Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇALIŞAN ANNELERİ KİM DÜŞÜNECEK?

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çalışan ailelerin imdadına yetişen Etütlü-Beslenmeli Okullar sessiz sedasız kapatılmaya çalışılıyor. Ön kayıt başvuruları 15 Haziran, kura tarihi de 20 Haziran olan İstanbul’daki 19 okul için özellikle çalışan anneler bankalara ücretleri yatırdı, belgeleri topladı, ön kayıtları da yaptıktan sonra kura gününü beklemeye başladı. Ancak, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü kuraların iptal edildiğini açıkladı.

Bu okullar özellikle geç saatlere kadar çalışan ve evde çocuğu karşılayamayacak annelerin imdadına yetişen kurumlardı. Bu okulların en önemli özelliği bütün gün eğitim yapmalarıydı. Ayrıca ödevler bile okulda yapılıyordu. Ama yeni sistemden bu okullar da payını aldı anlaşılan ki yeni alımlar durduruldu.

Veliler Perşembe günü İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde tepkileri dile getirdi getirmesine ama bu yazı yazılana kadar pek sonuç alınamadı. İstanbul gibi büyük bir şehirde çalışan annelerin imdadına yetişen bu okulların sayısı arttırılacağına kapısına kilit vurulması hangi akla uygun ben doğrusu anlamakta zorlanıyorum.

Hemen her ilçede birkaç tane olması gereken, ailelerin imdadına yetişen, üstelik başarılı eğitim de veren bu okulların sayısı neden arttırılmıyor da onlardan vazgeçiliyor bir yetkili bunu anlatmıyor.

Tamam yeni sisteme apar topar geçildi, alt yapılar düşünülmedi ama bunun sonucunda sayıları 20 bini bulan çocuklar mı zor durumda bırakılacak?

Çocuğu bu okulların kurasında çıkmadığı için işlerinden vazgeçen, akşamları karşılayacak birileri olmadığı için işe başlamayan annelerin şimdi bütün kapılar yüzüne kapatıldı. Gelecekte çocuğumu büyütüp çalışırım umudu artık onlar için de bitti.

Bu arada İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Etüt ve Beslenme İlköğretim Okulları’nın statüsünün değiştirilidğini ve bu okulların adrese dayalı kayıt sistemiyle öğrenci alacağını açıkladı. Yıldız, okulların mevcut öğretim sisteminde bir değişiklik olmayacağını, 2,3 4 ile 6,7 ve 8.sınıflarda okuyacak olan çocukların eğitimlerinin aynen sürdürüleceğini anlattı. Ama bu okulların sayısının arttırılacağı yerde, neden onlardan vazgeçildiğinin cevabını vermedi.

Yayın tarihi: 22.06.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

Saygı ile.. Bu oluşumun bir art düşünce ürünü olduğunu söylemek, erkendir diye düşünüyorum. Yine de ilgililerden, eğitsel ya da beslenme kapsamında bir sakınca olup olmadığı sorulabilir. Ailelere, çocuklara en iyi dileklerimi sunuyorum. *Nadir ŞENER HATUNOLU: matematikçi-bilim uzmanı*

23.06.2012 08:25:21 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

ETÜDLÜ OKULLARIN KAPATILMASI KADINA OTUR EVİNDE ÇOCUĞUNA BAK DEMENİN BAŞKA BİR YOLU GALİBA...ETÜDLERE ALTERNATİF NE OLACAK?HEM HERŞEYİ ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRAN Bİ BEN YAPTIM OLDUCUKLA NEREYE KADAR GİDİLİR?OTURDUĞU YERDEN AHKAM KESEN BEYLER,MİLLİ EĞİTİM PLANLI PROGRAMLI YAPILMALIDIR!!!YAZ BOZ TAHTASI DEĞİLDİR.LÜTFEN ETÜDLÜ OKULLARA DOKUNMAYIN>>>HATTA GÜCÜNÜZ YETİYORSA BÜTÜN OKULLARI ETÜDLÜ YAPIN,TÜM ÇOCUKLAR VE ÇALIŞAN ÇALIŞMAYAN ANNE-BABALAR YARARLANSIN.

23.06.2012 02:18:57 IŞILAY ÇETİNER
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER