düşünmüşümdür. Yasaklanan yiyeceklere, 'çındır-pındır' adını vermiştim. Kutluyorum. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

26.07.2011 11:31:02 Nadir Şener Hatunoğlu

Çındır pındır güzel isimmiş. Değerlerimizi kaybettiğimiz gibi bize özgü yiyecek ve içecekleri de küçümsüyor öyle değil mi? Şimdi bu karar çok iyi oldu. Umarım her kesim tarafından uygulanabilir...

26.07.2011 16:20:20 Nuran Çakmakçı
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER