Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİ-2

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kıyafet konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerekçesi “dünyada tek tip kaldırıldı” oldu. Evet birçok ülkede kaldırıldı, ama geri dönülüyor da.

Gelişmiş ülkelerde tek tip kıyafet veya önlük gibi bir kıyafet zorunluluğu bulunmadığı söylense de özellikle Avrupa’da tek tipe dönüş var.

İngiltere’de okul üniforması benimsenmiş durumda. Burada birçok özel ve devlet okulunda üniforma kuralı uygulanıyor. İtalya ve Almanya okul üniformasına soğuk bakıyor. Çok az sayıda okulda var. Avustralya’da neredeyse okulların tamamında üniforma bulunuyor. Kanada’da okul üniforması zorunluluğu yok.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kararı her ne kadar öğrencilerde sevinç yaratsa da aileler ve eğitimciler bölünmüş durumda. Bazı eğitimciler tek tipin kaldırılmasını türbana doğru bir adım olarak nitelendirirken bazıları da bu durumun öğrenciler arasında statü çatışması getireceğini, marka bağımlılığını arttıracağı düşüncesindeler.

Yeni yönetmeliğe olumsuz bakanlar bakın neler düşünüyor?

-Veli ve öğrenciler buna hazır değil

-Fakir-zengin ayrımı doğurur

-Serbest kıyafette güvenlik sorunları artacak.

-Başörtüsünü zorunlu yapmak istiyorlar

-Her öğrencinin kimlik taşıması ve göstermesi gerekecek. Okul güvenliği zorlanacak.

-Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bazı simgeleri taşıyan giysiler rahatlıkla giyilebilecek.

Yönetmeliğe olumlu bakanlar ise şöyle düşünüyor:

-Geç kalındı, çoktan değiştirilmeliydi

-Tekstil artık çok ucuzladı. Herkes kesesine göre giyinebilir.

-Çocuklar böylece kendini daha mutlu hissedecek.

-İmam Hatip'teki kızların saçlarını kapaması iyi oldu.

Bu tartışma uzayıp gider, ama asıl sorunlar yönetmelik uygulanmaya başlayınca ortaya çıkacak. Bunun devamı da gelecek. Sadece öğrencilere değil, öğretmenlere de bu yönetmelik uygulanacak.

Yayın tarihi: 03.12.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

merhaba,2009 kasım doğumlu bir oğlum var 2013 mayıs ayında birde kızım olacak işimden doğum sonrasına 4 ay izin aldım işe başlarken onu yarım gün kreşe göndermek istiyorum bi sonraki sene devlet okulunun anaokulundan eğitimine devam eder..bu fikirlerim doğrumudur 4 aylık kaliteli zamandan sonrada oğlum kardeş geldi beni okula attılar gibi düşünürmü ne yapmalı ne yapmamalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim sevgilerimle...

03.12.2012 15:27:41 FUNDA KÖKSOY