Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

OKUL ÖNCESİ-3

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Okul öncesi eğitimin kuşkusuz faydaları çok. Unutmayın eğitime ne kadar erken başlanırsa ilköğretim hayatına adaptasyon o kadar kolay oluyor.

Kuşkusuz okul öncesi eğitim önemli ama, hem ailenin, hem de kurumun çocukları zorlamamaları da şart. Kulağıma geliyor, bazı okullar çocukları disiplin ve öğretim konusunda çok zorluyor. Yani küçük yaşta onlara altından kalkamayacakları sorumlulukları bekliyorlar. Çocuk eğlenerek öğrenmeli. Ağır bir disiplin altında dil öğrenmeye, matematiksel becerilerine geliştirme ya da zihinsel aktivitelerini arttırmaya zorlanırsa eğitimden de, okuldan da nefret eder.

Çocuğun gittiği ya da gideceği kurumu ona oyun oynanan, kendi yaşıtlarıyla bir araya geldiği, merak ettiği şeyleri öğrendiği bir ortam olarak anlatmakta fayda var.

Çocuk akranlarıyla gelişir, öğrenir.

40’lı yaşları geçen bizlerin çocukluğunda öyle okul öncesi eğitim kurumu, yuva pek yoktu. Bizler sokaklarda akranlarımız, mahalle kültürü ile büyüdük, sosyalleştik. İlköğretime kadar kimi zaman annemiz, kimi zaman mahalle esnafı, kimi zaman da akranlarımız bize yol gösterdi. Bir sürü yanlışlar da yaptık, eksiğimiz de oldu.

Bir kurum çatısı altında yetişenimiz pek azdır. Çünkü, bu tür kurumlar çok az kesimin sahip olduğu bir ayrıcalıktı. Şimdi ne çekirdek aile, ne doyasıya çocukların oynayacağı sokak ve parklar kaldı. Anne babalar çok çalışıyor. Çocuklara ya evde bakıcılarla, ya da aile büyükleriyle büyüyor. Televizyon başında, elektronik oyuncaklarıyla dört duvar arasında yetişiyor. Oysa akranlarıyla bedenen ve zihnen gelişeceği bir eğitimi almalı, işin uzmanları tarafından idare edilen bir eğitim kurumuna gitmeli.

Okul öncesi eğitimde büyük adımlar attık. Özel okullar gerçekten çocuklara iyi imkanlar sunuyor. Tesisleri, yeşil alanı, iç dizaynı, öğretmen seçimi olarak çok iyi durumda olanları var. Resmi kurumların da bundan aşağı kalır yanı yok.

Çocukların en hızlı geliştiği bu dönemde ne olur onları dört duvar arasına mahkum etmeyin. Çocuğu teslim ettiğiniz kişi ne kadar eğitimli olursa olsun akranlarıyla disiplinli bir öğrenme ortamında alacağı eğitimi veremez. Bilinçli bir öğrenme süreci içine geç kalmadan çocuklarınızı bu ortamın içine sokun. Göreceksiniz çok fark yaratacak. 

Yayın tarihi: 31.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Lütfen bana bir yol gösterin.oğlum3.sınıfa gidiyor..1.sınıfta öğretmeninden tokat yediği için okul değiştirdik..öğretmen hakkında şikayetçi olmadık..3sınıfta özel okula verdik..bu hafta 2 kez müdür ve beden öğretmeni tarafından sudan sebeplerle tokat yedi..bugün okula gittik..konuştuk..isterseniz alın diyorlar..tekrar devletemi alayım..uyarıp aynı okulda devammı edeyim?yasal bişeylerde yapmalıyım ama kafam çok karışık...

31.05.2011 12:29:09 sinem aslan

Nuran Hanım, yazılarınızı büyük bir keyifle okuyorum. Size bir sorum olacak. Yıl sonu yani Ekim, Kasım Aralık aylarında doğan çocukların ilkokula başlama yaşları ne olmalı. Bu konuda değerli fikirlerinizi bekliyor, saygılar sunuyorum.

31.05.2011 09:54:17 Selma Tekeli

bu konuda deneyimli bir veli olarak size önerim lütfen 1 sene geç başlatın okula..biz kasım doğumluyuz..çok zorluk çektik...

31.05.2011 12:17:10 sinem aslan

Sinem Hanım ilginize çok teşekkür ederim, ben de geç vermekten yanayım ama tam tersi fikirde olanlar var bazen kafam karışmıyor değil. Yine de çocuğun okul hayatını riske sokmak yerine 1 yıl geç vermenin daha isabetli olduğunu düşünüyorum. Tekrar teşekkürler

31.05.2011 14:00:20 Selma Tekeli
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER