Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OKULLAR VE KILIK KIYAFET-1

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Eğitim gündemimiz dur durak bilmiyor. Sürekli yeni şeyler oluyor. Her nedense yenilikler birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Altında bir neden aranıyor, çoğu zaman da bulunuyor. Son gündemimiz okulda kılık kıyafet.

Oğlumun okuduğu okulda serbest kıyafet uygulaması bulunuyor. Baştan beri öyle olduğu için biz pek zorlanmıyoruz. Küçükken akşamdan ne hazırlasam giyiyip, gidiyordu. Şimdilerde sabahlarımız biraz gergin geçiyor. Çünkü, akşamdan hazırladığı kıyafeti beğenmiyor, tarz değiştirmek istiyor, başka tişörte ve pantalona yöneliyor. Ama baştan itibaren kız çocuklarının annelerinin hep yakındığını biliyorum. Yaz günü çizme giymek isteyen, kış günü tüllü elbisesiyle okula gitmeyen isteyen kızlarını ikna etmek için az ter dökmüyorlardı.

Madalyonun arka tarafını da biliyorum. Eğitimciler de bir hayli sıkıntı yaşıyordu. Tanımlı kıyafet olması gerektiğini düşünenler olduğu gibi taytla, kısa etekle gelenleri uyaranlar, uzun saçlar konusunda ailelere telefon açan idareciler bir hayli zorlanıyorlardı.

Sosyo ekonomik durumu iyi olan ailelerin gittiği bu okulda aileler bu sıkıntıları yaşıyorsa, çok çocuklu, dar bütçeli ailelerin gittiği okullarda kimbilir neler yaşanacak.

Şimdi kılık kıyafet yönetmeliği ile önce nelerin değiştiğine bakalım, sonra işin olumlu ve olumsuz taraflarını tartışalım..

Tüm okullarda kılık kıyafet serbest bırakıldı. Yani anaokulundan liseye kadar serbest kıyafet uygulanacak. Yönetmelik gelecek yıldan itibaren yürürlüğe giriyor. Ancak, özel okullar bu yönetmeliğin dışında tutuluyor. Onlar velilerinin en az yüzde 60 muvafakatini alırsa okul yönetimleri kıyafet belirleyecek. Beden eğitimi dersinde de öğrenciler tek tip giymek zorunda değiller.

Saç konusunda da sınırılmaya yok. Temiz olmak kaydıyla uzun saçla bile okula gelinebilecek. Yani uzun saçlı geldiği için hiçbir öğrenci eve gönderilmeyecek. Henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı ama, öğrenciler tuttuğu takımın üniforması ile bile belki okula gidebilecek.

Gelelim yasaklara…

Kızlar için üzücü haber ama makyaj yasak. Öğrenciler siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere şapka veya çanta kullanamayacak. Yırtık kot, şeffaf kıyafetler ve kolsuz tişört ve gömlek giyilemeyecek. Tayt ve dar etek de yasak.

Devam edecek…
 

Yayın tarihi: 29.11.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Saygı ile.. Makalede değinilen marka kavgası hem evde hem okulda yapılacaktır. Hangi sayının logaritması sıfırdır tartışması yerine, hangi markayı nereden buldun alacak. Daha körpe yaşta, rekabetin yarattığı kıskançlık, kompleks yavruları yutacak. 'Tek Tip' olsun. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

29.11.2012 12:06:35 Nadir Şener Hatunoğlu

Yorumsuz bir karar, inanilmaz derece cahil bir karar. okul resmi bir yer. resmi yerde resmi kiyafet gerekiyor. resmi kiyafet = disiplin. ben nekadar pijama ile kahvaltiya oturmasina karsiysam okadar da okula serbest kiyafet ile gitmesine karsiyim. haydi polisler de kot pantolon ile operasyonlara , ya da hostes-pilotlar da esofmanla goreve gitsinler...ne olacak isi yapiyor ya.

29.11.2012 10:19:24 elena mykolenko