Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EĞİTİMİN TEMEL TAŞI ÖĞRETMEN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Eğitimin en önemli unsuru kim ne derse desin öğretmen. Onlarca ülke gezdim. Gittiğim her ülkede mutlaka okulları ziyaret ettim, hatta bazılarını uzun zaman dilimlerinde yakından inceledim.

İster istemez her gittiğim yerde de Türkiye ile karşılaştırma yaptım. Öncelikle şunu söyleyeyim, özellikle kolej binalarında biz çok öndeyiz.

Yani dünyanın belki hiçbir yerinde bu kadar lüks, şatafatlı, beş yıldızlı otel gibi okul binası bulmak neredeyse mümkün değil. Buz pateni olan okul binamız bile var. Anasınıfına ayrı, ilköğretime ayrı havuzu, spor salonu olan okulların sayısı da bir hayli fazla.

Sınıflarımız teknolojiyi çok ama çok iyi kullanıyor. Hatta bu hafta bir okul, tablet bilgisayarlı okula geçtiğini açıkladı bile. Yani hem Avrupa’da, hem Amerika’da böylesine lüks okul binaları pek yok.

Oysa, Avrupa’da böyle lüks bina bulmak mümkün değil. Buralarda en önemli unsur öğretmen. Dünyada şu anda Finlandiya eğitim mucizesi konuşuluyor. Yani, Finlandiya’nın uluslararası sınavlarda eğitimde elde ettiği başarılarına herkes gıpta ediyor. Güney Kore de onu izliyor. Ama, gidin bu ülkelere ne sınıflarında bizimki gibi son teknolojik aletler, ne de lüks binalar var. Tam tersine sınıf içinde son derece mütevazı ve sadeler.

Bu ülkelerde bütün yük öğretmenlerde. Yani öğrenemeyen öğrenci yok, öğretemeyen öğretmen var prensibinden hareket ediyorlar.

Öğretmen ders dışı zamanda mutlaka ve mutlaka okulda kalıyor ve hizmet içi eğitime katılıyor. Hizmetiçi eğitim dediysek öyle baştan savma değil, meslektaşları ile, aynı branşa mensup arkadaşlarıyla eğitim alıyor. Ertesi gün yapacağı dersin hazırlıklarını yapıyor. Her öğrenciye ulaşmaya, öğretmeye çalışıyor.

Öğrencideki başarısızlık karşısında ne veli, ne de çocuk suçlanıyor, öğretmenin neden öğretemediği üzerinde duruluyor. Çocuk, derste bir şey anlamadıysa, anlamadığını öğretmen hissettiyse ona birebir ulaşmaya çalışıyor.

Ama bütün bunların karışlığında öğretmen bizdeki gibi düşük ücretler almıyor. Finlandiya’da en yüksek ücreti öğretmenler alıyor. Onlar da ekonomik tatmin sorunu yaşamadığı ve seçilerek bu mesleği yaptıkları için işlerini severek yapıyorlar. Başarı da kendiliğinden geliyor.

Kim ne derse desin ben eğitimde öğretmenin rolünün çok ama çok büyük olduğuna inanıyorum. Devletten biraz umudumu kestim, çünkü büyük ve hantal bir yapı, düzelmesi zaman alır. Ama özel öğretim kurumları bu konuda daha iyi adım atabilir. Binalarına, alt yapılarına harcadıkları zaman ve enerjiyi öğretmene yönlendirsiler çok ama çok daha büyük başarılar elde ederler.

Eğitimde bir silkelenme, yeniden yapılanma şart.
 

Yayın tarihi: 09.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

Merhaba; Birçok okul ve öğretmenler başarılı çocukların yanında, diğer daha çok yardıma, birebir ilgi ve eğitime ihtiyaç duyan çocukların yanında asla değiller, kolaya kaçıyorlar, görüşmeye gittiğim dersane müdürümüze sınıflarda neden akıllı tahta kullanmadıklarını sorduğumda, "bizim akıllı tahtalarımız yok ama akıllı öğretmenlerimiz var." cevabını vermiştir, bu cevapla birlikte oğlumu hemen kayıt yaptırdım, bizlerin akıllı, kolaya kaçmayan, zoru başaran, seven öğretmenlere ihtiyacımız var.

Bu ülkelerde bütün yük öğretmenlerde. Yani öğrenemeyen öğrenci yok, öğretemeyen öğretmen var prensibinden hareket ediyorlar.işte bu kesinlikle buradan hareket edilmeli ama öğretmenlerin maddi durumu iyileştirilmeli ,ruh sağlıkları yerindemi bakılmalı ,zaman zaman onlarada eğtimler verilmeli diye düşünüyorum kaleminize sağlık

09.09.2011 17:20:14 hatice kara özcan
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER