Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZUN ÖĞRENME STİLİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Nedense çocuklardan hep disiplinli ve sistemli olmalarını bekleriz. Ama onların biz yetişkinler gibi olmadıklarını, doğaları gereği hareketli ve dağınık olduklarını anlamayız ya da çabuk unuturuz. Ders çalışırken masada dimdik oturmasını, müziği kapatmasını, etrafla ilgilenmemesini bekleriz. Yemek yerken sadece yemeğe konsantre olmasını isteriz.

Eğitimciler ise ailelerin çocukları bu tür zorlamalarda bulunmalarına karşı. Çünkü, yapılan araştırmalara göre her çocuğun farklı bir öğrenme stili, rahat etme şekli var. Yani, işitsel, görsel ya da dokunsal olabilir. Kültür Okulları Rehberlik öğretmenlerinin ailelere yönelik bu konudaki ipuçları şöyle:

Özel yaşamında düzenli, karışıklık ve dağınıklıktan rahatsız oluyorsa, yazmaktan hoşlanmasa bile özenerek yazıyorsa, gördüklerini ve okuduklarını daha rahat hatırlıyorsa bilin ki çocuğunuz görsel. İşittiklerini çabuk unutup, dinlediklerini not alıyorsa, derslerini uygulamadan çok, dinleyerek daha iyi anlıyorsa siz hiç onu zorlamayın.

Bu çocuklara yazarken ya da okurken renkli kalem verin, video ve bilgisayar programlarından yararlanmalarını sağlayacak bir ortam geliştirin ve not almaya teşvik edin.

Ama, çocuğunuz işittiğini unutmuyorsa, çok az bir gürültüde bile dikkatleri dağılıyorsa, okumaktan çok dinlemeyi tercih ediyorsa o zaman çocuğunuz işitsel. Bu çocuklar yüzleri hatırlamakta zorlanır, isimleri daha kolay anımsarlar. Onlara konuları yüksek sesle tekrar etmeyi teşvik edin, okuma yaparken teyp kullanmasını sağlayın.

Bazı çocuklar için de dokunma ve hareket çok önemli. Bu tür çocuklar okumadan hoşlanmaz, deneyerek öğrenirler. Bunlar da dokunsal daha iyi öğrenir. Problemleri dama taşları, sayma çubukları gibi materyallerle çözerken daha iyi anlar, lego, oyun hamuru gibi dokunsal materyallerle analiz yapabilirler.

Yayın tarihi: 22.03.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Saygı ile.. 'Yoğurt yeme stili' gibi. Bir arkadaşım, ayakta gezinerek anladığını yineler ya da doğrudan okurdu. Kimi çocuk da çekirdek çitleyerek... Ben de matematik çalışırken, yazarken, kimsesiz oda isterim; şu anda olduğu gibi. Çocuk baskısız, rahat olmalı. Tespitiniz doğru. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

22.03.2013 12:50:09 Nadir Şener Hatunoğlu