Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÇOCUKLA ARKADAŞLIK

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bizim ergen, son zamanlarda biraz fazla rahat hareket etmeye başladı. Kendi kararlarını kendi alıyor, bizi takmıyormuş gibi hareket ediyor, en önemlisi bize arkadaşıymışız gibi davranıyor.

Baba, bu konudaki rahatsızlığını sık sık dile getiriyor. Bende durum biraz daha farklı. Bunların doğal mı, doğru mu, yanlış mı olduğuna karar veremiyor, biraz da korumacı davranıyorum sanırım. Anlayacağınız kafam biraz karışıktı.

Belki benden önceki kuşak veya benim kuşağım gibi otoriter bir aileden gelmenin etkisiyle çocuğumun daha rahat hareket etmesini istiyordum. Buna rağmen yine de beni rahatsız eden bir şeyler vardı. Durum böyle olunca eğitim camiasında karşıma çıkan her uzmana, eğitimciye bu konuyu sormaya başladım.

Hoş şöyle bir çevreme baktığımda ailelerin davranışları da benimkinden pek farklı değil. Yeni nesil aileler, ya da anneler diyeyim, çocuklara ne kadar çok şey veriyoruz farkında mısınız? Zamanımızı, paramızı, ilgimizi onların önüne seriyoruz. Her şeyi çocuğa odaklı yaşıyoruz.

Çocukla Arkadaşlıkta Sınırı Aşıyoruz

Konuştuğum uzmanlar da yeni nesil ailelerin, çocukla arkadaş olma eğiliminde olduğunu, hatta bu konuda sınırı fazla aştığı düşüncesindeler. 

Sonunda eşim haklı çıktı. Kısaca aldığım dersleri sizlerle paylaşıyorum:

Evet, kimse mükemmel aile değil. Ama, hiçbir zaman anne-baba çocuğun altında kalmamalı, hiyerarşi olmalı. Anne olarak çocukla sevgi dolu ilişki kurabilir, arkadaşça yaklaşabiliriz. Ama arkadaş olmaya kalkmayalım. Çünkü, arkadaş gibi olunca aradaki hiyerarşi kalkıyor. Bırakın çocuğunuz arkadaşlarıyla bunu yaşasın.

Ailenin çocukla arkadaş gibi olmasının en büyük sakıncası, güveni kaybetmesi. Yani çocuk aile ile arkadaş gibi olursa onları kendisi gibi hissedebilir, o zaman arkasında güçlü bir kişilerin anne babası olduğunu unutup, bu güveni bulamayabilir. Bir sorun olduğunda kimin kapısını çalacağını şaşırabilir.

Bu arada kesinlikle çocuklar büyüklerin problemlerini bilmemeli. Ancak, aileler çocukların problemlerini yakından takip etmeli.

Çocukla Aradaki Saygı İlişkisini Korumalı

Unutmayın, evde aileyi saymayan, okulda öğretmeni, apartmanda komşuyu, sokakta insanı hiçe sayar. Değerler küçük yaşta verilir. Geç kalmayın.

Yayın tarihi: 25.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Üniversiteden bi arkadaşım baba olmuş dertleşiyor benimle. Dedi ki "yaa Hilal biz kayıp bi nesiliz. Çünkü çocukken büyüklere saygı ve hürmette kusur etme ancak böyle iyi bir çocuk olabilirsin bilinciyle büyüdük. Sonra biz anne baba olduk ve bizim nesil anne babalara dendi ki çocuğuna saygı, sevgi ve ilgide kusur etme, ancak böyle iyi ana-baba olabilirsiniz. E PEKİ BİZ NOLUCAZZZ" Bu iyi soruya zor cevap: ÇİZGİYİ DOĞRU YERE ÇİZ.

28.02.2011 14:14:51 Hilal BALABAN

Benim kzım 16 yaşında onunla elimden geldiğince yakın olmaya çalışıyorum bana her şeyi anlatmasını istiyorum ama ikimizde sınırımızı nerede duracağımızı biliyoruz, bu yetişme çağındaki eğitimin doğru verilmesiyle alakalı dediğiniz gibi arkadaşlıkla lakaytlık asla birbirine karıştırılmamalı

25.02.2011 23:44:00 öykü yiğit
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER