Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ERGEN VE BEN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bu aralar bizimki ile aramız limoni. 12’lik beyefendi ergenlik çağında ya. Bunu sık sık kullanıyor. “Dokunmayın ergenim ben” diyor açık açık. Hay bin kunduz. Bunu öğretene de, kafasına sokana da bir şeyler diyesim geliyor. Ama ne yaparsın çağdaş anneyiz, eğitimliyiz, üstelik herkese bu konuda ahkam kesiyoruz ya. Boynumuz kıldan ince.

Çatışmalarımız çok. Ders, giyim, yemek, oda düzeni bir türlü oturmadı.

Çocukluğundan itibaren diş fırçalaması gerektiğini her seferinde hatırlatmam gerekiyor.

Yemek masasına oturduğumda nedense gecikmeyi alışkanlık haline getirmiş durumda.

Sabahları yataktan kaldırmak, ödevlerini yapmak üzere masa başına oturmak için bin dereden su getiriyor. Kirlilerini sepete atıp, odasındaki karmaşıklığa son vermesine çare bulmuş değilim.

Ödüller, cezalar da her zaman işe yaramıyor. Bazen cici cici en sevimli halime müdahale ediyor, bazen de avazım çıktığı kadarıyla bağırıyorum. O zaman da onun tepkisi benden pek farklı olmuyor.

Baktım yüz göz oluyoruz. Bir süre karışmamaya karar verdim. Babayı devreye soktum. Ama o da uzun sürmedi. Üstelik baba bu işi fazla abarttığımı düşünüyor. Onu kendi haline bırakmam konusunda ısrarını sürdürüyor.

Yaşasın sadece erkekler değil, kızlar da aynı durumda!

Ben bütün bunları erkek çocuk olmasına yorarken, ergenlerle çalışan eğitimci arkadaşım kızların bu dönemi daha zor geçirdiğini söyleyerek yüreğime su serpiyor. Üstelik çok yakın arkadaşımın aynı yaştaki kızının da annesiyle ilişkisinin neredeyse aynı boyutta olduğunu duyunca çok ayıp ama zil takip oynayasım geldi.

Arkadaşlarımla sık sık “Canım biz de ergen olduk. Böyle miydik? Annemiz babamız şöyle bir yan baksın, mum gibi olurduk” dertleşmesini yaşıyoruz.

Ama gelin eğri oturup doğru konuşalım. Evet ergendik, aykırılıklarımız, ailelerimize öyle ya da böyle tepkilerimiz vardı. Ama çok kardeştik. Büyük ailelerdik.

Mini mini çekirdek aile değildik. Herkes deneme yanılma ile yolunu buluyordu. Üstelik kurallar katıydı, anne babalara öyle kolay kolay ulaşılamazdı. Hele babalar, bizlere çok uzaktı.

Şimdi modern olalım, rahat olalım, biz yaşadık, onlar yaşamasın diye çocuklarla can ciğer kuzu sarmasıyız. Biz çektik, onlar çekmesin diye özgürlüğün sınırını fazlasıyla mı aştık diyorum.

Tek çocuğumuzun gözünün içine bakıyoruz. Daha isteği aklından geçerken önüne koyuyoruz.

Ödevini yapıyor, giysilerini hala giydiriyor, neredeyse yemeği ağzına biz götürüyoruz.

Doğduğu anda prensler, prenses olarak onları tahtlarına oturttuk…

Onlar da zamane çocukları. Akıllar tabii. Bu tahtın kıymetini doğrusu iyi biliyorlar. Kimseye kaptırmak niyetinde değiller.

Taht sallanıyor

Hele bizim kral da tahtına sıkı sıkı yapışmış durumda. Ama ben de vazgeçmedim. Haince planlarımı uygulamaya başladım.

Odasını toplamadığı zaman öyle bırakıyorum. Giysilerini kirli sepetine atmayınca yıkamıyorum. Giyecek bir şeyi kalmayınca belki anlar diye.

Dişlerini zorla fırçalamamasına çare de buldum. Hemen dişçiden randevu aldım. Ve beklediğim sonuç o koltukta bizim ergenin yüzüne çarpıldı. İki minik çürüğü vardı. Doktorun karşısında ağzını açıp, dişindeki o vızıltıyla dolgular olmaya başlayınca, üstelik doktordan bir güzel fırça da yiyince eve gelir gelmez hemen dişlerine fırçalamaya koştu.

Ödev konusunda da öğretmenleriyle işbirliği yaptım. Artık defterleri daha sık kontrol ediliyor. Yapmayınca defterine kırmızı yazılarla eksi veriliyor. Bizim pek havalardaki ergen beyefendi bu eksi notu anlaşılan kendine yediremiyor. Hevesle odasına kapanıp ödevlerini yapmaya koyuluyor.

Eee ne demişler, kadının fendi erkeği yendi. Başka yolu yok, direkt olmazsa indirekt eğitim olacak…
 

Yayın tarihi: 03.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (10)

Nuran hanım bugün yazılarınızın tamamını okuduğumda göz sorunu, yemek sorunu, baba ile olan ilişkiler, ergenlik sorunu bizimde yaşadığımız sorunların aynısı sizin tecrübelerinizden faydalanmak ve bunları sizden duymak çok iyi geldi, şu an 98 doğumlu oğlumla büyük bir çıkmazın içindeyiz, geçen seneye göre ders çalışmak istemiyor, ödev yapmak istemiyor, söz söylenmiyor, öfke patlamaları yaşıyoruz, sürekli taktik değiştiriyorum ilk başta işe yarıyor, sonra yine aynı şeyler yaşanıyor, teşekkürler.

07.01.2011 11:08:33 FATMA BİLİCİLER

nuran hanım sizi okumak çok iyi geliyor bilinçli birisi olarak sizinde bunları yaşıyor ve uygulamalar yol göstermeler canlı canlı örnekler bizede çok yol açıyor benimde kızım 4 yaşında ergenlik değil ama şu anda kendilerini ispatlama dönemimi deniyor tam bilemiyorum ama sıkıntılar yaşıyoruz ve öyle gözüküyorki daha çokkkk yaşayacağız yemek,kıyafet dediğini yaptırma sürekli evde bir kaus içindeyiz o hep benim dediğim gibi olsun diyor bizde ona doğruyu göstermeye çalışıyoruz ama hep o kazanıyor...

03.12.2010 14:21:58 EMEL BEKTAŞ(nilayın annesi)
10 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER