Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

OKUL FOBİSİ

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Cem’in okulla tanışması 2.5 yaşında oldu. Onu elinden tutup okula götürdüğümde korktuğum başıma gelmedi.

Cem, sınıfının içinde ya da kapının önünde gözü yaşlı, boynu bükük, etrafa korkan gözlerle bakan çocuklar arasında yer almadı.

Yine de içim rahat etmedi. Tüm gün okulun kantininde bekleyen diğer anneler arasında kendimi buldum.

Ertesi gün de onunla gittim ama öğlen ayrıldım. Sonra da okula toplantıdan toplantıya uğradım. Bu süreçte bir sorun yaşamadık.

Ama ilköğretim birinci sınıfa geldiğinde hem beni hem de babasını yanında istedi. Korku ve endişe içindeydi.

Hemen harekete geçtik, destek aldık. Onun güvenini tekrar kazanmaya çalıştık.

Çok sonra anladık ki, bakıcısıyla kaybolmuş ve her ikisi de bu durumu bizden saklamıştı. Oğlum da bize güvenini yitirmişti.

Bütün bu sorunu anlamamız, çözmemiz çok uzun zaman aldı. Oğlumuzun kaygısı artmış, üstüne bir de küçücük binası olan anaokulundan, kocaman koridorları, sınıfları olan bir mekana gelmişti. Okul fobisi yaşıyordu.

Adım adım ilerledik. Öğretmenleriyle tek tek konuştuk. Onun tekrar güvenini kazandık, istediğinde yanında olduk ve her koşulda okula gönderdik. Çok zor günler geçirdik.

Bu olayı yaşayınca başkaları ne yapıyor diye merak ettim. Uzun bir araştırma yaptım. Eğitimcilerle, uzmanlarla konuştum. Hatta öyle derine daldım ki, çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanı Prof.Dr. Mücahit Öztürk ile birlikte “Okul Fobisi” adlı bir kitap hazırladık.

Hafta içi her sabah bulantı ve kusması olan çocuğun hafta sonu bu sorunları yaşamadığını, 15 yaşındaki lise birinci sınıf öğrencisinin bile tedavi için başvurduğunu, ilköğretim 4.sınıf öğrencisi bir çocuğun "İçimde bir sıkıntı var, okulda kendimi güvende ve rahat hissetmiyorum" diyerek uzmana başvurduğunu gördüm.

Çocuğun Öğretmen ve Anneyle İlişkisine Dikkat!

Vakaların temelinde çocuğun öğretmeniyle ilişkisinin iyi olmaması, kuralcı ve sert bir tavır sergilemesi yatıyor.

Sık okul değişiklikleri, anneden ayrılma kaygısı da önemli etkenlerden biri.

Şaşıracaksınız belki ama çocuğun dersleriyle ilgili performans ya da başarma kaygısı da okul fobisini tetikleyen nedenler arasında yerini alıyor.

Kaygılar, mükemmeliyetçi ve başarısızlığa tahammülü olmayan anne-baba veya öğretmenin tutumuyla birleşince, okul fobisi kaçılınmaz oluyor.

Öyleyse ne yapmalı?

Hafta içi karın ağrısı, bulantı, kusma olan çocuğu zorlamayın. Arkasında neden arayın. Okula gitmek istemeyen çocuğu şımarıklıkla suçlamayın. Onlara ne olursa olsun özel davranın.

Konuyu evde çok fazla gündem yapmayın, yakınlarınız da bu konuda yorum yapmasına izin vermeyin.
Çocuklarınızın duygularını önemseyin.

Okul Fobisini Tetikleyen Bazı Olaylar 

*Herhangi bir hastalık veya tatil nedeniyle okuldan uzak kalma

*Aile içinde sıkıntı ve gerginlik yaratacak olayların varlığı (aileden birinin ölümü, hastalık, sosyoekonomik kriz yaşanması gibi)

*Okulda arkadaş ilişkilerinin bozulması

*Okul değişikliği

*Öğretmen değişikliği

*Göçle yaşanan çevre değişikliği

*Yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi

*Okulda sıkıntı ve gerginlik yaratacak olayların varlığı (dayak, onur kırıcı sözler veya davranışlara maruz kalma gibi)

*Çocuğun cinsel ya da fiziksel tacize uğraması ya da bir felaketle karşı karşıya kalması 

Yayın tarihi: 21.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

merhaba nuran hanım, ben sizin tecrubelerinize sığınarak birşey sormak daha doğrusu danışmak istiyorum...şuan kızıma bakıcı bakıyor ve gelişim ii seyrediyor yaşıtlarına oranla 2,5 yaşında kızım , çalışan bir anne olduğum için seneye kızım için ne yapmalıyım diye düşünüyorum açıkçası... bir eğitimci ve anne olarak sizce kreş için en uygun yaş aralığı kaç?

31.12.2010 11:56:03 burcu kaya

Nuran Hanım, bir kreş sahibi olarak çocuklarda okul fobisini tetikleyen en pratik etkiyi ailelerin yaptığını düşünüyorum. Çocuk okula başladığında sudan çıkmış balık misali etrafına bakıyor ve gördüğü "tanımadığı yetişkinler, çocuklar,eşyalar, odalar vs". Aile çocuğu ilk gün mutlaka erken almalı, çocuk kendini orada "sonsuza kadar kalacak" gibi hissetmemeli. Aile çocuğu almaya geldiğinde, kendi iç endişelerini yansıtan soru bombardımanına tutmamalı. "demek korkulası bi şey var" alın size fobi.

21.12.2010 17:20:34 Hilal BALABAN
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER