Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

KARNELİ HAFTA

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Zor bir haftaya giriyoruz. Neden mi? Karne dönemi de ondan.

Çocuğu ilköğretim 1, 2 ve 3’üncü sınıfa gidenler için sorun yok. Notlar o dönem pek anne babanın ilgisini çekmez. Hep şikayetler sınıfa uyumda, ödev yapmamakta, ders dinlememekte olur. Ama dördüncü sınıf öyle mi? Sınavlar, başarı başarısızlıklar işte bu sınıftan sonra başlar. Hele o karşılaştırmalar yok mu? Çocuklar kaçacak delik arar. Kimi zaman sınıf arkadaşı, kimi zaman yakın bir akraba, kimi zaman da üst komşu. Daha da beteri var. Anne baba kendi öğrencilik yıllarındaki notlarla çocuğunu karşılaştırır. Kardeşleri saymıyorum bile.

Yapmayın anneler babalar. Lütfen yapmayın. Çocuğunuzu ne kardeşinden, ne komşusundan, ne de sınıf arkadaşından soğutun. Kuzenini, kankasını birbirine düşman etmeyin. İçten içe birbirlerinden nefret ettirmeyin.

Pazarlıklar Yapılıyor, Vaadler Sürüyor

Notlar ne sizin, ne de çocuğunuzun hayatının en önemli noktası olmasın. Ne desem boş. Biliyorum evlerde telaş şimdiden başladı. Karnenin alınacağı Cuma günü iple çekiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-okul sitesi tıklanıp duruyor. Son notlarla ince hesaplar yapılıyor. Çocukla konuşmada söz sonunda cezalar ve ödüller üzerine geliyor. Vaadler veriliyor, pazarlıklar yapılıyor, ufaktan ufağa tehditler savruluyor. 

Biraz olsun kendinizi sorgulayın, verdiğiniz okulu, öğretmenin öğretmeyi sevdirip sevdirmediğini inceleyin. Neden öğrenmekten hoşlanmadığını, dersleri neden sevmediğini, çalışmayı neden istemediğini oturup onunla konuşun.

Üzerinize düşenlerin ne kadarını yaptınız? Onu öğrenmenin hazzını ne kadar yaşattınız?

Her şey not değil, başarı değil.

Çocuğunuz sosyal mi, özgüveni var mı, kendini istediği zaman iyi ifade edip hakkını arıyor mu?

Geleceğin iş insanı, eşi, arkadaşı için bence bunlar daha önemli. Varsın notları düşük olsun, Matematik’ten zayıf alsın, Fen’den zar zor geçsin. Duyarlı, duygulu, pratik insan olsun.

Akademik bilgi nasılsa kazanılır, öğrenilir. Ama sorumluluk, duyarlılık, insanlık sonradan olmuyor. Bence en iyisi karnesi ne olursa olsun, siz bir de bu açıdan bakın. Çocuğunuz insanlık yönünden sınıfı geçmiş mi? Bunu sorgulayın!

Yayın tarihi: 14.06.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Sn Nuran ÇAKMAKÇI merhaba.Daha önce de değinmiştiniz bu konuya. Ben de akıl hastanesine düşen bir üniversite öğrencisini örnek vermiştim. Aile şimdi dua ediyorki iyileşsin; isterse -küçümsemek için demiyorum- hamal olsun. Lütfen çocuğumuza (ben de torunuma) iyi bir arkadaş olalım. Sğlıklı, neşeli tatiller diliyorum. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

14.06.2011 17:49:52 Nadir Şener Hatunoğlu

SİZ SÜPER BİR YORUMCUSUNUZ NURAN HM.!!!SİZE GERÇEKTEN HAYRANIM...BU SÖZLERİNİZİ DİKKATLİCE OKUDUM VE İNANIN ŞU SAATTEN SONRA BENDE SÖYLEDİKLERİNİZ İÇİN HAYATA FARKLI GÖZDEN BAKARAK RADİKAL BİR KARAR ALIYORUM VE ONU OLDUĞU GİBİ KABUL ETMEYİ VE NE OLURSA OLSUN BAŞKALARIYLA MUKAYESE ETMEMEYİ,HAYATTA ONA HEP MUTLU OLMAYI VAAD EDECEĞİM...3.SINIFA GEÇTİ BENİM OĞLUMDA..BU ZAMANA KADAR BİLE DEDİKLERİNİZİN HEPSİ YAŞANDI SONRASINDA BEN YAŞAMADIM AMA SİZ NE YAŞANMASI GEREKTİĞİNİ ÇOK İYİ İFADE ETMİŞSİNİZ!

14.06.2011 13:27:06 DERYA KÖKSAL