Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DERS ÇALIŞMA VE ÇALIŞTIRMA YÖNTEMLERİ

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Sizi bilmem ama ben bizim ergen irisi için ders çalışma ve çalıştırma yöntemleri konusunda tez, hatta doktora yapacak durumdayım. Malum anne babalık deneme yanılma yoluyla doğruyu bulma mesleği. En iyisini, çocuğa en uygununu bulana kadar sabırla devam etmek gerekiyor. Hele de ipin ucunda ders çalıştırma varsa…

Daha önceki yazılarımı okuyanlar bilir. İlgisi hızla dağılan, çabuk sıkılan bir oğlum var. Bunlara bakıp pes ettiğimi düşünmeyin. Bende de sabır ve hırs var.

İlköğretimin ilk yıllarında birlikte hareket ettik. Ona çalışma yöntemleri konusunda rehberlik etmeye çalıştım. Sonraki yıllarda ders tekrarları için yanında oldum. En iyi öğrenme yönteminin öğretme olduğundan hareketle küçük tuzaklar hazırladım.

Odamızda eksik olmayan beyaz tahtanın başında o öğretmen, ben öğrenci oldum.Teşvik etmek için bazen özel hoca muamelesi yapıp, ders başına küçük rüşvetler verdim. Sevdiği bir keki hazırladım, ya da harçlıklarla takviye ettim. Her seferinde işe yaradı. Sıkıldığı derslerde müthiş başarı sağladık. Böylece akşam bana anlatacağı derste daha iyi olmak için sınıfta öğretmenini daha iyi dinlemek zorunda kaldı.

“Annenin fendi, ergeni yendi” eşimin dilinden düşmedi.

Bu yöntemlerden sıkıldığında uygulamalı eğitimlere geçtik. Son zamanlarda atasözleri ve deyimler konusuna kafayı taktık. Sohbetlerimize sık sık atasözleri ve deyimleri serpiştirmeye başladık.

Evde bütçe yaparken , “Ak akçe kara gün içindir”, “Ayağını yorganına göre uzat”, “Sakla samanı, gelir zamanı” nı arka arkaya dizerken, sinirlendiğimde bile “Bak sabreden derviş muradına ermiş” diyerek cümlelerimi tamamlar hale geldim.

Bu da şimdilik işe yarıyor.

Yazılışı aynı, anlamları farklı kelimeler de gündemimizden düşmüyor. Sizler de yaşayacaksınız. Günümüz çocukları bazı yöntem ve maddeleri tanımıyor. Örneğin “kurum” kelimesi. Günlük hayatta kullandığımız anlamın dışında “ocak bacalarında biriken veya çevrede savrulan kalın is” olduğunu oğlumuzu anlatmakta zorlanınca onun daha iyi anlaması ve unutmaması için yakında bir bacaya tırmandığımızı görürseniz şaşırmayın.

Yayın tarihi: 02.12.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Öncelikle yazılarınızı keyifle okuyorum. Elinize, kaleminize sağlık. Ayrıca yazılarınızın bazılarını kaynak göstererek yayınlıyorum.

02.12.2011 20:21:31 ustunyetenekli.com

Saygı ile.. Daha önce değinmiştim; 'Çocuğunuzun başarılı olması için, onunla arkadaş olun.' Özellikle matematikçiler bunu öneriyor. Ölçüm gerektiren kimi konulara dikkatini çekerek, matematiğe ilgisi kamçılanabilir. Örneğin; bulunduğumuz noktadan, karşı dağın tepesine değin olan uzaydaki (boşluktaki)uzaklık.Başarılar. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

02.12.2011 13:57:49 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER