Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÇOCUK VE YALAN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

“Kızım, bir gün okuldan geldiğinde arkadaşının onu dövdüğünü, öğretmenin ona vurduğunu söyledi. Ne yapacağımı şaşırdım” dedi kaygılı anne. Çocuğunun aynı zamanda sık sık babası tarafından şiddete uğradığı yalanını da öğretmenine söylediğini aktarıyor üzülerek.

Onu bir uzmana yönlendirdim. Sonrasında da görüştüğüm ilk çocuk psikoloğuna konuyu danıştım.

Uzman psikolog çocukların bazen ilgi çekmek, bazen taklit etmek, bazen de istediklerini yaptırmak için yalana başvurduğunun altını çizdi.

Çocuklarda ilk yalan söyleme 4-5 yaşlarında başlıyormuş. Ancak, buna yalan demek biraz zor. Doğru-yanlışı ayırt edemedikleri için bazen hayallerini gerçekmiş gibi aktarırlar, bazen de olayları abartırlarmış.

Daha sonraki yaşlarda ise ilgi-sevgi görmek, dikkat çekmek, arkadaşları ve aileleriyle eğlenmek için yalana başvururlarmış.

Kabul edilmek, onaylanmak ve hayranlık kazanmak için yalan onlar için bir yöntem olurmuş.

Uzmanlar, “Yalan söylemeyi çocuklar anne babalardan, yetişkinlerden öğrenir” diyerek uyarıda bulunuyorlar. Anne babasının başkasına yalan söylediğine tanık olan çocuk kendisi de sıkıştığında bu yöntemi uygular.

Eğer aile sık sık cezaya başvuruyorsa çocuk yalan söyleyerek kendini korumaya alırmış.

Bütün bunları dinleyince biz yetişkinler aslında çocukları yoldan çıkarıyoruz diye düşünmeden kendimi alamıyorum.

Bu durumda ne yapmalı?

Çocuklara kesinlikle katı davranmayalım. Cezalandırıcı tepkilerden uzak duralım. Onun yalanını yakaladığımızda kızmak yerine üzüldüğümüzü anlatmak da bir yöntem olabilir.

Çocuğun yanında ne olursa olsun biz yetişkinler yalana başvurmayalım. Çocuklara doğruyu yanlışı iyi anlatmalıyız. Onların sadece hatalarını görüp cezaya başvurmayalım. İyi davranışlarını gördüğümüzde bunları onore edelim. 

Yayın tarihi: 06.01.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Saygı ile.. Değer ifade etme kaygısıyla yalan söyleyen büyüklere bile rastladım. Olmak istediği kimliğe yaraşır davranış ve iradeyi gösteremeyince, yalana sarılıyor. Uzak ama zihinsel doyumun da payı olabiliyor gibi geliyor bana. Yetişkin bir tanıdık, üç yalan konuştu, iki yalan da tezgâhladı.Bunlar ancak, olayların türü analiz edilirse anlaşılır. Son paragrafta veliler, büyüklere iyi yönelmişsiniz. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU- matematikçi-bilim uzmanı

06.01.2012 20:03:30 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /

Çocuklar bizim aynamız değil mi?

09.01.2012 09:22:02 Nuran Çakmakçı

çok ama çok doğru yazılarınızı çok beğeniyorum nuran hanım oğlum henüz iki yaşında ama sizinle geleceğe farklı ve biligili bir alt yapı hazırlamaya çalışıyorum teşekkürler

06.01.2012 13:21:05 TUGBA İVGİN

Tesekkurler bildiklerimi yasadiklarimi gozlemlerimi paylasiyorum. Katkim oluyorsa ne mutlu bana

06.01.2012 18:50:21 Nuran Cakmakci
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER