Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

OĞLUM KAMPTA

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Oğlumu bir haftalığına basketbol kampına gönderdim. Gönderdim demek biraz iyimser olur, göndermek zorunda kaldım! Doğrusu onun hala tek başına bu işlerin altından kalkacağına, sabah uyanıp, gerekli kurallara uyacağına aklım ermiyordu. Bir de tamam boyu uzun, kilosu da var, gören delikanlı sanıyor, ama daha küçücük!!

Çocuğumun ailesinden uzak, ayakları üzerinde kalacağına inancım yoktu. Her ne kadar zaman zaman bunları denedim, okul gezilerinde içimdeki bu engeli aştıysam da, bu kez farklıydı. Çünkü, gittiği basketbol kulübü yeniydi. Arkadaşlarını pek fazla tanımıyordu, en önemlisi koçları biraz sertti. İtiraf ediyorum işte, kı-ya-ma-dım bir tanecik oğluma.

Biliyorum, her şeyi biliyorum. Bunları yapmamam gerekiyor. Ayakları üzerinde durması için böyle bir askerlik şart. Diyorum ya okul gezilerinde bunu atlattım, hatta yurt dışına kadar gönderdim. Bu kez farklıydı.

Kurallar Ağır

Bir itirafım daha var, bu işi bu kadar içselleştirememin bir nedeni de gideceği yerin Bodrum olması. Yani işin ucunda deniz olunca daha da korkum artıyor. Benim sudan korktuğumdan mı, deniz kenarında kendimi güvende hissetmememden mi, bilemiyorum işte. Sonuçta kulüpten yaz kampı için gelen kağıdı önce evin bir kenarlarına sakladım, unutulsun, görülmesin diye. Ama bizim afacan "Giderim" diye tutturdu. Benim baba üzerindeki ikna turlarım da son bulunca Pazartesi sabahı saat 04.00’te kalkıp, havalimanında onu uğurlar buldum kendimi. Aklımda binbir senaryo ile geri döndüğümde bir süre atlatamadım.

Kampın ağır kuralları vardı. Zırt pırt çocuğu aramak yasak. Sadece 21.00’de 5 dakikalık görüşme süresi veriliyor. Yani merakımı giderecek, içimi rahatlatacak hiç kimsecikler yok. Çaresiz arkadaşlarının annelerini aradım. Onların da benden pek farkı yok. Neyse zamanla alıştım. Baktım oğlumun sesi iyi geliyor. Dördüncü gece dayanamayıp, sordum “Oğlum, bir daha böyle kamplara katılmazsın, bak zor geçiyormuş değil mi?” yönlendirmemde tuzağa düşmedi, “Hayır anne bundan sonra Şile kampı varmış, oraya da gideceğim” deyince anladım, mutlu.

Ne Telefon, Ne Bilgisayar Kullanıyor

Düşünsenize benim sabahları yataktan adeta kazıyarak kaldırdığım çocuk, orada sabah 07.00’de kendiliğinden kalkıyor, kumda çıplak ayakla koşuyor, yemek yiyor, sonra sıkı antrenman ve maçlarla gün sürüyor. Akşamları benimle almak için mücadele ettiği ne PSP, ne bilgisayar, ne telefon var. İnanamadım. İçten içe de basketbol koçuna “Bravo!” dedim.

Şimdi heyecanla gelmesini bekliyorum. Ama şimdi şimdi itiraf ediyorum. Doğrusu bu. İyi ki oğlum gitme konusunda ısrarcı olmuş, eşim zoraki göndermiş. Geldiğinde gördüğüm değişikleri de sizlerle paylaşacağım. Bir tarafım "hayır" dese, de öbür tarafım "doğrusu bu" diyor. Bakalım, zaman gösterecek.  

Yayın tarihi: 24.06.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

bizde geçen hafta aynı çelişkiyi yaşadık.oğlunuz kaç yaşında bilmiyorum ama benim oğlum 10 yaşında ve ben göndermedim.daha erken dedim bahaneler ürettim.ama içim rahat uyudum.belki benim bencilliğim ..

25.06.2011 10:21:21 nagihan sevil

Benim oğlum 12 yaşında. Aynı şekilde bahaneler ürettim, ama nafile.. Sanırım gelince haklı olup olmadığımı anlayacağım. Ama eğitimci tarafım mutlaka gitmesi yönünde, mantığın gitsin diyor, duygularım "hayır"

25.06.2011 14:44:23 Nuran Çakmakçı

Sn. Nuran ÇAKMAKÇI merhaba. Bildiğiniz doğruyu uyguladığınız için, sizi kutluyorum. 'Akıl' hakkında söyleyeceğim çok şey var; ama kısaca aklı şöyle tanımlıyorum: 'Akıl, zekânın duyguları yönetme becerisidir.' *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

24.06.2011 19:25:11 Nadir Şener Hatunoğlu

Sayın Şener, bildiğim doğruyu uygulamak zorunda kaldım.. Burada kuşkusuz en büyük pay eşimin. Doğru yaptığını biliyorum, ama siz gelin onu kalbime anlatın...

25.06.2011 14:45:31 Nuran Çakmakçı
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER