Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ERGENLİK VE SINAV

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bizimkine boşuna ergen irisi demiyorum. Boy aldı başını gidiyor, ayaklar küçük tekne misali süzülüyor. Hızla büyümenin getirdiği sorunları yaşıyor. Çatışma tavan yaptı. Hiç bir şeyi beğenmiyor, sürekli kendini inceliyor, akşam giymek için koyduğu kıyafeti, sabah değiştiriyor.

Parfümler, deodorantlar çantada yerini aldı. Saçları uzadığını biz değil, artık o önce farkediyor. Aynanın karşısındaki süre arttıkça artıyor. Magazin eklerini okumakla gazetelere başlıyor. Modayı takip ediyor. Sıradan değil, kızların gözüyle beğenilecek kıyafetleri seçmeye özen gösteriyor. Alışverişte kendisi karar veriyor. Bizzat giyiniyor, deniyor ve öyle alıyor. Berberini de, giyineceği mağazayı da kendisi seçiyor.

İtiraf ediyorum bu aralar yüreğim ağzımda yaşıyorum. Bu gidişatın sonu flörte gider de, olur da aşık olursa yandım. Her SBS annesi gibi dersleri bir kenara bırakıp, dünya gerçekleri ile başbaşa kalır da hormonları baskın çıkarsa diye kaygılanıyorum. Aslında bu durumu kendim de kabullenemiyorum, yakıştıramıyorum. Laf aramızda etrafta bu durumda olan çocukları görünce, üstelik böylesi hissi durumları pek de hoş karşılayan ben, iş ergen irisine gelince nedense panikliyorum.

Aslında suç benim değil, sistemin. Ne kadar eğitimli olursanız olun, bu çocuklar bu yaşta bunu yaşamalı diye düşünseniz de önünüzde gireceği sınav ve en önemlisi onun hedefleri olunca bu çelişkileri yaşıyorsunuz.

Ergen irisinin hedefleri büyük, çalışma isteği de var. Ama nedense bir türlü bu hedef ve istekleri harekete geçirmekte biraz yavaş davranıyor. Yani masa başına oturup, çalışmak zor geliyor. Dersi derste dinliyor, tekrarları es geçiyor, testleri ise zoraki yapıyor.

Şimdi bakmayın siz Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav kaldırılacak sözlerine. Ben inanmıyorum. İyi okullara girişin mutlaka bir formülü bulunur. İşin içinde eleme olduğu sürece sınav da olur. Merkezi sınav sistemi kalkar, yerine her okulun sınavı gelir. Test kalkar, yazılı olur. Yetenek ölçülüyoruz deyip eleme yapılır. Sonuçta çocukları seçecek, eleyecek bir sistem gelir. Ve çocuklar da bu zorlu yolda yaşaması gerekenleri yaşayamaz.

Dilerim, Bakanlık sözünde durur da çocukları da aileleri de rahatlatır. Bu sınav belasından hepimizi kurtarır...

Yayın tarihi: 25.09.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Saygı ile..Kaygılanmayınız.Kimi uyarılar şimdilik yeterlidir diye düşünüyorum. Yüzeysel iişkiler olabilir. Onuncu sınıftaki torunum soruları şöyle yanıtlıyor. " Evet-hayır-belki- olabilir." Söylemiştik; 'sınav kalkamaz; biçim deiştirir.' Baskıda ölçü..*Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

26.09.2012 16:28:58 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı

bende sinavin kesinlikle kalkmayacagini dusunenlerdenim.cunku iyi okullar sonucta iyi ogrencileri bir sekilde sececekler bununda yolu sinavdan geciyor.ve ulkemiz kosullarini dusununce iyi okul hersey demek.tamam belki sbsye kadar herseye veda ediliyor ama sbsdeki basari ve sonrasi bence herseye deger.belki yanlis ama hayatin gercegi bu. ergen irisine de basarilar dilerim.