Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

KANKALAR

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocuğunuz 13’lü yaşlarda ise bakıyorum kankalar anne babaların önüne geçiyor. Bizim ergen irisi de aynı yaşlarda. Onun da kankaları var, ama ait olma ya da kankaya öyle sıkı sık bağlanma durumu şimdilik yok. Ama kız arkadaşlarının anneleriyle konuştuğumda bu duygunun daha ağır bastığını görüyorum. Üstelik kız arkadaşlar birbirini yönetiyor. Kızlardan biri baskın oluyor, diğeri üzerinde hakimiyet kuruyor, sonrasında onun istekleri ve liderliğinde arkadaşlık yürüyor. Kiminle arkadaşlık edilecek, nereye gidilecek, hatta ne yenilecek lider kız arkadaş karar veriyor.

Bir arkadaşımın kızı da aynı durumda. Kızı sınıf arkadaşısının yörüngesine girmiş. Ama o da kızını arkadaşından hemen koparmak yerine kendisinin hataları görüp, kullanıldığını anlamasını istiyor. Bütün programları yapan, kızının arkadaşlarına dahi müdahale eden bu arkadaş şimdilik yaz boyunca uzaklaşma planları yapıp, önümüzdeki dönem ondan kopması için haince planlar yapıyor. Ama kızının arkadaşı da boş durmuyor. Bunu fark etmiş olmalı ki annesinden kızını uzaklaştırmaya annesinin ne kadar baskıcı ve eski kafalı olduğundan söz edip duruyormuş. Bütün bunlara karşı anne, kızıyla aynı yaşta olmasına karşın bu kadar planlı ve bencil rakibine karşı sabırlı. Sonunda kendisinin kazanacağından emin. Ama kızının ondan ayrılığının ani değil, sessiz ve sakince olmasından yana. Üstelik yaz tatili de fırsat.

Şimdi bütün bunları dinleyince ve biraz da yakından izleyince gelecekte gençler için durum vahim demekten başka çare yok. Bazen de daha serinkanlı olup, nasılsa gelecekte bu tip insanlarla çok karşılaşacak, şimdiden mücadele etmeyi öğrenmesinde fayda var diyorum.
Kızlar giyim kuşam, gidilecek yer, hatta hatta tatil yapılacak yerler konusunda sadece arkadaşlara değil, ailelere de baskı yaparken erkekler biraz daha rahatlar. Onlar için bir iki playstatation oynayacak “kanka”, bir şort ve terlikle tüm yazı geçirebilirler.

Bizimkini çaktırmadan takip ediyorum muhabbetleri oyun, gidilecek dershane ve uzun bacaklı ve güzel yabancı müzisyenlerle mankenler üzerine. Şimdilik dedikodudan hoşlanıyorlar ama pek yapmıyorlar. Ama yakındır. Kız arkadaşlarının zaman zaman onlara da hükmetme ve programlarını dayatmalarına sessiz kalıyor, bazen de iyi kanka oldukları zaman onlardan bağımsız program yapıyorlar.

Yaşlar ilerleyince kızlar ve erkekler arasındaki tarz farklılığı da bariz ortaya çıkıyor.  

Yayın tarihi: 19.06.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Saygı ile.. İnsan yavrusunun eğitimi, neresinden bakılırsa bakılsın, pek çetin bir iş. Çocuklarım ve torunlarımda hepsini yaşadım. Kestirmede gidersek derim ki çocukla paylaşım alanımızı olduğunca arttıralım. Bir bakıma onunla arkadaş olmaya çalışalım. Sapmayı en aza indirmek için de spor, müzük. resim heykel vb. sanat etkinliklerine yöneltmeli. Kankalarından başka bizimle de gidebileceği -konser vb- etkinliklere ortak olmalıyız. Ailelere iyi şans *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı

19.06.2012 19:24:35 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı