Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKTA HATA ARAMAK YERİNE, ONU MOTİVE EDİN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bu aralar, öğrenmeye taktım. Ne yapılırsa daha iyi öğrenilir, hangi yolla öğrenme kalıcı olur, pek merak ediyordum. Sonunda sorularımın yanıtını aldım.

Tahmin edeceğiniz gibi önce oğlumda yavaş yavaş uygulamaya başladım, şimdi de sizlerle paylaşıyorum. Sonucu sormayın, henüz anlamadım. Zaten uzun bir süre denemem lazım. En az bir yıl içinde merakım giderilecek.

Hani biz hep çocuklara kızarız, "beceriksiz, olmadı" deriz ya.

Hepsi yanlışmış.

“Çocuklar hatadan değil, başarılarından öğreniyorlar” sözüne dikkatinizi çekiyorum. Bunu söyleyen de anlı şanlı dünyaca tanınmış MIT’nin profesörleri. Yani, çocuklara sürekli, “Yapamazsın, yapamıyorsun, hatalısın” demek yerine, “Yapabilirsin, güveniyorum, başardın” diyerek motive etmek onlardaki başarıyı arttırıyormuş.


Büyükler Hatadan Ders Çıkarıyor, Ama Çocuklar Asla

Hani bizim Türk aile yapısına pek uygun bu modele eğitimciler çok karşı çıkıyor.

Şöyle bir çevrenize bakın, çocukla ilişkilerimiz ne kadar hata odaklı? Hoş sadece çocuklarda değil, ikili ilişkilerde, karı-koca hatta arkadaş ve akrabalar arasında da hata arama yaklaşımı ağır basmıyor mu?

Şöyle bir hafızanızı yoklayın. Eminim buna benzer davranışlarda bulunduğunuzu görürsünüz. Kabul ediyorum, uzmanlar da bunu doğruluyor zaten. Yetişkinlerin hatadan daha iyi öğrendiği bilimsel olarak kanıtlanmış.

Ancak çocuklarda tam tersi durum araştırma ile ortaya çıkmış. Yani çocuk daha önce başarmışsa, öğrenmeye devam ediyor, hatta öğrendiğini tekrar ediyor. Ama daha önceki denemesinde başarısız olmuşsa asla kılını kıpırdatmıyor.

Müzik dersini ele alalım. Çocuk daha önce flüt çalma denemesinde başarısız olmuşsa eline flütü almak istemiyor. Ancak, ilk deneme başarılı olmuşsa aşama aşama kendini geliştiriyor. Yani, çocuk başarısızlığından değil, başarısından ders alıyor. Uzmanlara göre doğru cevap veren öğrenci, büyüklerinden, öğretmeninden olumlu geri bildirimi alınca beyin sinirleri daha keskin ve etkin biçimde o bilgiyi işliyor ve bilgi daha kalıcı hale geliyor. 

Eğitim Sistemimiz Öğrencide Hata Arıyor

Oysa eğitim sistemimiz hata arama üzerine. Karnelerimiz yine aynı. Yani kaç soruyu yaptığına değil, yapmadığına bakılıyor. Karnede iyi notlar değil, kötü notlar gündem oluyor. Bu durumda da öğrencideki başarı artmıyor. Tam tersi motivasyonu düşüyor, öğrenme isteği azalıyor ve enerjisi düştüğü için başarısız oluyor.

Bunu aslında biz büyükler, eğitimciler biliyoruz. Ama nedense tam tersini yapmıyoruz.

Siz de deneyin. Çocuğunuzun başarısızlığını değil, başarısını konuşun. Onu motive edin. Nereden, nasıl başlarsınız bilemiyorum. Ama zararın neresinden dönerseniz kardır. Ona güvendiğini, başarabileceğini hissettirin. Sonuç bugünkünden daha iyi olacaktır, emin olun.

Yayın tarihi: 18.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

değerli paylaşımlarınız için çok ama çok teşekkürler....

Nuran Hanım değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.Diğer konularla da bağlantılı olarak danışmak istediğim bir konu var.Oğlum 2.sınıfta.Fakat çok zor ders yapıyor.Binlerce kez haydi demek çok bunalttı beni.Artık akşamları bizim için bir azap haline dönüştü.Kendiliğinden oturup da ders yapmıyor.Hep "Tamam şimdi yapacağım" havasında ama bu arada saatler 22.30- 23.00 oluyor ancak yatıyor.Çünkü oyalanması yüzünden çalışmaları bitmiyor.Yardımınıza ihtiyacım var.Kolay gelsin...

18.02.2011 10:51:48 Defne Güder
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER