Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KÜÇÜK HAKAN’IN BÜYÜK GEMİSİ

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Geçtiğimiz hafta önemli bir eğitim zirvesine katıldım. Konuşmaların cazibesine öyle kapıldım ki, tüm gün zirvede kaldım. Konu Türk Telekom Akademi’nin TEGEP’le birlikte ele aldığı yetişkin eğitimiydi, o başka bir günün konusu olmakla beraber, ben öncelikle sizlerle Prof.Dr. Doğan Cüceloğlu’nun konuşmasını paylaşmak istiyorum.

Doğan Hoca’yı her dinlediğimde etkilenir, düşünmeye başlar, ondaki gözlem gücüne hayran kalırım.

O gün de sıradan bir gün yaşadığı gözlemi ve edindiği sonucu paylaştı. Aklımda kaldığı kadarıyla aktarmaya çalışacağım. Eminim sizler de etkileneceksiniz. İşte, anlattıkları:

Bir sabah kahvaltısı için eşimle birlikte Boğaz’a gittim. Denizi seyredip, havanın tadına varıyorduk. Yan masada genç bir grup toplanıyor, kahvaltı yapmaya hazırlanıyordu.

Bir çocuk dikkatimi çekti. Adı Hakan’dı. Küçük Hakan, kalabalık içinde etrafa bakıyordu. Birden bir gemi gözüne takıldı. Babasına dönerek, “Bak baba büyük gemi!” demeye başladı. Babası hiç umursamadı. Annesine döndü, o da “hıı” diyerek kafasını çevirdi. Bu kez babasını dürtmeye başladı, birkaç kez bunu yaptıktan sonra babası hiç başını çevirmeden “Tamam oğlum, tamam, yeter” dedi. Annesi ise ilgileniyormuş gibi yaparak, ama yine gemiye bakmadan “Evet, güzel” diyerek masadakilerle sohbete devam etti.

Gemi geçip gidiyordu. Hakan, gördüğü gemiden heyecanlanmış olmalı ki en yakınlarıyla bunu paylaşmak istiyordu. Ama kimse ilgilenmiyordu. Bir süre sonra pes ederek, oturdu. Suratını astı.

Psikolojik olarak varolmamız için mutlaka tanığa ihtiyaç duyarız. Heyecan duyduğumuz şeylere anlam katmamız gerekiyor. Aile de en güçlü tanıklık sistemidir. Hakan da heyecan duydu, gördüğü büyük geminin heyecanını aile ile paylaşmak istedi. Ancak, anne ve babası bunu anlamadı.

Oysa tanıklık süreci önemlidir. Bu tanıklık sürecinde değerler aktarılır. Nasıl tanıklık yaptığımız doğumdan 6 saat sonra beynimiz kaydetmeye başlıyor.

Hakan, o gün güven kaybına uğradı, ailesinden destek, ilgi görmedi. Bazen büyükler çocukları pek önemsemez, geçiştirir. Aman, dikkat.

Gerçekten önemseyin, heyecanını paylaşın. Paylaşın ki, çocuğunuza değer katın...

Yayın tarihi: 23.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Saygı ile.. Konunun önemi, sayfalardan taşar. Yüzeysel de olsa bir gerçeği velilerle paylaşmak istiyorum. Özellikle matematik dersinde, başarı düşüklüğünden söz edilir. Bu konuda matematikçilerin, önerileri vardır. Bunlardan biri de 'Çocukla Arkadaşlık etmektir. Genelleme yaparsak; çocuğun başarısı, ana-babayla olan arkadaşlığıyla yakından ilgilidir. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi- bilim uzmanı*

24.09.2011 17:36:41 Nadir Şener Hatunoğlu