Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÇOCUK VE MEKANLARI

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bebekken pek huysuzluk çıkaran, uyumakta zorlanan küçük prensimiz Cem’in bizi geceler boyunca uykusuz bırakmasının nedeninin altındaki çarşaf olduğunu keşfettiğimizde çok şaşırmıştık. Evet, yanlış anlamadınız, çarşafın kırışıklığı bizim beyefendinin yaz sıcağında tenini rahatsız edince sabaha kadar nöbet tuttururdu. Yani anlayacağınız sevgili aileler bizim küçük yumurcaklar keyiflerine pek düşkündür. Sadece bebekken değil, büyüdükçe hep o çarşafı hatırlayarak odasını, eşyalarını özenle seçtik.

Doğal malzemeden yapılan mobilyaları doğumdan aylar önce aldık ki, herhangi bir koku onu rahatsız etmesim. Işığı seçerken onlarca kişiyle konuştuk. Kuşkusuz en zoru halısıydı. Hem doktorlar, hem de bu tecrübeyi yaşayan arkadaşlarımız “Aman tüylü halı almayın, alerjik olabilir!” diye bizi defalarca uyardı.

Evet, odaları onların kimi zaman sığınma yeri, hayal kurdukları, masallarda dolaştıkları mekanları. Büyüdükçe ders çalıştıkları, müzik dinledikleri mabetleri. Bize kızdıklarında sığındıkları kaleleri, sevindiklerinde zıpladıkları alanları oluyor.

Duvardaki desen ve renklere dikkat

Ben de bunları öğrendikçe oğlumun odasının her eşyasını özenle seçtim. Bilgisayarın internet bağlantısını odasına asla koymadım, dizüstü bilgisayarı şimdi odasına zaman zaman alıyor, ama mümkün oldukça birlikte açıyoruz. Televizyonu bir kere hata yaptım odasına koydum, arkadaşlarımın uyarısı üzerine çıkardım. Şimdi aynı mekanda birlikte izliyoruz.

Özellikle okul döneminde bebek odasından, genç odasına geçerken ışığı, sandaliyesini, yatağını tek tek araştırdım.

Öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum:

Sandaliyeler vücut yapılarına uygun ergonomik olmalı. Işıkları gözleri yormamalı. Masa lambası olabilir.

Duvarda kullandıkları renkleri onlar seçsin. Ama dikkat dağıtacak kadar parlak, fosforlu renkler konusunda siz yine de tutucu olun.

Duvara astıkları afiş ve resimler mümkün oldukça az olsun. Masa üstü aydınlatmayı pek de tercih etmeyin. Yandan olabilir. Yatakla masa arasında mesafe olsun. Masalar pencereye yakın olursa daha rahat hareket ederler. Ama kalorifere yakın olursa çabuk dağılıp, uykuları gelebilir.
 

Yayın tarihi: 29.07.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Nuran Hanım merhaba: yazılarını sürekli takip edip, yorumlarda bulunuyorum, benim oğlum 1998 doğumlu karakter olarak, sizin oğlunuzla o kadar çok benziyor ki anlatamam, sizin küçüklüğünden beri yaşadıklarınızı bizzat bende yaşadım, yaşıyorum, bu sene dershane konusunda karar veremiyorum, bir eğitimci ve her şeyden önce bir anne olarak bana bu konuda yardımcı olurmusunuz, sizin önereceğiniz ve güvendiğiniz dershane hangisidir, bire bir ilgi ve motive bizim için çok önemli, teşekkür ederim.

Fatma hanım size bir isim veremiyorum maalesef. Iyi arastirin SBS konusunda uzmanlasan koklu bir kurumu tercih edin. sBS sampiyonlar cikaranlara dikkat edin her ogrenciye ayni ilgiyi gosterenlere gonderin

29.07.2011 22:39:42 Nuran cakmakci