Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZDAN AYRILMAYA ALIŞIN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Babalara fazla sözüm yok, ama sevgili anneler şimdiden söylüyorum, okul açılışına bir aylık bir süre kaldı. Şimdiden kendinizi hazırlayın.

Öyle "Çocuğumdan ayrılamam, yok dizimin dibinde olsun, şimdi ne yapıyordur, yemek yedi mi, acıktı mı?" şeklindeki hislerinize yavaş yavaş son verin. Önce siz kendinizi çocuğunuzdan ayrılmaya ikna edin ki, yumurcaklar da alışsın.

Benden söylemesi, böyle velileri ve anneleri öğretmenler pek sevmiyor. Yani çocuğuyla yapışık dolaşan, her işine karışan, her anını merak eden anneler bilesiniz okulda kara listede yer alıyor.

Ne öğretmene hükmetmeye çalışın, ne de fazla sorgulayın. Tamam evde tek hakim sizsiniz, ama okulda kontrolü öğretmene bırakın. Biraz da güvenin.

Sınıfa müdahale eden, çocuğunun arkadaşıyla yaşadığı sorunu büyütüp, arkadaşına çocuğu adına fırça atan, sınıftaki çocukları “yaramaz”, “tembel”, “haylaz” diye damgalayan anneler neredeyse öğretmenler tarafından “istenmeyen kişi” ilan ediliyor haberiniz olsun.

Not odaklı olmayın, çocuğunuzun bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurun.

Oğlum birinci sınıfa başladığında bir velinin öğretmeni kenara çekip, “Çocuğum teneffüse çıktığında, neden montunu giydirmediniz?” dediğini duymuş, inanamamıştım. Bir başka gün aynı velinin, “Kalemleri bitmiş, ama öğretmenim haber göndermiyorsunuz ki alalım” diyerek şikayetçi olduğuna tanıklık etmiş ve doğrusu çocuk için üzülmüştüm.

Çünkü, bir yandan öğretmene bakıcı muamelesi yapıyor, ama en önemlisi diğer yandan çocuğunun ayakları üzerinde durmasını sağlamasına izin vermiyor, ihtiyaçlarını anlamasına bile fırsat tanımıyordu.

Tamam heyecanlı olabilirsiniz, çocuğunuz henüz gözünüzde minik bir bebek de olabilir, ama öğretmene de okula da güvenmekten başka çare yok.

Unutmayın siz bir çocukla yaşıyorsunuz, onlar her yıl onlarca çocuk tanıyor ve o çocukların sorunlarını, hislerini gayet de iyi anlıyorlar.

Geri sayım başladı, tembellik yok, alıştırmalara başlayın..

Yayın tarihi: 19.08.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

bizde bu sene bu heyecanı yasiyor olacagiz. gerci benim kizim 3 yasindan beri yuvaya gittigi icin hayatimizda super bir degisiklik olmayacak gibime geliyor. sadece odev olayina focus olmamiz lazim eve gelince. ben olmamizi istediginiz annelerdenim sanirim. veli toplantisi harici okula gitmem onemli birsey olursa ogretmen bana ben ogretmene not yazariz. yapılmasi gereken birsey varsa kızım bize bilgi verir aliriz yada gondeririz. ama bazen diyorum ben ilgisiz bir anne miyim? goruyorum bazi

Esen Hanım harikasınız o zaman. İşte budur diyorum...

19.08.2011 15:44:36 Nuran Çakmakçı