Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİJİTAL OYUNLARA KARŞI GELENEKSEL OYUNLAR-1

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Geçtiğimiz hafta Antalya’da Türkiye Özel Okullar Birliği’nin düzenlediği geleneksel toplantı vardı. Bu toplantıda eğitimde teknolojinin kullanımı konuşuldu. Teknolojinin eğitime katkıları ve yapılması gerekenler uzun uzun anlatıldı. Kuşkusuz benim en çok ilgimi çeken de Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı Mevlüt Dinç’in konuşması oldu. Dinç, ilginç bir sunum yaptı.

Dinç, tam 20 yıl yurt dışında yaşamış, bir üniversite mezunu olarak kablo fabrikasında çalışırken tesadüfen oyun sektöründe yerini alıp, oyun yazmaya başlamış. Ne o zaman, ne de şimdi hiç oyun oynamamış. Sonrasında Türkiye’ye döndüğünde ise bu konuda ilk adımı atıp, Ankara ile İstanbul arasında bürokratları ikna ederek bir federasyon kurmuş. Devlete bağlı bir dijital oyun federasyonu olunca insan ister istemez şaşırıyor. Aynı şaşkınlıkla kendisine soru sorduğumda cevabı, “Evet, sektör hızlı gelişiyor, müthiş panik var. Bütün bu bunlara cevap verecek, anne babaları bilinçlendirecek bir federasyon kurulsun istedim. Sektörden bile itirazlar oldu. Devlete bağlanmasını istemediler. Ben tam tersini savundum. Devlete bağlı olsun ki, yaptırım gücü olsun” oldu.

Sıkı durun ilginç bir rakam verdi. Türkiye’de 20 milyon dijital oyun oynayan insan var. Bunların yaşı 7 ile 70 arasında. Sosyal mobil oyunlarında kadınlar, kızlar, anneler, babalar herkes var. Sosyal iletişim ağlarında bile bulunanların yüzde 80’i oyun oynuyormuş. Mevlüt Dinç, 2011’de kurduğu federasyonun başkanlığına geçtiğimiz Pazar Barış Özistek geldi.

Dijital oyunlarınlarda lisanslı bilgisayar oyuncusunda en alt sınır 6 olarak kabul edilmiş. Ama, Dinç’e göre 2 yaşındaki çocuklar bile oyun oynuyor. Federasyonun en temel amaçlarından biri de çocuklara uygun oyunların belirlenmesi.

Dijital oyunlar, çağımızın ihtiyacına cevap verirken, 3 yıl önce de İstanbul’da Çocuk Oyunları ve Spor Fedarsyonu oluşturuldu. Federasyon Başkanı Mehmet Mutlu’nun da amacı geleneksel çocuk oyunlarıyla günümüz çocuklarını tanıştırmak. Paylaşmayı, birlikteliği, hareketliği bu oyunlar sayesinde öğretmek.

Devam edecek... 

Yayın tarihi: 13.02.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Sn.Nuran Çakmakçı merhaba. 2. yazınızı bekleden, 'önyargımı' sunmak istiyorum. Adına atari dediğimiz oyunlar, çocuğu gerçek hayattan koparıyor. Bir yerde, kumarcı moduna giriyor çocuk. Kulaklar, gözler dışa kapalı. Volkmenle yürüyen çocuklar gibi. Kültür-fizik yerine, geleneksel çocuk oyunlarının, eğitsel değeri pek yüksek. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

13.02.2013 16:35:01 Nadir Şener Hatunoğlu