Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

GELECEĞİN OKULLARI

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Hafta sonunu Ankara’da geçirdim. Çok önemli bir toplantı vardı. Çocuklarımızın geleceğini yakından ilgilendiriyordu. Dünyaca ünlü eğitimciler, eğitim teorisyenleri ve Türkiye’den eğitim yöneticileri ve öğretmenler TED Ankara Koleji’ndeydi.

Konu çok ilginçti: Eğitimde inovasyon

Şu anda okuyan ya da dünyaya gelen çocukları 20-30 yıl sonrasına nasıl yetiştirmeliyiz konusu çok tartışıldı.

İki gün süren bu toplantıda bir hayli başlık çıkardım. Birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum. Belki işinize yarar.

Öncelikle bilgiyi aktarmak artık çok önemli değilmiş. Çocuk, her yerden bilgiyi alıyor. Önemli olan o bilgiye ulaşma ve yorumlama.

Öğretmenler gelecekte sınıfın merkezinde değil, öğrencilerin arkasında onlara yön veren ve rehberlik eden bireyler haline gelecek.

Hep sinir olduğum model önümüzdeki yıllarda artık kalkacak. Klasik sınıf eğitimi artık çökmek üzere. Yani arka arkaya askeri düzen nihayet birkaç yıl sonra bitecek. Çocukların birbirinin yüzünü göreceği bir oturma modeli gelecek.

Eğitim teknoloji ile bütünleşecek

Sadece sınıflarda değil, evde de eğitim olacak.

Testlere veda edilecek, bilgi değil, inançlar, değerler önem kazanacak.

Toplantıda iki önemli isimle röportaj yaptım. 21.yüzyıl okulunun kitabının yazarı Anne Shaw ve eğitimde teknoloji konusunda dünyaca tanınmış bilim adamı Sugata Mitra. İkisinin de ortak düşüncesi öğrenmenin en önemli unsuru çocukta merak uyandırmak.

Her iki eğitimci de çocukta merak uyandırıldıktan sonra en zor ve karmaşık şeyleri bile öğrenebildiği konusunda hemfikir.

Online öğrenme merkezleri ve evde eğitim artacak.

Çocuklar gruplar halinde öğrenecek.

Ne dersiniz, yavaş yavaş hazırlık yapsak mı?

İşe kendimizden başlayalım. Anne babalar olarak biz önce çocukta merak uyandırıp, ona doğru soru sormayı öğretip, araştırmaya yönlendirelim.  

Yayın tarihi: 03.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (11)

Merhaba Bence de eğitimdeki en temel sorun fırsat eşitsizliği. Çözüm bulunması gereken en önemli sorunun bu olduğunu düşünüyorum. Sevgilerimle

04.05.2011 08:57:50 Hilay Taşkın

Hilay Hanım Kesinlikle size katılıyorum. Fırsat eşitsizliğinin kalkması için daha çok uzun zaman alır..

05.05.2011 16:54:09 Nuran Çakmakçı

Yazılarınızı beğeni ile takip ediyorum ama"Evde Eğitim"konusunda tereddütlerim var.Şu anda en çok bizim ihtiyacımız var(yurtdışında olduğumuzda oğlum gündüz buranın ağır derslerini,seneye döneceğimiz için de akşamları ben ve babasıyla Türk müfredatı çalışıyor)ama ülkedeki değişik kesimlerin kötü kullanımına mahal vermeye çok müsait.Sadece geçici veya temelli evde kalması gereken durumlar için izin verilmeli ve denetlenmeli. Çocukların sosyal ortama ihtiyacı var.

Haklısınız. Zaten uzmanlar da tamamen evde eğitimden yana değil. Haftada hiç değilse birkaç gün okula çocuğun gelmesini istiyorlar. Zaten ilerde okulların sosyal kulüp gibi çalışacağını iddia edenler de var.

05.05.2011 16:55:20 Nuran Çakmakçı

Nuran Hn, guzel bir noktayı soylediniz sosyal kulüpler.Ozellikle devlet okullarında çok önemi var,anne/babanın vermediği/veremediği görgüyü imkanı onlar verir.Bunlara eğilmeleri dersler kadar önemli.Özel firmaların devlet okullarına bu konuda destek olması çok iyi olurdu.El ve bilgi becerisi bu çocuklara daha sonra meslek bile kazandırabilir.Bunlar için çalışma yapmak önem kazanıyor. Özel okullarda da sosyal duyarlılık kulüpleri çocukları halkı anlamak için çok önemli.

11 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER