Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GELECEĞİN ÖĞRETMENLERİ

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

24 Kasım Öğretmenler Günü.

Bu hafta boyunca öğretmenlerle ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenir, bu kutsal mesleği yapanlar bir kez daha hatırlanır. Öğretmenler, her çocuğun hayatında büyük rol oynar. Hele ilköğretimin ilk kademesinde okulu sevdiren de, okuldan nefret ettiren de onlardır. Okumayı sevdirmede, mesleklere yönlendirmede, içimizdeki cevheri ortaya çıkarmada payları büyüktür.

Antalya’daki Öğretmenler Kurultayı’nda da üç gün boyunca öğretmenin yeterliliklerini, mesleğe girişlerini ve kariyer planlarını tartıştık. Bütün komisyonlarda katılımcıların ortak söylediği şeyler neredeyse aynıydı: Öğretmen çocuk sevmeliydi, empati yapmalıydı, bilgiyi iyi aktarmalıydı ama en önemlisi çocuğa yaklaşmayı bilmeydi.

Geçen hafta müthiş bir bilim adamıyla tanıştım. Ona “Çılgın Profesör” diyorlar. Adı Christopher Biffle. Bilfen Okulları’nın davetlisi olarak İstanbul’a geldi. Eğitime eğlenceyi getiren bir bilim adamı. Öğretmenlerin ondan öğrenmesi gereken çok şey var. Çünkü, onun dersinde öğretmen sadece bilgiyi aktarmakla kalmıyor, sürekli aktif halde bulunuyor. Sadece kendisi değil, öğrencileri de hareket halinde bilgileri birbirine aktarıyor.

Geleceğin öğretmenleri sürekli hareket halinde olacak

Biffle’a göre klasik sistem artık gerilerde kaldı. Yepyeni bir eğitim anlayışı var. Çocuklar derse katılıp, bildiklerini birbirine jestlerle, mimiklerle, sesle aktarırsa o bilgi kalıcı hale geliyor. Ama burada öğretmenin rolü büyük. Yanlış anlamayın bunun için öyle büyük malzemelere, teknolojiye ihtiyacı yok. Bir sınıf, bir tahta yeterli. Ondan sonrası öğrencilerin gözünün içine bakıp, onları derse katmak geliyor.

Biffle, geleceğin öğretmen modelinin sahnede oturan ya da bilgi aktaran değil, öğrencisini konuşturan, derse katan kişiler olacağı iddiasında. Haklı da.

Kıpırdaman sırasında oturan, karşısındakini dinleyen çocuklar yok artık. Günümüz çocukları zorlu ve hareketli. Onlara eğitim vermek için de öğretmenin öğrencileriyle birlikte hareket etmesi gerekiyor.

Biffle, ders sırasında izleyince hak verdim. Bir bakıyorsunuz sıranın üstünde, bir bakıyorsunuz öğrencilerin arasında. Elleri, kolları havada, mimiklerle, ses tonuyla öğrencilere aktardığı enerji ile onları da harekete geçiriyor. Sınıfta her öğrenci karşısındakine bildiklerini aynı enerji ile aktarıyor. Çünkü, Biffle’a göre öğretirken daha iyi öğreniyorsunuz.

Dünyada 2 milyonu aşkın öğretmenin takip edip, uyguladığı bu sistem bakalım Türkiye’de yaygınlaşacak mı?

Yayın tarihi: 25.11.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Saygı ile.. 'Aktif Öğretim.' dediğimiz bu yöntem. öteden beri bilinmekte. Günümüz olanakları, bu yöntemi daha bir uygulanabilir kılacaktır. Öğretmen yönlendirici ve orkestra şefi gibi aktif olmalıdır. Sınıflar -en çok- yirmi dört mevcutlu olduğu zaman, bu yöntem sınıfa hayat verir. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU:matematikçi-bilim uzmanı*

25.11.2011 23:50:25 Nadir Şener Hatuınoğlu

İnşallah Türkiye'ye de gelir bu sistem. Bizim eğitim sistemi maalesef çok sıkıcı, yaratıcılıktan ve konsantrasyondan uzak, kalıcı olmayan bilgilerden oluşuyor. Taze kana ve eğlenceli bir sisteme ihtiyacımız var.

25.11.2011 12:23:55 hayri yıldız