Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MESLEK SEÇİMİ VE KARİYER

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bu hafta Sabancı Üniversitesi Yaz Okulu’nda 1.5 saat boyunca gençlerle beraberdim. Onlara gazeteciği, meslekleri ve kariyer planlarını anlattım.

Zaman zaman liseli ve üniversiteli öğrencilerle çeşitli vesilelerle bir araya gelirim. Birçoğu gazeteciliği, bazı ünlü yazarları ve olayların perde arkasını merak eder. Ya da gündemdeki bir konuyla ilgili yazılmayanları sorarlar.

Bu öğrencilerin de neredeyse tamamı liseli. Üniversitenin düzenlediği yaz okulu harika bir proje. Lise birinci sınıftan, son sınıfa kadar onlarca öğrenci var. Her biri farklı amaçlarla bu okula katılmış. Türkiye’nin farklı illerinden gelmişler. Gün boyunca çeşitli aktivitelere katılıyor, derslere giriyor ve kariyerleri için uzmanlarla buluşuyorlar. Aralarında tek tek üniversiteliler de var.

Şifre skandalının ardından sorular genellikle bu konu üzerinde yoğunlaştı. Ama, meslekler konusunda da kafaları çok karışık. Dikkat ettim, mesleğin koşulları ya da kendilerine uygun olup olmadığından çok, puanlarına göre seçim yapıyorlar. Ya da ailelerinin, öğretmenlerinin yönlendirmesine göre karar veriyorlar.

Mesleği Nasıl Seçeceğini Bilmiyor

Ders sonunda öğrenciler dağılırken biri yanıma yaklaştı. “Ben aslında gazetecilik düşünüyorum ama hiç doğru dürüst para vermiyorlarmış. Ben daha çok kazanacağım bir meslek istiyorum, ama gönlüm gazetecilikte” dedi.

Esra’nın kafası karışık, mesleği tam araştırmamış, kendisine uygun olanı tam bulamamış. Koşullar onu nereye süreklerse oraya gitmiş. Bu yıl kendi deyimiyle şifre skandalı nedeniyle sınava konsantre olamamış, ama seneye bir daha sınava girip girmemekte kararsız. Yine de gönlünde bir meslek var, onu nasıl seçeceğini bilmiyor.

Aslında haklı. Dikkat ettim, diğer öğrencilerde de aynı sıkıntılar var. Yani meslek seçimi ve kariyer yönlendirmesi konusunda bilinçli değiller. Çünkü, eğitim sistemi onlara bunu dayatıyor. Ne yönlendirme, ne de meslekleri tanıtma var. El yordamıyla, ama daha çok puanlarına göre karar veriyorlar. Okul ve dershane rehberlik servislerinin birçoğu puanlara göre yönlendirme yapıyor. Çünkü, her okulda bir ya da birkaç tane öğretmen çalışıyor. Onların da bütün öğrencileri tanıyıp, her birine uygun bir mesleği seçmesi zor, hatta imkansız.

Oysa, daha küçük yaşlarda çocuklar yetenek ve ilgi alanlarına göre yönlendirilmeli, her meslek küçük yaştan itibaren tanıtılmalı ve hatta meslek mensupları zaman zaman okullara girerek kendilerini, koşullarını aktarmalı. Daha ilköğretimden itibaren öğrenciler farklı iş koşullarında kısa süreli de olsa staj yapmalı, lisede bu sayı daha da artmalı. Evet, bazı okullar yapıyor, ama yetersiz. 

Konuştuğum öğrencilerin birçoğu iyi okullardan gelenler. Ben genellikle hep gençlerin ve çocukların yanında yer alırım. Onların tarafından bakarım. Burada da öyle yapıyorum.

Bu konuda biz yetişkinler suçluyuz. Onları yeterince yönlendirmediğimiz, bilgilendirmediğimiz için suçluyuz. Kafaları karışıksa yine bizim suçumuz.

Eğitim sistemi bunu yapamıyorsa, hiç değilse biz anne babalar onların önünü açmalı, küçük yaştan itibaren çocuklarımızın ilgi ve yeteneklerini keşfedip, kendi duygularımız ve egolarımızdan arınarak doğru yolu göstermeliyiz.

Ne dersiniz?

Yayın tarihi: 08.07.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

Sayın Nuran ÇAKMAKÇI merhaba. Öğrencilerin, ailelerin bir açmazına değinmişsiniz. Bildiğiniz gibi çocukta ilgi, yaşla birlikte değişmekte. Aileler çok dikkatli olmazlarsa, çocuğun bir isteğini, yetenek dürtüsü olarak algılayabilir. İlkokul ikinci sınıftayken torunum, park bekçisi olmak istiyordu. Nedeni, çim biçme makinesini çok sevmesi. Sekizinci sınıfta, uzaya merak sardı. En iyisi, belli aşamalarda uzmana başvurmak olsa gerek. Saygılarımla. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

08.07.2011 17:24:52 Nadir Şener Hatunoğlu

Size kesinlikle katılıyorum Sayın Şener. Keşke erken zamanlarda onları keşfedebilsek, ne istediklerini anlayabilsek...

08.07.2011 20:55:17 Nuran Çakmakçı

Kesinlikle katılıyorum meslekler çok erken yaşta tanıtılmalı. Bende aynı şekilde ne seçeceğim konusunda kararsız bir okul dönemi geçirdim. Farklı bir şeyler planlarken çok farklı tercihler yaptığım oldu çünkü kararsızdım yani ne yapmalıyım hangi meslek nedir bilemediğim için, daha sonra lise stajımda seçtiğim bölümü sevmeye başladım ve üniversitede yönümü buna göre belirledim. Umarım herkes seçtiği bölümde mutlu olmayı başarır malesef zor bir eğitim sistemimiz var...

Gözde Hanım, eğitim sistemimizin sil baştan değişmesi şart. Ailelerin de artık kendi yapamadıkları şeyleri çocuklarından beklemeleri ve onlara baskı yapmamaları gerekiyor.

08.07.2011 20:56:23 Nuran Çakmakçı
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER