Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

OKUL SEÇİMİ

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Küçük çocuğunuz var ve okul öncesi eğitime vermek istiyorsunuz. Belki birkaç okulun kapısını çaldınız, belki de hazırlık yapıyorsunuz. Bu aralar çok duyuyorum, daha 3 yaşında çocukları sınavdan geçiren, elemeye tabii tutan kurumlardan aileler neredeyse gözü yaşlı dönüyor.

Bazı okullar önce veliye bir başvuru formu dolduruyor. Hele de gözde, pek rağbet gören bir okulsa burnundan kıl aldırmıyor. Öyle ki, kaçıncı sırada olduğunuzu sorduğunuzda buz gibi “Bilgi veremeyiz” yanıtını alıyorsunuz.

Sıranızı bekliyorsunuz, yanıt gelmedi. Ama sizden sonra başvuranlar paşa paşa alındıysa ısrarcı olmayın. Alacağınız yanıt şimdiden belli:
“Çocuğunuz bu tip bir okula uygun değil” ya da “Yönergeleri anlamıyor!”

Yine de ısrar edip, o okula çocuğunuzu yazdırmak için telaş ederseniz hazırlıklı olun yüzünüze karşı çocuğunuzun tüm yetersizlikleri tek tek sıralanır. Aman telaş etmeyin, çocuğu kolundan tuttuğunuz gibi uzmana götürmeyin.

Zaten 3 yaşındaki çocuğu 1,5 saat civarı mülakata tabii tutan, okuma yazma bilmemekle, dört işlemi anlamamakla suçlayan okullardan uzak durun.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Okulun ismine bakıp, bilmem kimin çocuğu orada diye tercih yaparsak bunların başımıza gelmesi doğal.

Eğitim kalitesini sorgulamayıp, fiyatı yüksekse üzerimize giydiğimiz giysi gibi kalitelidir damgası vurup, kapısında kuyruk olursak bunları sineye çekmemiz doğal.

Sizlere sesleniyorum sevgili anneler. Çünkü, tercihi öncelikle siz yapıyorsunuz, babaları da ikna ediyorsunuz.

Okul seçerken lütfen bunları göz önünde bulundurun. Konu komşu gönderiyor diye, ünlü diye, pek fiyakalı diye bu okulların kapısında kuyruk oluşturmayın.

Çocuğunuza değer veren, onların yeteneklerini keşfeden, güler yüzle karşılayan, en önemlisi yetersiz ve geri zekalı damgası vurmayan okulların kapısını çalın.

Bırakın veren versin. Siz çocuğunuzu düşünün... 

Yayın tarihi: 11.11.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

bencede size katılıyorum şahsen bir eğitimci ve ANNE olarak şunu söylemek isterim kimsenin çocuğunuza bir kaç soru ve cevap karşılığında onu değerlendirmesine müsade etmeyiniz ne şimdi ne de büyüdüğü zaman bir sınav çocuğunuzun ölçüsü olamaz ben şahsen önce o kurumdaki öğretmenlerin donanımına bakarım ve ne kadar sevgi dolu olduklarına...

13.11.2011 18:46:40 naziyet gürtay damcı

Merhaba Nuran hanım. Kızım seneye 1. sınıfa başlayacak. Bu yıl özel bir kolejin anaokulu bölümüne verdik. Doğru olan nedir? ben bulamadım. Devlet okulları yarım gün. Çalışan kişiler olduğumuz için sorun yaşıyoruz. Önemli olan öğretmen iyi araştırın deniliyor ancak özel okullarda öğretmen seçme gibi şansımız olmuyor. Kura sistemi ile belirleniyor. Üstelik kızımın okulu bu yıl okuma yazmayı öğreteceklerini belirtiyor. Doğrusu 1. sınıftamı yoksa anaokulundamı öğrenmesi? Yardımcı olursanız sevinirim

3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER