Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İNSAN HAKLARI VE ÇOCUK

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Birinci sınıfta olan ve kolejde okuyan oğlumu ara tatilde misafir öğrenci olarak devlet okuluna gönderdiğimde gerçekle yüzleşmişti.

20 kişilik sınıftan çıkıp 60 kişilik sınıfta ders dinlemenin, teneffüste onlarca çocuk arasında bir alt kata gitmeyi başarmanın ne kadar zor olduğunu bizzat yaşayarak öğrenmişti. Kendisinden farklı şartlarda eğitim gören akranlarıyla biraz da olsun empati kurabilmişti.

Arabanın camını silen Roman çocuğun elleri günlerce gözünün önünden gitmemiş, kaldırım kenarında dilenen ayakları kesik adamın öyküsünü merak etmişti. Bir yaz tatilinde Doğu Anadolu’dan gelen İstanbul Türkçesi'nden farklı konuşan Abdullah’ı ilk zamanlar yadırgadıysa sonrasında gayet iyi anlaşmıştı.

Haklarını gerektiği zaman aramayı, kendisinden farklı olana saygı duymayı, asla insanları dış görünüşleriyle değerlendirmemesini her fırsatta kulağına fısıldadık. Şimdi 13 yaşında ve bu konuda akranlarından çok daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Gerçi okulu da sadece bize değil, öğrencilerine de bu konuda çok destek verdi. Gerek okul içinde, gerekse dışında düzenledikleri kampanya ve etkinliklerle önce çocuk, sonra insan hakları eğitimi pekiştirildi.

Bu arada söylemekte yarar var. Milli Eğitim Bakanlığı bütün ilköğretim 8’inci sınıflarda Vatandaşlık Bilgisi ve İnsan Hakları Dersi’ni zorunlu kıldı. Ancak, ülkemizin malum sorunu Seviye Belirleme Sınavı (SBS) nedeniyle birçok okul bu dersleri sınava hazırlama olarak uyguluyor.

Yani kağıt üzerinde olan ama uygulamada ne yazık ki pek de yapılmayan bu ders aslında diğer derslerden, sınavdan daha önemli. Ama gelin bunu yarışan okul yöneticilerine, velilere anlatın.

Her neyse bu hafta çok önemli. Çünkü, 10 Aralık Birleşmiş Milletler Örgütü “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nin kabulu nedeniyle “İnsan Hakları Haftası” olarak kutlanıyor.

İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayrımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek amacıyla okullarda birçok etkinlik düzenleniyor.

Benim önerim hiç değilse bugün çocuklarınıza önce kendini tanımayı, haklarına sahip çıkmayı ve ötekine ne olursa saygı duymayı öğretin, ya da biraz olsun düşündürün.

Yayın tarihi: 09.12.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Saygı ile.. 'İnsan Hakları Haftası', tüm insanlığa kutlu olsun. Okullarda vatandaşlık ve insan hakları dersinin zorunlu olması olumlu bir duruş. Ancak, bu dersi 'nasihat' olmaktan çıkarıp, uygulamaya yönelmek gerekir. Bir başka deyişle öğrenci sokakla tanıştırılmalı. Anı: Öğretmen liselerinde yirmi dört mevcutlu sınıflarda ders yaptım. Dersi, orkestra yönetir gibi işliyordum.Keçiören'de 64 mevcutlu sınıfta, ancak bir (1) yıl (1972) çalışabildim. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU:matematikçi-bilim uzmanı *

09.12.2011 13:14:36 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /

Çocuğunuzu ne kadar da güzel yetiştiyorsunuz Nuran Hanım. İnşallah benim de çocuğum empati yapmayı bilen, kimseyi küçümsemeyen ve görünüşüne göre yargılamayan iyi bir insan olur...

09.12.2011 11:10:21 feryal günebakan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER