Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HAYAT OKUYUNCA GÜZEL

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kadınız, birçoğumuz anneyiz ya da anne adayı. Bize yardımcı olan kadınlar var çevremizde. Kimi çocuğumuzu büyütmede destek oluyor, kimi ev işlerimizde.

Çevremizdeki bu hemcinslerimizden birçoğu maalesef okuma yazma bilmiyor. Bizlere gelmek için bindikleri otobüslerin numarasını okuyamıyor, aradığımızda ismimizi heceleyemiyor. Pazara gittiklerinde, mağazada alışveriş yaptıklarında etiketleri anlayamıyorlar. Yani bu kadınlar da okuma yazma bilmeyen 3 milyonu aşkın kadınlardan bir kaçı.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı'nın (AÇEV) yaptığı her çalışmayı yakından takip eden ve destekleyen biriyim. Çocuklar ve kadınlar için çok önemli adımlar atıyorlar.

İşte geçtiğimiz günlerde yine güzel bir projeye imza attı. Bu kez yanında Türkiye’nin eğitim kanalı ZTV vardı. AÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Özyeğin ve MediaSa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan el ele verdi.

Bu iki kadın başta kadınlar olmak üzere yüz yüze ulaşamadığı milyonlarca insana bu kez teknoloji ile ulaşmayı deniyor. Televizyondan okuma yazma öğretmeye başlıyorlar. 12 Ekim’den itibaren ZTV’de okuma yazma eğitimi verilmeye başlıyor. Böylece okur yazarlık becerisi eksik olan her 100 kadından 11’i temel okuma, yazma ve aritmetik becerileri kazanması sağlanacak.

Belki bu yazdığımı onlar okuyamayacak, ama sizler okuyacaksınız.

Lütfen çevrenizde okur yazarlık konusunda sıkıntısı olanlar varsa onları ZTV’ye yönlendirin. Her gün yayınlanacak ve 60 bölüm boyunca izleyicilerle buluşacak olan “Hayat Okuyunca Güzel” programı, ZTV Bilgi’nin TURKSAT 3A 11957 Mhz frekansından gerçekleşen yayını izlesinler.

Böylece okuma yazma öğrenmek için çabalayanlar, zamanında imkanı olmayanlar, vakit bulamayanlar, ya da utandığı için yüz yüze eğitimlere katılamayanlar, bu konuda yüzleşemeyenler evlerinin bir köşesinde televizyon karşısında eğitim alacaklar.

Tavsiye edin, yönlendirin. Siz de bu kampanyaya destek verin.

Yayın tarihi: 30.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

3 milyon kadın okuma bilmiyor mu?! Bu kadar fazla olduğunu bilmiyordum, yazık. Bu programdan da haberim yoktu, çok iyi düşünülmiş birşey gerçekten. Şimdiden arkadaşlarıma çevreme söylüyorum etraflarındaki okuma bilmeyen kişileri bu programa yönlendirsinler diye. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için

30.09.2011 11:18:31 menekşe yıldız