Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HEM BÜYÜKLERİNİN SÖZÜNÜ DİNLEDİ, HEM DE HAYALLERİNİN PEŞİNDEN GİTTİ

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

“Bileğimizden önce kelepçeyi boynumuza geçiriyorlar altın bileziği.”

Bu cümleler Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Ece Karaağaç’ın ağzından dökülüyor. Ece, Üniversite Giriş Sınavı’nın ikinci basamağı olarak bilinen Lisans Yerleştirme Sınavı’na girecek. Bir üniversiteyi bitirip, tekrar sınava girmesine neden ise sevdiği mesleğin peşinden gitmesi.

Kızının veya oğlunun doktor, avukat ya da mühendis olmasını büyük bir şevkle desteleyen anne babaların “Ben sana yapma demiyorum, istediğini hobi olarak yap” sözlerini birebir uygulamış Ece.

Ece de böyle düşünen büyüklerinin sözünü tutmuş. Geleceğini klasik bir mesleğin diplomasını alarak garantilemiş. Hiçbir zaman avukat olmayı, o cübbeyi giymeyi istememiş. Yazar, yönetmen, oyuncu olmanın hayalini kurmuş yıllarca. Sonunda da içindeki sesin peşinden gitmiş, dinlemeye devam etmiş. Sabırla dört yıl okuduğu Hukuk’tan mezun olmanın arefesinde konservatuvarda tiyatro eğitimi görmek ve yetenek sınavına girmek için hazırlıklarını tamamlamış.

Ne başarısızlıktan, ne aç kalmaktan korkuyor.

Çizdiği yolda şimdi yürüyor. Korkmuyor. Ne başarısızlıktan, ne aç kalmaktan. Şimdi kendini daha özgür hissediyor.

Ece gibi yüzlerce, binlerce genç var. Herkes onun kadar şanslı değil. Hayalinin peşinden gidemiyor. Kimi zaman önünde puan engeli oluyor, kimi zaman da büyükleri. Bazıları öğretmeninin, bazıları anne babasının, bazıları da çevrenin baskısıyla istemediği, sevmediği bir okulun diplomasını alıyor, onu yapmaya çalışıyor.

Hazır önümüzde Lisans Yerleştirme Sınavı var. 2 milyona yakın genç bu sınavlarda geleceğini belirleyecek. Belki birçoğunuzun çocuğu bu yaşlara gelmemiştir.

Yaşı ne olursa olsun, şimdiden çocuğunuzun hayaline ipotek koymayın. Onu sınırlamayın. Tam tersi, yeteneğini keşfetmesine, sevdiği alanı bulmasına yardım edin.

Yayın tarihi: 17.06.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

MERHABA BEN 2008 YILINDA BOŞANMA DAVASI AÇTIM ÇOCUĞUMUZ YOK 2009 BOŞANDIK KARŞI TARAF TEMYİZ ETTİ YARGITAY AKIL SAĞLIĞINDAN DOLAYI BOZMA VERDİ TEKRAR DAVA GÖRÜLDÜ 2012 ARALIK AYINDA TEKRAR MAHKEME BİZİ BOŞADI VE BEN ÇOK YORULDUM HAYATTAN BIKTIM ONUNLA UĞRAŞMAKTAN DURMADAN BÖYLEMİ OLACAK 6 YILIM ZİYAN OLDU DURMADAN YALAN DOLANLA MAHKEMEYİ BU ZAMANA KADAR UZATTI ADALET NEDEN BUKADAR UZUN VE İNSANLARI YORUYOR

21.02.2013 10:41:37 NURCAN KOCA