Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HAZAL’IN İNADI

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Müthiş bir çocukla tanıştım. Bakmayın çocuk dediğime 16 yaşında bir genç kız Hazal Sarıkaya. Öğretmen bir anne babanın tek kızı. Hırslı, çalışkan ve kendine güvenli. Türkiye’de rekor üstüne rekor kılıyor. Büyükleri tarafından geleceğin en büyük yüzücülerinden biri olarak  gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde onunla bir araya geldim.

Heyecanlı, mütevazı, çalışkan ama şımarmamış bir genç. Aralarında diyetisyen ve pilates eğitmen de bulunduğu 10 kişilik müthiş bir ekibi var. Takımın başındaki antrenörü Ali Can, Hazal’daki başarının tek sırrının “inat” olduğunu söylüyor. Hani biz çocuklara inatçı diye kızıyoruz ya, antrenörü Hazal’daki bu inadı başarıya çevirenlerden. Ali Can, “Her ne kadar benimle inatlaşsa da, ben ondaki bu inadı antrenmanlara, yüzmeye yansıtıyorum” diyor.

Öz güveni yüksek, kişilik haklarını koruyan Hazal, müthiş çalışıyor. Hani biz sabah erken diye çocuklarımızı kaldırmaya kıyamıyoruz ya, Hazal 7 yaşından itibaren güne erken başlayıp, yoğun antrenman yapanlardan. Sıkı durun sabah 05.30’da güne başlıyor, akşam 22.00’de bitiriyor. Sabah ve akşam olmak üzere neredeyse haftanın 7 günü bu tempoda çalışıyor. Günde en az 4 saatini antrenmanlara ayırıyor.

Bütün bunlara rağmen derslerindeki başarısı da yüzmedekiyle paralellik gösteriyor. Antrenmanlardan, yarışlardan kalan zamanlarında ders çalışıyor, okula gitmediği zaman öğretmenlerinden etüd alıyor ve teşekkür belgesi ile karnesini taçlandırıyor. Şimdiki hayali olimpiyatlar....

2016’da onu madalya alırken görürseniz şaşırmayın. Bu kadar çalışmanın, azmin ve inadın arkasında bilin ki başarı gelir.

Hazal’dan etkilendim. Çünkü, azimli, kararlı ve hırslı. Bugüne kadar yüzlerce rekor kırmış, madalya almış. Ama bunlara rağmen şımarmamış. Bir şampiyon gibi davranmıyor. Sıradan bir öğrenci gibi derslerine giriyor, arkadaşlarıyla birlikte oluyor. Bunda kuşkusuz ekibin olduğu kadar ailenin de payı büyük.

Yayın tarihi: 24.01.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Saygı ile.. Eski Yunanca'da 'Matema', bilgi, bilim demek 'Matematikos', öğrenmeye ve bilmeye hevesli demek. Bir kedim var; kitap okumaya otururum, gelir burnunu kitaba sokar; bilgisayara otururum ona bulaşır, fotokopiyi çalıştırırım, kafasını makineye sokar. Dedim şimdi burada bir koyun olsaydI, bunların hiç birine bulaşmazdı. Kedim çok zeki. Kızdım; dedim ben bunu matematiğe bulaştırmalıyım! Evirip-çevirmeye gerek yok; Hazal, çok zeki bir çocuk. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzm*

24.01.2012 13:06:36 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /

Merhaba Sevgili Nuran çakmakçı'ya böylesine özenli,hoş ve samimi yazılarından ötürü, sayın Nadir Şener Hatunoğlu' na da ilginç ve zekice yorumu için çok teşekkürler. Canan Sarıkaya

25.01.2012 12:13:02 canan sarıkaya

Canan Hanım asıl sizi kutlamak lazım. Böylesine başarılı ve sosyal bir çocuk yetiştirdiğiniz için. Ben başarıların arkasında hep annelerin olduğunu düşünürüm. Tebrikler

25.01.2012 17:25:29 Nuran Çakmakçı
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER