Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

KARNE VE NOTLAR

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yarıyıl tatili başlıyor. 15 gün boyunca çocuklar hem eğlenecek, hem de dinlenecek. Bazı çocuklar için kuşkusuz en zor gün Cuma olacak. Karnelerinde notları iyi olanlar için sorun yok ama olanlar için Cuma zor geçecek gibi. Bunun kanıtı da yapılan bir araştırma.

Uğur Dershaneleri Rehberlik birimi bu durumu göz önüne alarak öğrencilere bir anket yaptı. SBS ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere karneler hakkındaki görüşleri ve ailelerin karne beklentilerine yönelik sorular sordu.

Sonuç beklendiği gibi. Öğrenciler karne gününün gelmesini istemiyor. Üstelik karnesini iyi bekleyen öğrenciler için de aynı kaygı var.

Öğrencilerin % 68’i bu günün gelmesini bir türlü istemiyor. Nasıl istesin ki? Buna göre karnesi kötü gelen öğrencilerin ailelerinin %39’unun ailesi tepkisiz, %55’inin ise cezalandırıcı yönteme başvurduğu aktarılıyor. En iyi ihtimalle aileler bir süre çocuklarıyla iletişimi kesiyorlar. Öğrencilerin ise bu süreçte ailelerinden tek beklediği şey anne babalarının kendilerine güvenmeleri.

Rehberlik Koordinatörü Gökşen Saçaklı, bakın ailelere ne uyarılarda bulunuyor:

• Başarısı beklenilenin altında olan öğrencilere karşı aileler çok dikkatli davranmalı. Yarıyıl tatilini öğrenci için ceza günlerine dönüştürmek, şiddet uygulamak ya da psikolojik olarak baskı altında tutmak onları başarısızlığa sevk edecektir.

• Unutmayın karne, sorgulama değil değerlendirme aracıdır. Birçok etkeninin çocukların karne notlarına doğrudan etki ettiği de unutulmamalıdır. Bu etkenler karneye yansıyan rakamların bizlere anlatamayacağı nedenler olabilir.

• Karnenin içinde, çocukların okul ve sorumlulukları konusunda nasıl eğitildikleri; motive edilip edilmedikleri; arkadaş ve aile ilişkileri; yetenekleri ve becerilerini aşan ilişkiler bakımından zorlanıp zorlanmadıkları; dönem boyunca gerek okulda, gerekse evde yaşadıkları; birey olarak yaşıtlarından farklı özelliklerin dikkate alınıp alınmadığı; içinde bulunduğu yaş dönemine ait sıkıntıları aşmada yeterli yardım alıp, almadığı vs… görüldüğü karnedeki notların tamamı çocuklara ait notlar değil.

Öğrenciler ne yapmalı?

• İlk gün dinlenin.

• Mutlaka çalışma planı yapın.

• Eksikleri belirleyin.

• Hedeflere ne kadar yaklaştığınızı hesaplayın.

• Yaptığınız hata ve doğruları alt alta yazın.

• Anlamadığınız, takıldığınız konularla yüzleşin. Eksiklerinizi tamamlayın.

Yayın tarihi: 20.01.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Saygı ile..Karne dönemi sorunlara, güzel açıklık getirmişsiniz. Ben sadece, tanık olduğum bir 'şiddet' eylemine değinmek istiyorum: Önceki yıl ÖSS sonuçları açıklanmıştı. Yakınım olan bir mühendis, oğlunun puanını beğeneyince, dövmeye başladı çocuğu. Bu akıl işi mi?! Çocuk, can-ciğer arkadaşımız; O'na el kalkmaz. Düşük puan onu zatan yere vurmuş. Büyükler, lütfen sabır... *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

20.01.2012 10:15:13 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /

Hocam bı söylediklerinizin hepsine katılıyorum Türkiyede hiçbir aile çocuğı anlamadan dinlemeden şiddet uygulayıp hem çocuğu başarısızlığa sürüklüyor hem de çocuğu intihara kadar sürüklüyor.Bu düşüncenizden dolayı sizi tebrik ederim.